Najdi forum

Reševanje zakona ali ločitev

Zadnje dni opažam, da se je pojavilo nekaj antigonistov mojih razmišljanj, bolje rečeno kar mene. Toliko empatije premorem, da vem, kdaj je treba stopiti v ozadje. Pred tem pa bi rada povedala še to:

Ni enostavno razmišljati drugače kot kriči večina, je zahtevno in odgovorno. Za vsak napisan post sem poizkusila stopiti v čevlje avtorja, se vživeti v njegovo situacijo, marsikdaj priklicala tudi občutke iz svoje zgodbe, šele nato pisala odgovor, ki pa ni nujno, da je sprejemljiv za vsakogar ali sploh kogarkoli. Moja izražanja so bila iskrena in odprta, brez žalitev in obsojanja.
Marsikomu se zdi, da zagovarjam prevaro, da prevaranta razbremenjujem krivde, pa ni tako. Moja vizija zakonske krize je, da se jo rešuje, če je nastopila na relativno trdnih temeljih in če v skupnem življenju vidita smisel oba. Kjer je bilo iz napisanega razbrati, da je bilo skupno življenje že prej trhlo, ni kaj več reševati, zato je ločitev najboljša izbira. Zelo previdno sem izbirala, koga spodbuditi k reševanju, sicer se nisem odzivala ali pa napisala, da je ločitev tudi rešitev.
V svojih postih ne uporabljam besede MORA in vedno pričakujem, da se bo avtor odločal sam. Moj namen je, da mu v slepilu bolečine odprem še kakšno dodatno pot pogleda na nastalo situacijo. Spoštujem vsakršno rešitev, ki jo prevarani izbere, čeprav sem prepričana, da so odločitve v stanju efekta neprimerne, pogosto napačne.
Zelo poudarjam, da je potrebno, da tudi prevarani dela na sebi, da odkriva morebitne težave v odnosu (svojem lastnem do partnerja), da sliši partnerja (tudi varajoči ima pravico do kritičnega pristopa do zakonskega odnosa), ne glede koliko ga v tistem trenutku sovraži. Cilj prevaranega ne sme biti maščevanje v kakršnikoli obliki, temveč, da sam sebe rehabilitira do te mere, da lahko živi samostojno, neodvisno od partnerjevih obljub, v zakonu ali po ločitvi. Verjetno bom spet narobe razumljena, ampak bistvo prevare ni v odpuščanju, temveč v osebni rasti prevaranega, njegovi samozavesti, samopodobi in smislu življenja. To je odgovornost prevaranega do sebe!
Vsakdo bi se moral zavedati, da je prebolevanje prevare cikel velikih nihanj in relativno dolgega obdobja, pa naj bo rezultat ohranitev zakona ali pa razveza.

Zakaj se čutim kompetentna pisati v temo nezvestobe? Ravno zato, ker jo poznam z obeh plati in sem ju predelala čustveno in intelektualno s pomočjo strokovne literature. Morda sem moralno oporečna, zagotovo pa imam dimenzijo, ki na tem forumu manjka.

Vsem prevaranim, ki se v teh trenutkih spopadate z bolečino in vem, da so praznični dnevi najtežji, želim da zberete moči in se osredotočite nase. Skušajte priklicati kakšne prijetne trenutke, ko ste se odlično počutili sami v sebi, neodvisno od družine in partnerja. Privoščite srečo sebi!

Veliko sreče v novem letu!

Tessa

tessa hvala, ravno te besede sem potrebovala. Po letu od prevare, še vedno živim v bolečini in se želim od tega nekaj naučiti, nekaj narediti zase… pa ne znam, ne vem kje in kako začeti…

in tako se začaran krog obupa vrti… vrti… še vedno

Ne seri. Večina na tem forumu je tvojih pametovanj sita do vrh glave. Poleg tega, nekdo ki vara in se s tem še hvali, težko deli drugačne nasvete, kot jih ti. Pa svojemu partnerju opovej, da je potrebno, da tudi prevarani dela na sebi, da odkriva morebitne težave v odnosu (svojem lastnem do partnerja), da sliši partnerja (tudi varajoči ima pravico do kritičnega pristopa do zakonskega odnosa), ne glede koliko ga v tistem trenutku sovraži. Cilj prevaranega ne sme biti maščevanje v kakršnikoli obliki, temveč, da sam sebe rehabilitira do te mere, da lahko živi samostojno, neodvisno od partnerjevih obljub, v zakonu ali po ločitvi.

