Najdi forum

delitev premoženja-izvenzakonska skupnost

Stanje, na kratko:
– skupaj sva 8 let, izvenzakonska skupnost
– živimo v skupnem stanovanju, 1/4 je napisano name; polovico denarja so dali njegovi starši, 1/4 on, 1/4 jaz (varčevanje + kredit na 15 let).
– imava triletnega sina
– plači imava podobni, vendar nobenega skupnega računa. Vse za sina plačujem jaz (vrtec, oblačila, varuške ipd.), prav tako tudi 90% hrane in položnic, vsa zavarovanja. Velika večina njegove plače gre za njegov hobi, meni ne ostane nič.

Skupaj ne moreva več. Nenehno me žali, pošilja iz stanovanja, naj kar grem, češ da tako in tako ni nič mojega, ne bom razlagala naprej. Preprosto ne gre več. OK, bom šla. Si bom nekaj najela in zaživela s sinom brez strahu. Glede na vse, kar mi je storil, pa vendarle ne morem kar tako oditi in mu vse pustiti. V preteklih letih sem dejansko financirala tudi njega, vložila sem tudi v opremo, res pa je de facto on 3/4 lastnik stanovanja. Kaj lahko storim? Ali je res, da mi praviloma pripada polovica stanovanja, kot zatrjuje prijateljica? Ali mi lahko svetujete kakšno odvetnico (pa čeprav nisva bila poročena?) Imam spravljenih tudi veliko računov, v primeru, da bi bilo treba kaj dokazovati. Če bi si kupila kakšno svojo čumnato, bi bila seveda srečna do nebes, pa če mi do konca življenja ne plačuje preživnine. Kakšne so vaše izkušnje?

Če je bilo premoženje kupljeno v času zakona in je v celoti napisano samo na enega partnerja je premoženje skupno in lahko partner zahteva polovico.

Povdariti je potrebno da se deli samo tisto premoženje ki je bilo ustvarjeno v zakonski zvezi z delom in ne s pomočjo dedovanja, prihrankov posameznika prejšnih let, obresti in podobno.

Ni pa rečeno, da vam pripada samo 50%, lahko zahtevate večji odstotek, v kolikor menite, da on ni prispeval s svojim delom v dom, nego in vzgojo otroka, ali pa ste vi zaslužili več.

draga patricija,

čisto sem šokirana: kot da bi prebrala svojo zgodbo. Tudi jaz sem 8 oz. 8 in pol let v izvenzakonski zvezi, od tega 6 let v skupnem gospodinjstvu, lastnica 1/4 stanovanja (enaka razmerja kot pri tebi), imava 2letnega otroka in tudi jaz želim, pravzaprav moram prekiniti to zvezo zaradi nevzdržnega psihičnega, verbalnega in fizičnega nasilja. Ali mi lahko odgovoriš, kako daleč si oz. kako si se rešila. Jaz namreč stojim pred tem, poskušam to nekako izpeljati, pa se bojim. Ta strah izgleda približno tako, kot da stojim na visoki skali, pa vem, da bom skočila v vodo, jo gledam, nogo stegujem, pa jo spet nazaj povlečem, v resnici pa vem, da bom skočila si poskušam predstavljati skok…

lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Živjo, Patricija!

Vse premoženje, ki ga pridobita mož in žena v času trajanja zakonske zveze, je skupno in je vsak od vaju lastnik polovice, ne glede na to, kako je to uradno vpisano. Torej zavedaj se dejstva, da si ti lastnica polovice!! Tudi v primeru, če so vama je del kupnine za stanovanje podarili moževi starši.

Boš pa morala dokazovati, da sta živela v izvenzakonski skupnosti takrat, ko se je kupovalo stanovanje. Mislim, da je dober dokaz že to, da si dala četrtino kupnine.

Ne pozabi, da je premoženja tudi avto in stroji večje vrednosti, ki poleg nepremičnin tudi gredo v razdelitev.

