Najdi forum

Delitev premoženja v izven zakonski skupnosti

Z partnerjem (izven zakonska zveza) sva skupaj od decembra 2015. Decembra 2016, sva skupaj kupila stanovanje v hiši, za katero sva lastnika vsak polovico. Oba imava iz pretekle zakonske zveze po dva otroka. Moji otroci živijo z nama, saj jima je njun oče umrl. Njegov mlajši sin živi z nami vsak drugi teden (deljeno skrbništvo), starejši pa živi v študentskem domu, ob vikendih pa je pri mami. Okoli 15 oktobra 2018, je partner navedel, da želi, da greva narazen. Ves čas me žali, ponižuje, blati moje ime, laže o meni… Kasneje okoli 25 oktobra se je izkazalo, da ima drugo žensko s katero si želi ustvariti skupno življenje, kar se pravi, da me varal že lep čas, razlog za razhod pa je hotel prikazati, kot da sem jaz ne vem kako zelo grozna oseba. V glavnem, sprejela sem pač to, vendar se je zataknilo že pri pogovoru. Jaz sem šla njemu ob nakupu stanovanja za kreditnega solidarnega poroka. Kredita za svojo polovico stanovanja, je moral vzeli skoraj še enkrat več, ker je imel dolgove še od prej. Jaz pa sem svojo polovico plačala s privarčevanim denarjem. V zemljiško knjigo sva vpisana vsak polovico. Zdaj pa bi jaz želela odplačati s kreditom njegovo polovico in se razbremeniti poroštva. Vendar mi moja banka, zaradi visokega poroštva ne da kredita, ker sem kreditno nesposobna. V kolikor bi on pokril razliko, do zneska, katerega moram izplačati, potem z kreditom ni problema. Skupaj sva kupila tudi nekaj pohištva, gospodinjskih aparatov, centralno pač, njegov avto in motor (lastnik je on, za motor ima še kredit). Za vse to sem sama dala iz privarčevanega denarja, recimo 3/4. Dokazil nimam, ker je bilo večinoma računov nanj, koliko denarja sem vložila pa tudi ne, ker je šel denar iz mojega sefa, v gotovini. V tem času naj bi kupil tudi neko stanovanje (nepreverjeno, tako mi je rekel včeraj, to naj bi bilo v tem mesecu,od kod mu denar, mi ni jasno). Zanima me kaj mi je za narediti. Rada bi ostala v stanovanju in hčerki tudi. Naj grem še to, da smo se vse tri preselile iz prestolnice, na podeželje. Se odpovedale vsemu in se zato vidimo v službo, šolo, več kot eno uro. Sicer pa smo vse tri pod hudim stresom. Imeli sta ga zelo rade, za očima… Do njih se sicer normalno obnaša, bolj zadržano, vendar morata prenašati verbalno nasilje nad mano. Prijavila bi ga na policijo, vendar za to dobi samo denarno kazen, katerega pa nima in bi bilo potem še veliko huje. Ker na lep način, očitno ne gre mi grozi, da bo v stanovanje naselil njegovo novo partnerko, njenega otroka in živali. Ali pa celo najemnike, po možnosti kakšne cigane. Kaj lahko naredim v tem primeru, ker tega seveda ne odobravam in kako naj dosežem, da ga izplačam? Sploh pa, če je res kupil stanovanje in še vedno živimimo skupaj, ali se ne deli v premoženje tudi to? Tega sicer ne želim narediti, vendar bi mogoče lahko pritisnila nanj, da nekaj ukrene v zvezi z razdelitvijo stanovanja do katerega sva vsak do polovice lastnika.
Želim si, da se čimprej izseli in imam svoj mir, da normalno zadiham.

Hvala za pomoč in lep pozdrav,

Betka

no saj kredit plačuje šele tri leta, torej domnevam, da ni dosti vplačal.
ti nase prevzemi preostali kredit, to kar je on plačal v treh letih, pa gre na pol, saj se šteje, da sta to plačala skupaj. tvoja polovica pa je itak tvoja, ker si jo plačala s prihranki od prej.
Če je res kupil stanovanje (le s čim, če ima še to hišo na kredit), potem se tudi to deli.
V glavnem kar hitro do dobrega odvetnika.

Predlagam ti, da stopiš do odvetnika.
Poskusi se s partnerjem na lep način dogovoriti glede denarja, sicer boš za gotovinske transakcije zelo težko dokazovala kdo je kaj plačal…
Ravnala si zelo naivno.

nova
Uredništvo priporoča

Tu je opisano o delitvi premozenja v izvenzakonski skupnosti.
http://milkoskoberne.com/delitev-premozenja-v-zunaj-zakonski-skupnosti/

Ne bi prevzela njegivega kredita, ker ga je vzel skoraj še 1x več, da je poplačal še stare dolgove. Res sem bila naivna na kvadrat.
Zdaj pa se vervalno nasilje še stopnjuje. Sem mogla dvakrat klicat policijo, saj aem se bala, da bo tudi fizično nasilen nad mano. Prvič ga nisem prijavila, drugič pa. Težka sitiacija res.
Lp

Akutna zatrapanost …

Če ima slučajen še kak normalen moment, mu skušaj dopovedati, da je za oba najbolje in najlažje, če se dogovorita. On je zdaj frišno zatrapan, živčen, ker ne more pritisnit kopiraj vse in briši, ker se ne more 24 ur na dan ukvarjat z novo ljubeznijo, ampak s tabo, formalnostmi, skupnim premoženjem in tako naprej. Pač tako enostavno žal ne gre.