Ja, potrebovala boš srečo.

že kar dolgo berem in spremljam MON, vendar doslej nikoli nisem čutil potrebe po komentiranju. Tokrat pač. Tessa, si ena redkih na tem forumu, katerih poste vedno z veseljem preberem in katerih razmišljanje mi je blizu. Iz njih veje zdrav razum in izkušnje, spoznanja…, ki jih lahko pridobi človek ne samo z leti, pač pa predvsem in samo Človek širokega, odprtega duha, z veliko zmožnostjo empatije…zavedanja samega sebe… in sveta okoli sebe …Življenja nasploh.
Zato upam, da ta post ni tvoje slovo mon-u, ker bom pogrešal tvoje pisanje. Mogoče celo kdaj direktno potreboval tvoje mnenje…:)

Srečno!

Tessa, lepo napisano.
Če vam kaj pomeni: Rada vas berem!
Misliva zelo podobno, v večini se tudi z vami strinjam in ja, cenim vaše izkušnje in to, da jih želite deliti z drugimi.

Tudi vam veliko sreče v letu, ki prihaja 🙂

Tessa, moj podpis!!!
Točno tako je, kot pišeš. In še piši, prosim. Z užitkom te berem in vem, kaj pišeš in kaj berem!

Samo problem je v tem, da ponavadi tisti, ki vara ZNOVA prevara, to je problem. Ko se že spraviš in pospraviš vse in je vse v redu, pride paf, čez par let nova prevara in nova in nova…. čemu potem ohranjati zakon, če se pa samo trpi? Jaz pa sem mnenja, kdor enrat vara, bo čez nekaj časa zopet, ko bo prilika, ali nikoli ne bo zares nehal. Ljudje preveč odpuščajo prevare, zato je tako, varajoči malo obljubljajo pa je že vse O.K.

No, in jaz še enkrat potegnem analogijo: pri tistem, ki ne more iti preko (prve) prevare, je pod velikim vprašajem pristnost njegovih čustev. Če jih ni več po prevari, je zaelo velika verjetnost, da jih ni bilo tudi prej, kar je lahko tudi pripomoglo k odločitvi za prevaro. Iz tega sledi, da je bil varajoči morda tudi prevaran že v samem začetku. Bi to tudi držalo?

Tudi jaz podpišem Tesso.

Ja, tudi jaz se brez problema podpišem pod Tessin post in močno upam, da bo na tem forumu še sodelovala, ker se mi njeni odgovori v bistvu zdijo še najboljši.
Tessa, prosim, še piši! Nič hudega če razmišljaš in pišeš drugače od večine. Nas je vseeno kar nekaj, ko razmišljamo vsaj podobno kot ti!

Boom, zakaj in čemu bi človeš šel preko prevare. Ali ni to že malce izguba samega sebe in samožrtvovanje in izguba samospoštovanja? Jaz pravim, če želi nekdo ločitev zaradi prevare ima prekleto dober razlog. Če pa že vztraja pa naj bo malce previden.

Tessa, podpiram te.
Si ena redkih, pri katerih sem takoj začutila iskrenost in resničnost… Ne bom komentirala tvojih napak, ker so tvoja stvar, ampak to, kar daješ na ta forum, je veliko vredno – za tiste, ki te hočejo slišati. Zato ne odnehaj.

Nisem pogosta bralka tega foruma, ampak Tesso sem pa že opazila. Kaj pa vem no. Verjamem da njeno pisanje zelo sede vsem prevaranim ljudem. Se pa osebno z njim ne strinjam.
Že tule se mi zatakne Moja vizija zakonske krize je, da se jo rešuje, če je nastopila na relativno trdnih temeljih in če v skupnem življenju vidita smisel oba.
Ker ne vem kje so ti trdi temelji, če nekdo partnerja prevara. Pa naj si bo desetkrat, ali samo enkrat. In tak človek tudi jasno pokaže, koliko mu sploh je do te veze.
Kako se pa znamo izmotavati in leporečiti, ko smo enkrat zasačeni, pa mislim da je tudi vsem jasno. Saj nismo otroci.

