Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Ortopedija Aktivnosti po delni odstranitvi meniskusa

Aktivnosti po delni odstranitvi meniskusa

Pozdravljeni dr.Mächtig.

V začetku meseca sem se poškodoval v službi, ko sem pri potiskanju večje stvari začutil ostro bolečino v kolenu. Ker kolena zaradi bolečin nisem mogel izravnati so me z rešilcem odpeljali v bolnico. Ker se stanje po nekaj dneh ni izboljšalo, me je ortoped ob kontrolnem pregledu poslal na magnetno resonanco. Po dobljenih izvidih magnetne resonance so me napotili na ortopedski oddelek kjer so mi opravili artroskopijo kolena.

IZVID MAGNETNE RESONANCE

Rekonstruirana sprednja križna vez je ob plastoju tibije nekoliko zadebeljena, povišanega signala po distorziji, brez vidne pomembne prekinitve.

Zadnja križna vez je ohranjena , ohranjene so kolateralne vezi ter ligament patele.
Lateralni meniskus je primeren.

Videti je rupturo zadnjega roga medialnega meniska tipa »Bucket handle« – izražen je fenomen podvojene zadnje križne vezi.

Minimalni edem zadnjega roga medialnega mensika je videti tudi nad anteriornim rogom medialnega meniska.

MNENJE:
Ruptura medialnega meniska levega kolena tipa » bucket – handle «

ODPUSTNO PISMO

Gospod sprejet na ortopedski oddelek zaradi kliničnih znakov ponovne raztrganine meidalnega meniskusa, kateri je bil pred leti zašit. Takrat je bila sočasno opravljena tudi rekonstrukcija sprednje križne vezi.

Na ponovni magnetni resonanci ugotavljamo rupturo meniskusa v korpusu in zadnjemu rogu, sprednja križna vez pa ni poškodovana.

Napravljena artoskopska resekcija medialnega meniskusa v korpusu in zadnjem rogu, odstranjeno je bilo 40 % meniskusa.

Pri pregledu kolenskih vezi ugotavljamo da so povsem nepoškodovane.

Pokažemo mu vaje in ga odpustimo v domačo oskrbo. Kontrola v ortopedski ambulanti čez 14 dni.

Trenutno sem v fazi rehabilitacije po zgoraj omenjeni operaciji.

Iz branja člankov na spletu sem razbral da se bodo zaradi velikega dela odstranjenega meniskusa sedaj povečale obremenitve v kolenu. Slednje pa lahko ( oziroma bo ? ) povzročilo povečano obrabo, kar v končnem primeru pripelje tudi operacije menjave kolena.

Po rehabilitaciji poškodbe iz leta 2012 sem postopoma opustil igranje kontaktnih športov ( mali nogomet in košarka ) kot tudi tek in jih zamenjal z drugimi aktivnostmi. Moje športne aktivnosti tako sedaj zajemajo :

Med letom obiskujem fitnes, kjer delam vaje z utežmi z ciljem pridobivanjem telesne moči.

Za noge delam globoki počep, mrtvi dvig, in romunski mrtvi dvig

Poleg obiskovanja fitnesa pa počnem še :

1. V obdobju Spomlad – Jesen

a. 1-2x tedensko kolesarjenje ki je večji del ravninsko z nekaj vzponi in
b. Občasno kakšen eno ali dvo dnevni izlet v hribe ali gore

2. V obdobju Jesen – Spomlad

a. 1 x tedensko 1,5 h badmintona in
b. 1-2x tedensko hoja navkreber na tekalni stezi ; naklon 15% z 4-5km/ h v dolžini 45-60 min

Branje zapisov glede obrabe kolen in posledično menjav kolen me je dodobra prestrašilo, saj sem star šele 36 let. Glede na stanje mojega kolena ne bi želel izvajati aktivnosti, katere bi še pripomogle k povečanju težav s koleni v prihodnosti.

Zato me zanima s katerimi aktivnostmi ( ki jih izvajam sedaj ), se bom lahko še naprej ukvarjal?

Katere aktivnosti bi mi še priporočili ?

Hvala!
lp S

New Report

Close