Najdi forum

Ločitev, otroci, upokojitev

Bivši mož se želi dogovoriti, kdo bo prijavil otroke, ko bo čas za upokojitev. Od mene je starejši skoraj 10 let, tako, da bo njegov čas upokojitve nastopil pred tem, ko se bom upokojila sama.
Po sporazumni ločitvi pred več leti, sva se normalno dogovarjala o vsem, kar se tiče otrok in premoženja. Sama sem si poiskala novo stanovanje, on je ostal v starem, izplačali so me njegovi starši. Omogočeni redni stiki pri nas. Otroka sta že polnoletna, hčerka že nekaj let živi sama, sin maturant. Čeprav je redno plačeval ne preveč visoko preživnino in jo za sina še plačuje, se mi zdi, da sem za otroke mnogo več naredila sama, posebno kar se tiče hujših zdravstvenih težav, ki jih je kar veliko ( celiakija…..) in ki zahtevajo vsakodnevno skrb.
Vem, da se želi čim prej upokojiti, saj delo v razredu vsako leto težje prenese, a to se bo morda zgodilo tudi meni. Ali sem res krivična, če želim “delovno dobo” za otroke uveljaviti sama, saj sem zanju opravila tudi večino dela. Kako rešujeto to ostali? Hvala.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Živjo!

Tudi jaz bom enkrat pred tem vprašanjem in če sem iskrena, niti pomislila nisem na to, da bi uveljavljanje otrok pri upokojitvi prepustila možu.

Ženske toliko več storimo za otroke, da nam to preprosto pripada. Mogoče je nekaj izjem, na splošno pa ženske veliko več naredimo za otroke. Tudi jaz sem ločena in imam skrbništvo za dva in lahko glasno povem, da redno plačevanje preživnine je samo minimum, kar oče lahko stori za otroke. Vsakdanja skrb in spopadanje s problemi je pa v veliki večini na mojih plečih.

Po mojem mnenju zagotovo nisi krivična, če imaš v načrtu uveljaviti delovno dobo za oba otroka. Mož pa je za svoje zdravstveno stanje in delovno sposobnost odgovoren sam – to ni tvoja zadeva. Že tako so mu starši veliko pomagali, ko so tebi izplačali delež pri stanovanju. Kdo pa tebi pomaga pri vsakodnevni skrbi za otroke??

Si moraš kar sama pomagati, tako kot večina nas, ločenih mam. Tudi glede upokojitve moraš gledati predvsem nase – to je tisti zdravi normalni egoizem – vsak človek naj najprej poskrbi zase, potem bo srečen in zadovoljen in bo tudi okolica (in njegovi bližnji) imela kaj od njega.

Lep pozdrav!

Včeraj sem spraševala o znižani starostni meji ob upokojitvi zaradi otrok. Otroke bi želel uveljaviti bivši mož, s čemer se ne strinjam. Danes je na zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje telefonirala pravnica v našem centru in izvedela, da pri starših praviloma ne preverjajo, če se z olajšavo strinja tudi drugi roditelj. Možno bi bilo torej, da bi ločen zakonec lepo po tihem uveljavil to pravico, na zavodu pa natvezel, da je takšen dogovor. Sama nameravam ukrepati tako, da bom zavod obvestila, da nameravam to pravico izkoristiti sama, če bo kdaj potrebno.
Opozarjam vas, da preverite, ali na vaši izpostavi zavoda kaj bolj preverjajo in da v nasprotnem primeru ukrepate. Res brezhibno urejena zakonodaja!

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.
nova
Uredništvo priporoča

mimogrede: roditelj, ki prepušča pravico do uveljavitve starševstva za upoštevanje pri upokojevanju, mora podpisat temu primerno izjavo. vsaj mene so tako zaklistirali!!!

Hm, tole ne vem, če bo ravno držalo. Slučajno sem pred časom pomagala urejati papirje za upokojitev strica in vem, da je med potrebnimi dokumenti morala biti tudi izjava tete, da ona dovoli, da otroke uveljavi on (pa sta še vedno skupaj). Pa moram povedati tudi to, da je teta že upokojena in otroke pri svoji upokojitvi ni uveljavljala. Torej jih tudi ne bi več mogla uveljavljati pa je bilo vseeno potrebno napisati izjavo.