Tessa,
kar še piši. Vsak ima pravico, tvoji odgovori pa so vedno tako kot praviš – odvisno o d situacije ampak realni. Kdor te ne bere, naj pač preskoči. Vesele praznike…

Oprosti, vendar prav nikjer in nikoli nisem trdil, da kdo karkoli mora.

Mene pa bolj kot kaj druga zanima, kaj se je zgodilo z moderiranjem teh vsebin tukaj. Ko sem jaz hotel popolnoma brez kakršnihkoli žaljivk v preteklsti pojasniti kakšen aspekt, ko so gospe varajoče brale duhovne knjige popolnoma napačno (itak, da bi upravičile svoja dejanja), sem bil deležen pravega šikaniranja iz strani moderatorja, teksti se velikokrat enostavno niso pojavili.

Tukaj pa se pojavi marinec, ki brez težav napiše takšen tekst: “Ne seri. Večina na tem forumu je tvojih pametovanj sita do vrh glave.”

Kaj se tukaj dogaja?

p.s. Tessa zelo dobro piše. Meni so njeni teksti vešč, sicer se mogoče vedno ne strinjam čisto do potankosti, v večini primerov pa kar. BTW, Tessa ne vara več, ampak je varala v preteklosti, kolikor sem jaz o tem uspel prebrati.

Tesa zelo dobro piše in “rešuje” težave pri bistvu. Je pa veliko ljudi, ki jih ziritira njeno pisanje in jo celo zelo brutalno napadajo za kar ne vidim nobene potrebe. Forumi naj bi služili za izmenjavo mnenj skozi katera naj bi si širili obzorja in če zadevo prebiraš v tem kontekstu ne bi smel imeti težav. Drugo je ko se nekdo čuti osebno prizadet, napaden, nemočen in potem postane nasilen in se znaša nad piscem, ki ga “naredi nemočnega”. To se dogaja povsod in ni samo “hiba” tega foruma. Nekateri pač niso sposobni, ne želijo, ne zmorejo,….dojet kaj nekdo hoče povedat, mogoče dojamejo le del in potem napadajo pisce kot je Tesa. Res je težko dojet, da za prevaro stoji velik kup nerazrešenih čustvenih težav, ki smo jih samo pometali pod preprogo dokler se ni nekdo spotaknil obnje in pošteno padel….

Tesa upam, da ti tako nerazumevanje nekaterih ne bo vzelo poguma in volje in te bomo lahko tudi v prihodnje še brali. Zdi se mi, da za osebo kot si ti, spoznanje, da obstajajo tudi tisti, ki se s teboj ne strinjajo to ne bo težava.

Marinec si je nadel pravo ime,res je robustnež:)
Ampak pod robustnežem ponavadi leži tudi nežna duša,samo spustiti jo mora na plano.
Vsak ima pravico gledati s svojimi očmi in vsaka slika ni enaka,čeprav izgleda enaka.Tessa je polna modrosti in se da kaj naučiti od nje, je pa samo človek in s tem tudi zmotljiva,tako kot vsi mi.Vsak izmed nas pa mora poiskati svoj prav pa četudi napačen!

Aja, ne vara več? To zadevo postavi na glavo.

Vseeno, preveč dolgovezi.

Tessa kar ok piše, vendar mam nekako občutek, da njeni komentarji bolj ležijo prevaranim, ki se želijo vsake bilke opreti. Včasih pa le ni tako, kot vidimo, zakona se včasih ne more rešiti, včasih je ločitev najboljša za oba in vse.

Marine, mislim, da si poln sovraštva… ON _ strinjam se tako s tabo, kot tudi s Tesso. Lepo napisano. Res je razlog, zakaj je do prevare sploh prišlo, še kako bistven.. Nekateri tega pač ne razumejo, ker so ‘najboljši’ in ‘nezmotljivi’. Mislim, da je ključno razumeti razloge, do katerih je situacija pripeljala tako daleč, ti pa so lahko zelo različni…

New Report

Close