Najdi forum

Spoštovani forumaši

prosim vaše mnenje glede naslednjih zadev pri preževnini. Žal sva se s partnerico, kot mnogi drugi pari, ločila. Glede pogledov o preževnini ne prideva skupaj v naslednjih zadevah:
– Višina preživnine je določena, skupaj z otroškim dodatkom ta znaša 282 evrov za šest letnega otroka. Sprašujem vas ali je ta znesek dovolj ali premalo za normalno življenje otroka?
-Ali je tista oseba, ki plačuje preživnino tudi upravičena do olajšave pri dohodnini za vzdrževanega otroka? Ona pravi da ne, moje mnenje je da, kajti za otroka plačujem preživnino in seveda mu poleg preživnine tudi marsikaj kupim ter ga peljem tudi na dopust, izlete…
-Ona zagovarja mišljenje, da plačilo preživnine pokriva samo osnovne stroške otroka, za večje nakupe kot so tečaji, kolo, učbeniki za šolo…itd, pa je potrebno dodatno prispevati-vsak polovico. Zanima me ali je to razmišljanje pravilno ali napačno?
-Med poletnimi počitnicami je bil otrok pri meni skoraj dva meseca, pri njej je bil cca deset dni. Jaz zagovarjam , da v tem času ni imela z otrokom nobenega stroška, kajti nahajal se je pri meni- stroške sem imel jaz, zato sem omenil, da v tem času naj ne bi plačal preživnine. Kaj menite vi? Želim videti vaša mnenja glede teh zadev .

Hvala za odgovore

Preživnina ni visoka – sploh pa manjka podatek o višini le-te, saj jo navajaš skupaj z OD kar je nekorektno. Je pa res,d a so v Sloveniji preživnine določene izjemno mizerno in se z njimi ne da prežviljati otrok niti do polovice. Strošek otroka znaša tam nekje 500 E plus, tako da….
Da, ker preživnino plačuješ si ravno tako kot otrokova mati upravičen do uveljavljanja olajšave za preživljanje mladoletnega otroka pri dohodnini. Če oba uveljavljata otroka za celo leto davkarija sama razdeli olajšavo na pol.
Glede na dejstvo, da preživnina res pokriva le stroške najnujnejšega preživljanja (no po definiciji jih naj ne bi in bi morala pokrivati VSE, ampak po višini pa ne!) bi bilo lepo in vljudno in starševsko od tebe, da bi pomagal pri večjih nakupih. Morda šolskih potrebščin ravno ne, raznih računalnikov, koles in športne opreme pa ja, prav tako raznih večjih tečajeveali počitnic (npr smučanje, jeziki v tujini ipd) – vendar gre pri tem za tvoj dodatni prispevek in darilo otroku, mama pa tega ne more kar zahtevati od tebe.
Preživnina je določena glede na potrebe otroka skozi celo leto in so stiki pri tem že vkalkulirani, tako da vsekskor moraš plačevati prežvinino vseh 12 mesecv v letu (no takrat ko je en mesec pri tebi mama pripšpara za nakup šolskih potrebščin, mar ne?), ne glede na to če je otrok cel mesec pri tebi.

Pusti otroški dodatek, če ga že prištevaš k preživnini, ga smeš samo pol (pol ti, pol bivša žena, kajne).

Ne vemo, kakšne stroške ima tvoj otrok, ne vemo niti, kakšne imata vidva prihodke, zato tako na pamet težko ocenimo, ali je znesek primeren. Glede na statistiko slovenskih preživnin je pa tvoj prispevek za preživljanje otroka (predvidoma) med višjimi.
Pravico do olajšave imaš – preživnina mora znašati vsaj toliko, kot uveljavljaš olajšave in pri tebi je pogoj za polletno preživnino izpolnjen. Tu ni debate in v tem bi ti pritrdilo tudi sodišče.
Preživnina ni pokrivanje sprotnih stroškov, temveč se določi na podlagi celoletnega povprečja. Tako da tudi če je otrok dva meseca pri tebi, to ne pomeni, da ni bilo stroškov zanj. Med drugim so ravno med počitnicami recimo stroški za šolo, poleg tega junijska položnica za prehrano v šoli in druge zadeve običajno pride šele julija, mama ima še vedno strošek za odvoz smeti, vodo in vse ostalo, kar se računa po osebah …

Glede izrednih stroškov je spet težko ocenit, ker ne vemo, kakšno so redni otrokovi stroški.