Korajžno se postavi zase pri delitvi, splača se ti imeti odvetnico (ki pa ni poceni). Privošči si vsaj nasvet odvetnice.

V izogib stroškom poskušaj doseči dogovor glede delitve – ta pot je hitrejša in cenejša, pa še mir imaš potem. Vendar vztrajaj na polovici!!!

Veliko poguma!!

dajanca, v primeru, da so kaj podarili moževi starši, je to njegovo in ne tvoje. Iz skupnega premoženja zakoncev (verjetno enako velja tudi za izvenazakonsko skupnost-nočem govoriti na pamet) je izvzeto to, kar sta prinesla v zakon (npr. če je eden imel že prej stanovanje ali kaj podobnega) in pa dediščina ali darila enemu od zakoncev (npr. če starši dajo stanovanje svoji hčeri, zet do njega ni upravičen – zahteva lahko samo tisto, kar je sam vložil v to stanovanje) Skratka, tako kot je napisala ločena:

Povdariti je potrebno da se deli samo tisto premoženje ki je bilo ustvarjeno v zakonski zvezi z delom in ne s pomočjo dedovanja, prihrankov posameznika prejšnih let, obresti in podobno.

patricija, res bi bilo najbolje, da se najprej pozanimaš pri kakem odvetniku, saj ti bodo znali tam najbolje svetovati.

Saj si jasno napisala: 1/4 je napisana nate in tudi toliko denarja si dala ti. Ne poveš pa, na koga je napisano ostale 3/4. Če je 2/4 napisano na starše nimaš ti pri tem nič, če je na moža, boš morala dokazovati, da pripada tebi več kot 1/4. Kar so dali njegovi starši je ponavadi njegovo, razen če niso izrecno napisali, da to podarjajo vama obema. Pa še v tem primeru lahko izpodbijajo darilo, saj gresta narazen, kar je zadostni razlog. Najbolje boš naredila če zahtevaš izplačilo svojega deleža, na kar bo verjetno pristal. Nekaj boš le imela, z dodatnim kreditom si mogoče lahko kupiš kakšno bivališče na območju, kjer so stanovanja cenejša. Z dogovorom skušaj doseči da ti primakne nekaj več denarja na račun otroka ki ga imata. Veliko sreče ti želim pri reševanju

Živjo
Tudi jaz imam zanimivo vprašanje kar se tiče nepremičnine. Glede tega da bom jaz tisti,ki bom financiral oz. vzel celoten kredit stanovanja in vpisal izvenzakonsko partnerico v zemljiško knjigo saj se drugače grdo gledamo češ nič ne bo moje itd. Partnerica bo financirala nekaj malega cca. 10% že v štartu jaz pa vse ostalo. Kaj se zgodi če se zveza ne odnese čez cca. 2 ali 5 let saj imam jaz še cel kredit za odplačat? Jo lahko izplačam samo za skupno izvenzakonsko življenje ali polovico ker sem jo pisal v zemljiško knjigo? hvala za odgovor LP.

upam,da nisi toliko odpeljan,da boš to naredil?? uredi tako,da ti potem ne bo pobrala polovico

Tudi če boš kredit vzel samo ti, se po zakonu predpostavlja, da ga bosta odplačevala skupaj (in če bi se ločila, bi se delila tudi ta obveznost, tako kot premoženje). V bistvu bi ti moral dokazovati svoj večji prispevek.
V bistvu bo ona s svojim prispevkom desetih odstotkov že na začetku celo še večja lastnica od tebe (kot je razumeti iz tvojega pisanja, privarčevanega nimaš nič?). Ne bi bilo neumno, če bi ti ona šla za poroka pri kreditu, boš vsaj imel varovalko, če gresta nekega dne res narazen, da bo sodelovala pri odplačevanju kredita.

