Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost Spolno prenosljive bolezni

Spolno prenosljive bolezni

Ta članek je podan predvsem zato,ker sem opazil,da je % spolno obolelih ljudi vsako leto višji (po svetu in pri nas),kar pa je zelo zaskrbljujoče.
Preberite si ta članek,morda vam bo kdaj prišlo še prav.
To je mišljeno kot nasvet.

SPB – spolno prenosljive bolezni

Najprej se morate zavedati, da obstajata primarno dve vrsti bolezni, ki se prenašajo s spolnim občevanjem: nekatere bolezni so ozdravljive, druge pa neozdravljive.

Med ozdravljive spadajo npr. sifilis, gonoreja in parazitarne bolezni. Te in še nekatere druge bolezni so sicer ozdravljive, vendar lahko povzročijo hude telesne poškodbe, če se jih zanemarja. V glavnem se pojavijo kot posledica delovanja bakterij.

Neozdravljive bolezni pa so posledica virusa, ki se ga pri spolnem občevanju nalezemo. Obstajajo sicer določena zdravila, s katerimi lahko omilimo vidne znake teh bolezni, vendar bistveno je, da pri teh vrstah bolezni ne moremo dokončno ozdraviti. Te bolezni so npr. HPV, spolni herpes, hepatitis B in HIV – AIDS.

Zavedajte se torej, da pri spolnem občevanju brez primerne zaščite, ni HIV – AIDS edina neozdravljiva bolezen, ki se je lahko nalezete. Teh bolezni je več in marsikatera je veliko bolj razširjena kot AIDS.

Osnovni princip zaščite pred SPB

Bi se radi izognili spolno prenosljivim boleznim?

Potem se morate držati le enega, čisto enostavnega pravila:

Onemogočite izmenjavo okuženih telesnih tekočin in izogibajte se nezaščitenemu kontaktu z okuženimi deli telesa.

Kaj pa to pomeni?

Dovolite mi, da vam pojasnim na naslednjih primerih:

Kot veste, obstajata dve obliki oralnega občevanja: Ena se imenuje felacij, to je lizanje in sesanje moškega spolnega uda, druga pa kunilinkcija, to je lizanje in sesanje ščegetavčka in nožnice.

….. in ….. zelo uživata pri oralnem seksu. Pri kunilinkciji pride očitno do izmenjave telesnih tekočin, …..slina pride v stik s tekočino …..splovila.

Podobno se dogaja tudi pri felaciju. Ne glede na to, ali pride do izliva semena, medtem ko ima ….. penis v ustih, ali pa pride do izliva izven ….. ust, se tudi med felacijem izmenjata telesni tekočini.

Med lizanjem in sesanjem moškega spolnega uda se namreč včasih zaradi velike vzburjenosti izlivajo tudi manjše količine tekočine, v kateri sicer ni semenčič, vendar je za okužbo s SPB ravno tako nevarna. Včasih se teh malenkostnih izlivov sploh ne zavedamo, saj je to lahko le čisto majhna kapljica.

…..in ….. sta se odločila, da se bosta pri spolnem občevanju zaščitila: …… si bo nataknil kondom, pri čemer je bil seveda zelo pozoren, da je izbral takega z dobrim okusom. Teh kondomov je danes na stotine, izbirate pa lahko med najrazličnejšimi okusi (od čokolade pa do banane, limone,…), tako da se ne bo upiral vaši partnerki.

Pri kunilinkciji pa se bo ….. zaščitila tako, da bo čez nožnico položila poseben tanek, gumijast ščitnik, skozi katerega jo bo partner dražil.

Upoštevati morate namreč, da imamo na telesu na tisoče majhnih ran, skozi katere se lahko prenašajo virusi in bakterije. Katerakoli majhna odprtinica v nožnici, na dlesni v ustih, na penisu ali kjerkoli drugje lahko predstavlja avtocesto za vstop v vaš organizem in s tem tudi okužbo.

Zanimivo je tudi, da se spolne bolezni lahko prenašajo tudi skozi očesno mreno. Torej pozor: ne dotikajte se oči, če imate na rokah ali prstih ostanke telesnih tekočin.

Petra se zato med spolnim občevanjem nikoli ne dotika svojih oči. Mirko ji namreč pogosto med predigro liže prste.

Pri nekaterih spolnih boleznih (npr. herpesu) pa je dovolj, če se dotikate okuženih območij (npr. penis, vagina, anus) z genitalijami, anusom ali usti. Pri teh vrstah bolezni ponavadi velja naslednje: vidni znaki in izbruhi bolezni pomenijo okuženost z dotično boleznijo in tudi nalezljivost te bolezni.

Če ima torej vaš partner znake spolnega herpesa na splovilu, to ne pomeni le, da je okužen s spolnim herpesom, temveč da se lahko takrat tudi vi nalezete spolnega herpesa.

Ista logika pa ne velja tudi v obratno smer. Če partner ne kaže vidnih znakov spolno prenosljive bolezni, to še ne pomeni, da je nima.

V nekaterih primerih se lahko nalezete herpesa in drugih spolno prenosljivih bolezni, četudi vaš partner ne kaže vidnih znakov okuženosti.

Poleg tega morate upoštevati, da obstajajo tudi t.i. zdravi prenašalci bolezni, kar pomeni, da vaš “zdrav” partner lahko prenese okužbo na vas: vi zbolite, on pa ostane zdrav, čeprav vas je on okužil.

Kako se lahko zaščitite?

Obstaja kar nekaj vrst zaščite pred spolno prenosljivimi boleznimi. Za katero se boste odločili, je predvsem odvisno od tega, kako spolno občujete.

Med drsenjem spolnega uda v nožnico in iz nje namreč ni pomembno, ali ima kondom dober okus. Če pa bo partner(ka) lizal(a) spolni ud, potem bo še kako pomembno, kakšen okus ima kondom.