Čisto iskreno te pa vprašam: je zate res tako neznosna misel, je res tako nemogoče prenesti, da bi za otroka prispeval 50 evrov na mesec več kot mama? Za lastnega otroka? Če greš gledat povprečno višino preživnin v Sloveniji, v tri četrt primerih tako ali tako mame prispevajo bistveno več tako finančno kot časovno. Če imaš dovolj visoko plačo, da tudi ti ravno ne stradaš, je edino pravilno, da tudi s finančnega vidika primerno skrbiš za otroka. Žal ne moreš ponosno zatrditi, da si med očeti, ki pri otroku ne gledajo na vsak evro. A ni škoda.

nova
Uredništvo priporoča

višina preživnine,ki jo plačuješ-ni jasna višina,ker dodajaš otroški dodatek.
Ko bo znan ta podatek,lahko povem o ostalem. Glede vzdrževanega člana pa lahko povem,da si upravičen,če plačuješ preživnino.
lp,

Ne razumem najbolj: torej ti si prejemnik OD in nakažeš bivši ženi 282 EUR vsak mesec ali je ta znesek celoten mesečni znesek za pokritje stroškov preživljanja otroka?

Torej, dejstvo je, da ti pripada pravica, da uveljavljaš posebno davčno olajšavo za družinske člane in priznajo ti polovico leta, če plačuješ vsaj 100 EUR preživnine mesečno. tako da tu bivša lahko govori, kar hoče, tako je dejstvo.

Ne vem, kako ste se zmenili glede stikov in preživnine, prav je, da če preživi toliko časa pri tebi, takrat preživnine pač ne plačaš oz. bi zaradi tega morali določiti nižjo preživnino. Če tega v sodni poravnavi ali sodbi ne piše, te lahko izterja, če ne boš plačal. Žal.

Preživnina pa sicer mora pokriti vse in ne samo osnovnih stroškov, ampak kaj več težko komentiram, ker ne vem, na kak način ste prišli do številke.

vaše vprašanje je nepopolno.
za ustrezen odgovor moramo vedeti:
– kolikšni so stroški za otroka na mesec
– koliko zaslužiš ti
– koliko zasluži bivša
– kolikšen je otroški dodatek.

potem se bomo šli pa naprej.

To da si napisal koliko znaša preživnina skupaj z otroškim dodatkom ni nobena informacija po kateri bi lahko vedeli koliko preživnine plačuješ.. In to dvoje nikar ne mešaj skupaj..
Do olajšave si vsekakor upravičen.. Vsak pol je po zakonu če vložita oba..
Glede večjih stroškov je pa tako.. Daš kar lahko in daš zaradi otroka če že.. Otrok je pomemben..
Po napisanem narediš kar nekaj tako da..
Če drug zakonec želi da je vse napol obstaja skupno skrbništvo in seveda dogovor o preživnini pol-pol, večji nakupi pol-pol itd…

Lp

Pri višini preživnine si čudno napisal. ali je to višina preživnine ali je preživnina polovica tega zneska (oz. še malo manj, če najprej odštejemo otroške dodatke, ki jih omenjaš)?
282 € ne pokrije vseh stroškov, je pa vsekakor odvisno, kakšnega standarda je otrok bil deležen prej.

Če plačuješ preživnino, si upravičen do olajšave pri dohodnini, vendar največ do skupne vsote plačanih preživnin. Če otroke prijavita oba, bo DURS priznal vsakemu 6 mesecev.

Na podlagi kakšnega stroškovnika je bila določena preživnina? Stvari, ki so bile v stroškovniku, so torej že razdeljene. Pri ostalih stvareh pa glej na dobro otroka in prispevaj po svojih najboljših močeh.

No, z zadnjim pa se res ne strinjam. Otrok si je verjetno zraven na počitnice prinesel oblačila, obutev, kake športne rekvizite… torej nisi kompletnega stroška zanj prevzel ti. Nama je bilo na sodišču rečeno, da lahko oče od preživnine odšteje strošek hrane, če bo imel otroka cel mesec. Tisti znesek, ki je bil priznan na sodišču (mizerno nizek).
Strošek stanovanja je mami ostal, tudi če ni bilo otroka doma. Saj ne more za dva meseca odjaviti enega člana (če je recimo doma v bloku, se nekateri stroški plačujejo po številu članov). Tudi sicer so nekateri stroški stanovanja fiksni, ne glede na to, če je otrok doma ali ne.

Nadalje se nekateri stroški računajo pavšalno, ker je dejstvo, da se ne nabavi vsega vsak mesec (oblačila, obutev, športni rekviziti, šolske potrebščine). In tisti “pavšal” je mami ostal tudi poleti, čeprav ni bilo otroka doma.

No, če si pa tako dober, da prevzameš julijske in avgustovske stroške, pa pošlji otroka nazaj k mami s polno šolsko torbo in polnim kovčkom oblačil za jesen. Potem pa res ne rabiš plačati preživnine.