Bi pa jaz res ornk in sedemnajstkrat premislila, s kom grem v nakup skupnega stanovanja, če se ni mogoče brez kujanja zmeniti okoli premoženja in financ. Pri teh stvareh je treba reči bobu bob, ne pa igrati neke princeskaste užaljenosti.

Pozdravljeni,
pri meni pa je tako:

skupaj sva deset let – izvenzakonsko
ko sva se spoznala je on imel hišo postavljeno v grobem stanju samo do strehe
potem sva oba vzela kredite na deset let, vsak odplačuje svojega
za otroka skrbim že osem let jaz, on ne daje nič, plačuje samo elektriko in vodo
hotela sem se poročiti pa ni hotel, o delitvi premoženja tudi noče slišati, zadnje čase se glede tega kregava sto na uro. Iz leta v leto poslušam samo obljube, da se bova že poročila in da je itak vse moje tako kot njegovo, kar seveda ni res, ker je pisano vse na njega. Jaz pa pridno plačujem in financiram vse že deset let. V njegovo hišo, sem vložila veliko denarja, in dela, večina opreme sem kupila jaz, ker sem seveda mislila, da se bova kmalu po rojstvu otroka poročila.
Meni je dovolj in tudi če bi se poročila sedaj bi imela občutek, da ga v nekaj silim, tako, da ne morem več. Koliko mi pripada ob odhodu iz njegove hiše in ali imam pravico do polovice, če se z otrokom umaknem, čeprav ni nič mojega?

Ker tako več ne morem in nočem živeti, dovolj mi je obljub in norčevanja iz mene.

Hvala in lp

pripada ti v vrednosti kredita,ki si ga vzela.Kaj bi še??

Tudi če bi se poročila, bi morala premoženje formalno razdeliti, da bi bila tudi ti napisana v ZK. Enako lahko naredita zdaj – malo preračunata, koliko je bilo vredno tisto prej in koliko to, kar sta naredila skupaj. In to gre potem na pol (recimo, da tebi pripada četrtina). Poroka torej ničesar ne spremeni, kar se tiče hiše.

Pripada ti predvsem en odkrit pogovor. Tudi njemu pripada odkrit pogovor. Daj mu priložnost, da sploh pove, ali se hoče poročiti v smislu ceremonije. In da pove, ali je on v čustvenem smislu s tabo itak že poročen vseh teh deset let in zato formalne potrditve ne rabi, je noče in mu je odveč. Če se že kdo dela norca tukaj, se ga tudi ti iz njega, ker mu ne dovoliš imeti mnenja o poroki. Dajta to razčistit enkrat za vselej in ali lahko poiščeta kompromis, ki bo znosen za oba (poroka samo s pričami v sredo na uradu brez ohceti, recimo).
Tudi glede denarja imata čudno ureditev – če seveda on nima veliko večjega kredita kot ti.

Za božjo voljo, dajta se pogovarjat.

Hulana
Dodeljeno nama je bilo stanovanje,ki sva ga po 16 letih zakona dokupila.10%polog sem plačala sama, ostali kupnina pa odplačilo 1o let.Zaradi nevzdržnih razmer v zakonu sem se 1 letu od nakupa stanovanja ločila,vendar sem še 7 let vstrajala z njim v izvrnzakonski skupnosti.Od tega je minilo 12 let.Po mojem stanovanju se že 3 leta srehajajo podnajemnik,najemnino pobira moj bivši partnek.Zanima me :Kolilo od tega mi pripada.Po ločitvi si stanovanja nisva razdelila,ker mi je venomer ponavljal,da je stanovanje samo njegovo.
Koliko % mi pripada od stanovanja in najemnine .Prosim za odgovor.
Imava 1 otroka ,ki je že odrasel.

Hvala za odgovor in lepo nedeljsko popovdne

za ta zadnjo
pripada ti polovica najemnine in polovica stanovanja. hitro k odvetniku in ti bo vse razložil.