Moj oče je moral dobiti pisno potrdilo od moje mame, da se strinja, da lahko on koristi to ugodnost, tako da mi je čudno, da ne preverjajo? Pri nas sicer ni bil problem, ker je mama že brez tega izpolnjevala pogoje, drugače pa mislim, da se da uveljavljati tudi sorazmerni delež, npr.: mama 5 mesecev, oče 3 mesece…

lep dan, astra

Veš, da sploh nisem vedela, da bi lahko oče tudi uveljavljal to pravico. Še huje: prepričana sem bila, da je to izključno vezano na mater. Saj moški so imeli nekoč vojsko, za katero se jim je znižala starostna meja, ženskam so potem “dali” otroke.

Sploh pa, če sta ločena in so otroci pri tebi. Še sploh pa, če je tako, kot opisuješ! Pa to je res višek! Upam, da ti bo uspelo preprečiti to zlorabo.

In hvala za opozorilo.

Na prvi izpostavi zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje so naši pravnici dali podatek, da strinjanje zakonca ne preverjajo redno. Preverjala sem še na drugi izpostavi, pa so mi zatrdili, da je potreben pismeni sporazum in da samovoljno uveljevljanje otrok ni mogoče. Čudi me neskladje v odgovorih na eni in drugi izpostavi, sem pa zadovoljna, da tam, kjer se bo upokojil bivši mož, preverjajo.
Morda bom premislila o delitvi olajšave recimo v razmerju 1 : 3, saj je on zanje pravzaprav samo plačeval in za vzgojo porabil bolj malo časa in energije, nekaj pa vseeno le. Po drugi strani pa mu priznam, da otrok ni nikoli uveljavljal kot olajšavo pri dohodnini, jaz pa sem to tudi upoštevala pri dogovoru o višini preživnine. Ne bi želela, da se zaradi tega vprašanja preveč zaostrijo odnosi, saj sva po ločitvi nekako zmogla sklepati dogovore in kompromise, sem pa bila popolnoma šokirana nad tem, da bi oče uveljavljal otroke, saj sem bila prepričana, da se razume, da ta olajšava pripada materi, če otroci živijo z njo. Uspešne dogovore vsem.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Jaz sem poročena pa moram priznati, da se mi to uveljavljanje otrok, da gre moški lahko prej v penzijo zdi čisto mimo. Če vzmemo še tako dober primerek očeta, se njegova skrb za otroka v glavnem nanaša na “velika vprašanja” v zvezi z otrokom. Vse tiste prečute noči, obiski pri zdravniku, hranjenje, učenje in še tisoč drugih napornih radosti pa smo opravljale ženske pretežno same. Moj mož naj si kar uveljavla ugodnosti, ker je npr, študiral itd. Otroke pa bom uveljavljala jaz pa amen. Če pa bi bila ločena pa mi še na kraj pameti ne pride da bi mu “odstopila” ugodnosti za otroke.

Zdravo!

Mene pa zanima, kako ta izjava sploh zgleda oz. kako je formulirana? A ima kdo kak osnutek še shranjen, da mi pošlje, prosim. Trenutno delamo to za mami in se oči odpoveduje uveljavitvi otrok.

lp

Ne moreš uveljavljat otroka za znižanje , če oče ne da izjave. Če ga bo želel uveljavljat, mu boš ti morala dati izjavo. Jaz se bom letod upokojila in sem si dala izračunat točen datum in višino, pa sem jim morala poslat še izjavo očeta, da bom potem enega otroka lahko uveljavljala.

Daj si še ti izračunat datum upokojitve na SPIZ, izpolni obrazec, ki ga dobiš na internetu, dodaj fotokopijo delovne knjižice, povej da otroke – število otrok in prosi za izračun. Včasih ti otroci sploh ne prinesejo kaj dosti. Bivši mož si je najbrž že dal izračunati, pa potem vidiš kaj ti to pomeni.

Napiši damo, da spodaj podpisani …, EMSO, stalno bivališče izjavlja, da lahko ….., EMSO , stalno prijavljena za bivanje uveljavlja znižanje starosti pri upokojitvi za otroka …., EMSO, stalno bivališe in priloži fotokopijo rojstnega lista otroka. Oče mora to lastnoročno podpisati.

In kaj se zgodi, če se ne strinjata?

Ne moreš v penzijo…

Tema je sicer iz naftalina, pa vseeno. Po novem lahko otroke pri upokojitveni starosti uveljavlja le tisti, ki je zanje skrbel oziroma bil doma na porodniški. Torej načeloma mama.

New Report

Close