Torej, dragi moj:
Preživnina je eno, otroški dodatek k temu ne prištevaj.
Preživnino si dolžan plačevati 12 mesecev na leto enako, ne glede, koliko je otrok pri tebi čez počitnice.
Glede dodatnih stroškov, nakupov: stvar dogovora s tvojo bivšo. Nisi obvezen plačati nič dodatnega, je pa lepo, če kaj dodaš, ali ne?
Glede uveljavljanja olajšave pri dohodnini: ja, imaš vso pravico, verjetno boš moral dati pritožbo, če jo bo uveljavljala ona in v tem primeru boš dobil polovico nazaj. Po zakonu.
Sem ženska, vse to vem iz prakse. Se je mojemu dogajalo enako kot tebi, dosegel je vračilo dela dohodnine, preživnino pa mora plačevati enako vsak mesec, ne glede na to, koliko sta otroka pri njemu (čez poletje enkrat celo 5 tednov, večinoma pa dva ali tri).
Glede dodatnih stroškov in nakupov se včasih uspeva kaj dogovoriti, včasih pač ne in so vsi stroški na meni.
No, na srečo se z otrokoma zdaj dobro razume, posledično je več z njima in tudi lažje kaj primakne za kakšno dodatno dejavnost ali kaj drugega. Ne pa vedno.

Mi smo imeli tako urejeno:
preživnina se plačuje celo leto enako ne glede na bivanje otrok
večji stroški – sva dala vsak polovico /izleti, matura, športni rekviziti, treningi….
otroški dodatek sem dobivala jaz kot skrbnica otrok
davčne olajšave so se delile na pol

Moj mož ima otroka iz prejšnjega zakona, veliko mojih prijateljic je ločenih in tematika “ločitev in preživnina” je velikokrat predmet pogovorov.
Vedno in povsod sta dve različni plati zgodbe in žalosti me dejstvo, da ni tako velik problem nekaj deset EUR, ki jih en ali drugi starš plača več na mesec, kot to, da se vsa “prepucavanja” dogajajo na tako nespoštljivem odnosu. Mar ni predmet obravnave otrok, ki je bil spočet iz ljubezni z nekom, ki je sedaj tako osovražen? Vaš otrok, ki je tako simpatičen in krasen in pameten… je seme dveh oseb – in s tem ko žalite “bivšega” posledično žalite tudi svojega otroka.

Ko opazujem odnos mojega moža z bivšo ženo velikokrat ne razumem nič. Zadnjih nekaj let to dete preživi pri nas več časa kot pri mami.. Mož mu plačuje tel, vse aktivnosti, obleke, žepnino, športne rekvizite, počitnice, smučaanja….. in pa tudi preživnino… Pa je žal v očeh mame še vedno najslabši oče na planetu Zemlja. Niso vedno očetje tisti, na katere naj pada slaba luč. Tudi mame imajo tu veliko vlogo.

Velikokrat ne razumem moža vezano na plačevanje preživnine. Znova in znova pa odkrivam njegovo veličino.

Vsak, ki izkorišča mu bo enkrat vrnjeno, zato bodimo pri vseh naših dejanjih zavestni in spoštljivi. Opazujem, kako sva oba z možem nagrajena s krasnim odnosom, katerega imamo z otrokom. Mama v tem primeru izgublja. In cena, ki jo prejme v obliki preživnine je po mojem mnenju absolutno prenizka za trenutke, ki jih ne preživi s svojim otrokom. Kašno bo plačilo za porabo sredstev za preživljanje otroka, ki ga dejansko preživlja oče, je druga plat zgodbe, ki jo bo enkrat opisala mama..

Takoj se podpišem pod mnenje uporabnice ”gledam otroke”.

Tudi z mojo nisva uspela najti več dovolj razlogov za skupno pot, zato sva se za dobro vseh razšla. Takoj po končani celotni proceduri so moji bivši stopile ob stran (nekoč najine skupne) prijateljice in jo vsakodnevno ”pumpale”, kako bi na vse možne načine ”prasca” zmolzla do zadnje pare (le kdo ob tem še potrebuje sovražnika). In v to (za njih) prioriteto so vlagale ves razpoložljivi čas ne le mesece, pač pa leta, vse dokler bivši enkrat ni prebilo, da sta v prvi vrsti otroka, ki potrebujeta ljubezen, in to ljubezen obeh staršev, čeprav sta ločena. Zdaj, po 5-ih letih ločenega življenja lahko samo ”trkam” – otroka enakomerno preživljata čas pri obeh, preživnino plačujem v višini, ki je sodno določena, olajšavo uveljavljava vsak za enega otroka, za vse večje izdatke se dogovarjava z bivšo sproti. Najpomembnejša nama je sreča v očeh obeh otrok.