Vendar pojdimo lepo po vrsti.

Splovila lahko zaščitite tako, da si nadenete kondom. Pri kunilinkciji naj se žensko splovilo zaščiti s pomočjo posebnega tankega, gumijastega ščitnika. Pri ročni stimulaciji ščegetavčka, G-točke in prostate pa uporabljajte posebno pripravljene rokavice. Zapomnite si pa, da

Kondomi, rokavice in gumijasti ščitniki so za enkratno uporabo. Po vsakem spolnem aktu jih je treba zamenjati.

Najbolj pogosto uporabljen pripomoček za zaščito pred spolno prenosljivimi boleznimi je moški kondom: slednji se razlikuje od ženskega bodisi po obliki (ženski ima dva obroča, moški pa enega) bodisi po ceni (ženski je precej dražji od moškega) bodisi po razširjenosti in praktičnosti.

Zato ko govorimo o kondomih, mislimo ponavadi na moške kondome.

Na voljo je mnogo vrst kondomov. Katerega boste uporabili, je odvisno od tega, s katerim se počutite udobneje in imate dobre izkušnje. Pri izbiri kondoma pa vsekakor upoštevajte naslednje:

Če zasledite na ovojnici vašega kondoma materiale latex ali polyurethan, potem lahko olajšano izdihnete (zrak, ni vam treba umreti). Ta dva materiala vas bosta namreč uspešno zaščitila pred spolno prenosljivimi boleznimi, vključno z virusom HIV.

Upoštevati morate namreč, da vas mnogi kondomi ne ščitijo pred temi boleznimi. Pred nakupom torej preverite, iz katerega materiala je narejen kondom.

Nekateri ste občutljivi ali celo alergični na plastični material latex. Lahko uporabljate rokavice iz nitrila ter kondome iz polyurethana, ki vas bodo prav tako zaščitili kot latex. Vendar najprej preverite, da niste alergični na lubrikant ali spermicid, ki je na kondomu. Zelo veliko ljudi je namreč alergičnih na spermicid Nonoxynol 9.

Če uporabljate zaščito iz latexa, bodite pozorni na naslednje: maščoba razgrajuje latex. Torej ne mažite kondomov s kremami, oljem ali podobnimi “domačimi” lubrikanti. Zato uporabljajte pri kondomih iz latexa silikonske in vodne lubrikante (silicon and water based lubes).

Ne-varen seks

Nekateri ljudje se odločijo, da s svojimi stalnimi partnerji opustijo rabo pripomočkov za preprečevanje prenašanja spolnih bolezni. Matematična analiza pa je dokazala, da je “Dosledna in natančna uporaba kondomov učinkovitejša metoda za zmanjšanje števila okuženih z viruson HIV kot zmanjšanje števila spolnih partnerjev (Reiss in Leik, 1989).

Poleg tega morate gledati na rezuletate izvidov vaših partnerjev s kančkom skepse: če vam nekdo pokaže (negativen) izvid, pomeni, da pred izvidom ni bil okužen (oziroma v primeru virusa HIV to pomeni, da šest mesecev pred izvidom še ni bil okužen). Ta podatek pa ne pove prav ničesar o partnerjevem sedanjem zdravstvenem stanju.

Lep pozdrav vsem

By Piccolo

Lepo si to napisal, ampak mislim, da si s tistimi rokavicami in ne vem kaj naj bi si dale ženske čez ščegetavček pretiraval. No vsaj jaz tako mislim, ker imam stalnega partnerja že pol leta in mu zaupam, da mi je zvest, ter vem, da nima kakšne bolezni. Za druge, ki menjujejo partnerje, je pa mogoče to res pametno…no saj vsak ve, kaj je najbolj pametno in se vsak sam odloči. Pa varen seks vam želim!

Ta clanek sem jaz tudi brala malo nazaj.Sicer je pravzaprav nuja, da se zascitis pred boleznimi, samo, ce imas stalnega partnerja, potem meni glih ni do nekih rokavic pa scitnikov.Pa tudi kondoma se mi ne da lizat…

nova
Uredništvo priporoča

:)))) se strinjam:)

kakšen je ženski kondom???? kako se to uporablja????

Kolikor jaz vem, je to nekaj, kar je kar podobno moskemu kondomu.Samo se da pri zenskah noter, s tem, da mora tisti “obrocek” ostat zunaj in se pac namestit.Ne vem, ce se dobi pri nas, je pa precej drag baje.

Pred nekaj tedni,po sexu z mojim stalnim partnerjem,me je začelo spolovilo zelo srbeti,pojavil se je tudi rumenkast, gost izcedek.To je trajalo 1 teden.Je to nastalo zaradi neumitih partnerjevih prstov,ki mi jih je vtikal v…?

Možno.sicer ti ne bi znal natančno povedat.
Saj je razlogov za to lahko veliko.
Boš morala vprašati tvojega ginekologa/njo.

Lep pozdrav

By Piccolo

prav verjetno je lahko tudi zaradi umazanih prstov…posebno če ti jih je vtikal v vagino in tudi v rito…boš pa morala h ginekologu, da odpravi dvom o gonoreji…sicer pa naj partner uporablja malo večkrat milo…

za rednim samozadovoljevanje lahko dobiš kako spolno bolezen???


https://www.enkirelations.com/side-effects-of-masturbating-in-men.html
http://www.homeoint.org/site/ahmad/masturbation.htm
(Some of the after-effects of masturbation are 🙂

ali je možno da sem dobila spb če sem kadila cigareto ki jo je prej nek moški poslinil? prosim za odgovor

Je možno pri nas katerega fasati z hrano, recimo hrenovkami.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close