Recimo tole vajino skupno stanovanje, glede na to, da za polovico plačujeta kredit (ne glede na stanje v ZK) je od te polovice polovica tvojega, ker se šteje, da kredit odplačujeta skupaj. Če bi slučajno v skupno stanovanje koga naselil, mu ti lahko zaračunaš uporabnino za svojo četrtino, tvoje polovice se pa itak ne smejo niti dotaknit. Povej mu, da je to tako in da bo pet do sedem let plačeval uporabnino, pa še na koncu toženja bo samo četrtina njegova ali pa še manj, če ne bo plačeval kredita. Poleg tega ima popolnoma zvezane roke pri prodaji, ker te polovice ne bo mogel prodat v takem pravnem stanju, kot je trenutno, oziroma izključno samo tebi, torej da ti prevzameš posojilo.

Verjetno bi morala vidva skupaj na banko in skušati nekaj rešit. On tudi ne more narediti prepisa nate (tudi če bi ga želel), zaradi posojila. Ti pa bi v bistvu odplačevala njegovo polovico in na koncu bi bila uradno njegova. Za izplačilo njegovega prispevka h kreditu mu prepusti avto in motor.

Mislim, da je situacija tako zapletena, da ti lahko kot prvo pomaga svetovalec v banki, kakšne so opcije, kot drugo, dober odvetnik (po možnosti tak, ki se vsaj malo spozna na posojila).

Kolikor je meni znano, se tudi v izvenzakonski skupnosti deli na polovico vse premoženje, ki je bilo pridobljeno v času skupnega življenja. Ne deli se edino premoženje, ki sta ga prinesla v zvezo od prej in dedovanja. Stopi do dobrega odvetnika, da naredita načrt.

Ja, kar hitro do odvetnika.

Pa še eno stvar bi svetoval. Dokumentiraj njegovo obnašanje. Diskretno. Lahko na primer pišeš dnevnik, v katerega lahko vlagaš razne dokaze, ki potrjujejo tvoje zapise.

Na primer:
30. 12. 2018
Pri večerji mi je pred hčerama rekel, da sem kurba, da se vidi da sem se celo življenje samo kurbala, saj še večerje ne znam skuhati.

31. 12. 2018
Ko smo si zvečer izmenjali novoletna darila, mi je izročil škatlo zavito v darilni papir, v kateri je bil kravji gnoj. Ko sem škatlo odprla in zagledala vsebino je komentiral da to dobim ker drugega nisem vredna. Prisotni so bili moji in njegovi otroci.

Priložnostno lahko njegove izpade zvočno posnameš, če imaš priložnost neopazno vključiti snemalno aplikacijo na telefonu, lahko fotografiraš stvari, ki dokazujejo tvoje zapise, če je žaljiv po telefonu, lahko pogovor posnameš, če kdaj grozi z nasiljem ali čim drugim, poskusi čim bolj natančno zapisati kaj točno je rekel. Bistveno je, da dokažeš njegovo psihološko in emocionalno nasilje, to ti bo v ločitvenem postopku koristilo. Vedno zabeleži, če so bile ob njegovih izpadih prisotne priče. Z odvetnikom se posvetuj kakšni so zakoni glede zvočnega snemanja, nisem prepričan, da je vse kar sem predlagal legalno oz. sprejemljivo kot dokaz na sodišču. Odvetnik bo vedel.

Aja, pa upam da pri vas le ni tako hudo, kot je v mojih primerih dnevniških zapisov zgoraj. Pogumno naprej. Pa vso srečo ti želim

Kar nekaj. Ne svetuj nekaj kar je prepovedano – snemanje.

Avtorica,
Pisi si dnevnik. Tednik, res, to zna pomagat. Posiljaj si sama sebi zaradi kronologije. Ne snemaj, brez da okolica ve, da je snemana. On in okolica. Jaz sem snemal, toda prvi stavek na posnetku je bila izjava kdo je zraven in da snemam.

Bistvo… zahtevaj, predlagaj partnerju mediatorja. Nekakoga, ki bo on njemu zaupal. Pravnik. Potem se lahko vsi trije dobite in pogovarjate. Ali pa samo v dvoje. Mene je stal nekje 200eu, za vedno ji bom hvalezen.

New Report

Close