Samo v razmislek, da ne boste trošili energije v ”prepucavanja”. Srečno

Hvala za vaš prispevek tukaj in za to, kako sta zmogla z bivšo soprogo se sporazumeti, da delujeta kot zrela in odgovorna starša, ki ne bijeta svojih čustvenih bitk na plečih otrok, ki nimajo nič pri tem. Odlična iztočnica za druge- v razmislek.
To mi daje upanje, da obstajate še dragi starši, ki ste ločeni, ki zmorete iti čez lastne zamere ob razhodu in ki vam je res iz srca pomembno vzgojiti čustveno zdrave bodoče odrasle ljudi (iz sedaj otrok kasneje odrastejo tako ali drugače čustveno prizadeti odrasli kajne).

Srečno!
Melita
moderatorka

Melita Kuhar www.svetovalnica.si [email protected] tel: 031 666 168

Gospa Melita,

Lepo ste napisali, vendar napisano nikakor ne drži. Otroci ločenih stašev so v marsičem prikrajšani in moram priznati, da imam takega pisanja in govorjenja kot je vaše pol kufer. Taki otroci (torej naši) so v vsakem primeru močno prikrajšani, prikrajšani ljubezni dveh ljudi in tega ne nadomestijo ne stiki, ne preživnina.

Primer zgoraj je svetla plat takih zgodb. Dejansko ima otrok novo mamo in stara mama bo počasi šla v pozabo. Tudi to je dejstvo ločitev, ki pač nekoga zelo bolijo. V takem primeru otrokovo dejansko mamo.

Seveda pa je ločitev vedno norost odraslih ljudi in tudi mene veseli, da lepe zgodbe obstajajo. Žal pa je velika večina, sploh za otroke krutih in grdih, kar naš sistem celo podpira.

lp,
Miha

Končno en pameten zapis od tebe, Mick.
Ja, tud jaz se strinjam, da najbolj nasrkajo otroci.
Pa ja, se strinjam, da gresta dva narazen, če se ne razumeta, če so med njima napetosti… V tem primeru je vsekakor bolje, da gresta dva narazen.
Hudo pa je tam, kjer družina razpade zato, ker dec ne more držati hlač zapetih. Ker bi rad igral frajerja pa mora še malo okrog namakat. In žalostno, da se danes to še podpira – saj mu je pa sigurno kaj doma mankalo. In ko takšen tip razdre družino, ko otroci trpijo, ker nimajo ob sebi obeh staršev – ja kaj pa pol, ane?. Saj jih bo videl 2x na teden, pa ob vikendih…. blabla. To ni isto, kot če imajo otroci oba starša ob sebi. Pa če so skupaj na dopustu…
Tko da tisti, ki ne morejo obstati ob eni – NE IMEJTE OTROK!!!! Skačte okrog bab, kolikor hočete, samo ne si umislit družine in furajte svoj lajf, kot vam paše.
Družba pa naj neha podpirati varalice.

Micka

Bravo Mick-a, se v celoti podpišem pod tvoj post.

Torej, dejstvo je, da ti pripada pravica, da uveljavljaš posebno davčno olajšavo za družinske člane in priznajo ti polovico leta, če plačuješ vsaj 100 EUR preživnine mesečno. tako da tu bivša lahko govori, kar hoče, tako je dejstvo.

Sprašujem za pojasnilo zgornjega navedka. Moj bivši mož plačuje 70€ na otroka; imava tri. Skupna prešivnina za tri otroke znaša 210,00€. Ali imam tako pravico do večje posebne davčne olajšave?

Manna

Seveda, za tri otroke in večji sorazmerni delež olajšave, ker je preživnina tako nizka. Vendar boš to verjetno morala urediti z ugovorom, če ne celo s pritožbo – prineseš dokazilo, koliko znaša preživnina. Furs to upošteva. Na tvojem mestu bi pa še pred 5. februarjem, ko je treba oddati obrazec za VDČ, poklicala na pristojni furs in vprašala, kako to urediti. Upoštevajo pa vsekakor!!!

Mene zanima samo ce lahko uveljavljam oljsavo prezivnono ki jo dajem je 150 eur plus tko otroku kupujem kar vse manjka vem da denar ne more otroku kupiti najine ljubezni niti srece da odrasca z tapravim ocetom in mamo ampak zal nama se ni izslo pa me zanuma samo kako lahko uveljavljam prezivnino kod olajsavo

Kaj pa ce se z bivsim razidem septembra, decembra greva na csd, aprila na sodisce, on prvo ptezivnino nakaze februarja, vlozi za vzdrzevanega clana in dobi nakazan denar? Ni to neumno? Od avgusta do danes za otroka prispeva 450 evrov in vlaga za vzdrzevanega clana, ki ga ne vzdrzuje. In mi obljubi polovico zneska, ki ga seveda ne da.

New Report

Close