Najdi forum

Ne gre se zame. Gre se za mojo prijateljico kar me zelo moti nekaj kar se dogaja. Pred leti se je locila. Bili so takrat 3 mladoletni otroci. Odsla je ona od hise. Sodisce je ukazalo da ona placuje prezivnino za otroke ocetu. Imata pa skupno skrbnistvo. On pac dobiva vse olajsave za otroke dobival za veliko druzino in placuje vse kar rabijo. Dobival otroske doklade skratka vse. Dal jih je za vzdrzevane druzinske clane. Le hrano krijeta vsak ko so otroci pri njiju. Receno je bilo da ona poskrbi za varstvo ko on dela. Na zacetku je bilo da sta jih imela vsak pol. Zdaj so otroci ze veliki. Samo en se mladoleten. Problem je nastal da prvi otrok je odsel od oceta in zivel pri njej. Pri njej je zivel dobrih 5 let ko se je solal. Za njega ni dobila od oceta nic. Sama ga je prezivljala. Oce je zanj pokril samo poloznice od sole. Zadnji dve leti ji je vracal prezivnino ki mu je placala za tega otroka. Ta otrok je danes ze zaposlen in na svojem. Problem je nastal spet isti zdaj da drugi otrok je spet neprestano pri materi. Je ze polnoleten ampak se sola. Ona placuje zanj se vedno prezivnino. Oce pa zanj dobiva vse olajsave. Tudi poudarjam da mati ima vse vikende otroke niti en vikend ni prosta. Problem ni tu da ona ne zeli imeti otrok pri sebi, se trudi a ji financno ne bo zneslo. Ima minimalno placo. Od mininalne place placuje 20% prezivnine in poleg ima se najemnino za stanovanje. Torej polovica place ji gre za prezivnino in najemnino. Zanima me ali je to lahko pa da ima vse vikende otroke? Kam naj se obrne? Ker ce bo slo tako naprej. Bo se najmlajsi otrok bil pri materi on bo pa vse olajsave kasiral za otroke. Je treba iti na socialno? Kam naj se obrne. Svetujte mi.

Na sodišče mora dati vlogo za znižanje preživnine. Za stike se ureja samo za mladoletne.
Olajšavo pri dohodnini bi lahko mirno uveljavljala in ne vem, zakaj je ni – ker plačuje preživnino, ima do tega vso pravico. Drugo leto do konca februarja izpolni obrazec za vzdrževane družinske člane, vpiše otroke za celo leto in ji bodo priznali olajšavo za šest mesecev.

Polnoletni otroci dobivajo štipendijo in lahko samo zaprosijo zanjo, da prihaja na njihov račun, ne na račun staršev. Torej naj polnoletni otrok zdaj avgusta sam vlaga in da številko svojega računa.

Ne vem, na kakšen način lahko ima samo on otroke kot olajšavo in da mati zaradi tega ne bi mogla otrok uveljavljati. Jaz in moj bivši imava skupno skrbništvo, pa vsako leto oba uveljavljava olajšavo za otroka celo leto, na davčni pa nato avtomatsko razdelijo na polovico leta. Tako, da lahko gospa uveljavlja februarja olajšavo za otroka in bo davčna zadevo avtomatsko razdelila med oba starša.

nova
Uredništvo priporoča

Bila sem v skoraj identični situaciji in sem šla na sodišče. Na koncu se je stvar končala z mediacijo, ker je bilo tudi bivšemu jasno, da nima šans. Seveda je bilo pred tem veliko pljuvanja nazaj, grožnje s protitožbo, dopisi na sodišče v smislu “mati strada dotičnega otroka, jaz pa vozim drugega otroka v najdražje restavracije”, “mati nikoli ne pelje otroka na morje, jaz sem ga pa peljal v tujino” (Jasno, cepec, mati nakazuje 300 evrov na mesec tebi, zraven pa kompletno preživlja otroka. Kje naj po tvojem vzame še denar za morje? In za čigav denar si ga ti peljal na počitnice?) Ampak ne, stvari so bile jasne in ni imel šans. Tudi stroške za odvetnico mi je na koncu moral vrniti. Težko se je pa bilo odločiti za tožbo, to pa res. Eni smo take reve, da rajši plačamo, kot da bi se vlačili po sodiščih in izpostavljali otroke konfliktom. Na koncu je prevagala matematika. Izogibanje konfliktu me je do takrat stalo okrog deset jurjev in bi me stalo še nadaljnjih …. ohoho, če se ne bi na koncu spravila do odvetnice.

Se oglasam pozneje ker me ni bilo. Bistvo je da je bilo dogovorjeno na sodiscu da mati placuje prezivnino. Oce dobiva vse olajsave za otroke. Enako do polnoletnosti otroske doklade. S tem da oce placuje vse za otroke in jih oblaci mati pa kupi ce zeli ni ji nujno. Za starejsega je mati poskrbela do sluzbe oce malo. Skoraj nic.Kar se tice koliko casa bodo otroci pri komu ko so bili majhni je bilo receno da se bosta dogovarjala glede kako bosta delala. Zdaj mati je tudi nekaj bolna in ima se nizji dohodek. Samo za najemnino in prezivnino da vec kot polovico svoje place dobi pa nekaj evru vec od 600. Vprasanje ali bo lahko sploh delala se. On vsak vikend nameni sebi. Torej vsak vikend jih ima mati. Srednji otrok je zadnjo leto skoraj neprestano pri njej. On si privosci vse. Dopust. Mati pa mora iz nic skuhat kosilo. Glede kako se njeno zdravje obraca bo imela se manj.

Odgovore si že dobil-a, ne vem, kaj še drugega pričakuješ. Razumemo situacijo.

Ponovim še enkrat. Na sodišče se da vloga za znižanje preživnine, olajšavo pri dohodnini lahko uveljavlja ne glede na prejšnji dogovor (saj je po prejšnjem dogovoru veljalo tudi, da je otrok pri njem, torej …). Štipendijo otrok da sam vlogo, če je polnoleten, za OD oddajo starši in v tem primeru bi morali spremeniti tudi skrbništvo – vloga na sodišču.

New Report

Close