Najdi forum

Sem mati 18. letne hčerke. Se še vedno šola, ampak ne preveč resno. Oče je začel plačevati direkt njej preživnino, ko je dopolnila 18 let 200€. Zdaj pa mene zanima čemu je namenjena ta preživnina. Ko sem jaz dobivala preživnino zanjo sem ji plačevala vse za šolo, vozovnico, šolske potrebščine, obleke, denar je bil res namenjen njej. Moja hčer ne dela nič študenskega dela, preživnino od očeta porabi za ličila, zabave, obleke. Jaz pa s svojo plačo 650€, kjer moram plačati še najemnino težko preživljam, da ji vse plačujem za šolo.
Torej zanima me, čemu je namenjena preživnina, ko dopolni 18 let? To pomeni, da otrok svojo preživnino lahko porabi za neumnosti, starsi morajo kriti vse stroške?

naj si plača telefon, ne plačuj interneta, ne plačaj elektrike…dokler ne odklopijo in ji bo kapnilo, da mora tudi ona prispevati v gospodinjstvo denar. Naj si plača malico, prevoz do šole itd.

Očitno z očetom ne sodelujeta, zato nima smisla svetovati, da se pogovori z njim.

S hčerko se pogovorita o denarnih zadevah v lajfu, pokaži ji vse položnice, račune za hrano iz trgovine, bencin, registracijo itd. Verjetno denar dobiva na račun, naj prevzame torej plačevanje svojih položnic (telefon, šola, bus, malica itd), nekaj naj prispeva za stroške in hrano, recimo sto evrov na mesec. Povej ji točno, koliko plače imaš in kaj vse moraš plačati s tem denarjem.
Če ne razume, je polnoletna in gre lahko na svoje, vidve pa uredita preživninsko obveznost pri notarju, nakazuješ ji recimo 150 evrov na mesec in potem naj živi, kot ve in zna. Pri taki plači žal ne more biti popuščanja, tudi ti moraš nekako preživeti.
Pogovorita se tudi, kako si predstavlja življenje po srednji šoli.

nova
Uredništvo priporoča

Kjer so odnosi z očetom otrok preveč skrhani, otroci izkoriščajo to v svoj prid. Na žalost so prav otroci največkrat najbolj sebični in se za reči v skupnem gospodinjstvu niti ne menijo.
Hči postavi pred dejstvo, da je prihodkov pač premalo in da mora prispevati nekaj od tega. Naredi popis stroškov in pokrivanje stroškov vključi tudi njen del iz preživnine. Veliko je odvisno tudi od tega, kako ji boš predstavila popis stroškov. Predlagam realen in pošten pristop brez manipuliranja, čemur mora slediti tvoja odločna reakcija, brez popuščanja.
Nujno je tudi, da ji v zvezi s skupnim gospodinjstvom naložiš del odgovornosti, tudi finančno.

New Report

Close