Doroteja, tukaj ne odgovarjajo pravniki (vsaj ne, da bi bilo meni znano). In je težko takole odgovorit, sploh ker je vmes še ločitev in zunajzakonska skupnost??? Kako sta takrat uredila glede otroka – sta imela urejeno skrbništvo, preživnino? Zanima me uradno, ne neuradno. Sta kdaj “preklicala” ločitev in bila tudi uradno zunajzakonska partnerja?

Zelo verjetno se tvoj bivši “moti” in ti nekaj vseeno pripada, se mi pa zdi, da bo to zelo odvisno od sposobnosti vajinih odvetnikov. Delitev premoženja s tožbo je tako ali tako igra moči, ne pa pravica na delu. Glede na delež lastništva ti potem pripada tudi delež od najemnine. V vsakem primeru se bosta o tem očitno morala pogovarjati na sodišču, se pravi tožba, se pravi boš morala imeti odvetnika in ti bo on znal konkretneje povedati.

Koliko pa je vredno stanovanje?

Hulana

Preživnino sva takrat uredila in bi mi moral denar dati na ,,roko”Po ločitvi sva takrat tudi uradno živela izvenzakonske skupnosti vse do leta 2000.Kot samohranilka sem dobivala otroški dodatek in hči višjo štipendijo,s tem se je moj bivši partner tudi strinjal.Vse je ostalo enako kot takrat ,ko sva bila poročena:poloznice,gospodinstvo,dopust itd.je bil skupen denar.Razmerje med nama je bilo zmeraj slapše,dokler nisem ostala brezposelna,takrat je doseglo najino razmerje vrhunec,nevzdržno.Odselila sem se.
Lep dan in hvala vsem ,ki mi s svojimi iskušnjami lahko pametno svetujemo.
Hulana

S punco sva skup skor 8 let, prjavljena trenutn vsak na svojem naslovu.

Po pokojnih obeh starših sem podedval stanovanje, vse pohištvo in obnovo plačal jaz.

Če se ona prjav kot staln bivališče pr men, kaj se zgodi čez neki let, če greva narazn?

Ali je ona upravičena do polovice stanvanja al ne?

hvala in lp

Če gresta narazen, načeloma kje je kdo prijavljen nima vpliva. Skupno prebivališče namreč ni pogoj za dokazovanje obstoja zunajzakonske zveze.

Tudi če gresta narazen, njej ne pripade polovica stanovanja, ker ste ga podedovali, dediščina pa ne spada v skupno premoženje. Mogoče pa bi ona lahko zahtevala polovico “vajinih” vložkov v stanovanje. Ampak to lahko zahteva tudi če ni prijavljena tu…

Tule piše kar nekaj na to temo http://www.informiran.si/portal.aspx?content=razpad-zunajzakonske-zveze&showMenu=1&showRightFrame=1

Pa da ne bi slučajno iskala pomoč pri odvetniku moškega spola.
Kjera paranoja.

Zdravo, potrebujem nasvet.

Imam partnerja, ne živiva še skupaj. Ne bom razlagala kje sem dobila denar, bil je pa ves na mojem računu in vse plačujem iz svojega računa.
On je vzel kredit za cca 80k€ s tem se je kupila zemlja. Nanjo sva napisana oba, vsak pol. Vse ostali denar (cca 250 k€) je šel iz mojega računa.
Na vsem tem je zrasla hiša. Stvar se je v grobem delala z računi, večinoma pa brez – keš na roko.

Zdaj pa me zanima. Kako je sploh z delitvijo premoženja, če se razideva? Ali sva vsak lastnik polovice nepremičnine, ker sva vsak lastnik polovice zemljišča?
Jaz sem njemu tudi porok za kredit.

Ja vem, cela štala. Če mi kdo zna odgovorit bom zelo vesela. A se da napisat brez vselitvijo še kakšno pogodbo na ta račun?

V glavnem, zadeva me skrbi, in če bi prej imela kaj več pameti bi bolj razmislila.

New Report

Close