Najdi forum

Z partnerjem sva bila skupaj 20.let
Pred 14.meseci sva se razšla. Ker sem hotela da bi se vse sporazumno zmenila, da bi me izplačal pride vedno znova ven z novimi idejami. Zanima me ali mi res nič ne pripada tako vedno reče? Resda je kupil on ta objekt v katerem smo živeli, toda vse je bilo potrebno obnoviti.. Opremiti.. Itd.. Ker nisem bila vseskozi zaposlena sem pa pomagala z delom, skrbela za otroke, njega..
Zraven tega še me zanima.. Ali mi pripada tudi, kaj ko sva hodila pomagat eni gospe 12.let in da bi bilo po njeni smrti to najino..(Lani mu je pa dala zapisat, da je to njegovo)pred tem pa se je ta pomoč nudila ko sma bila midva še skupaj. Ali mi tudi tukaj ne pripada nič. Nekdanji partner pravi, da ne.
Lp.. Zdenka

Seveda ti pripada. Kar sta ustvarjala v zakonu, je skupno premoženje, treba je zgolj oceniti tvoj delež, glede na to, da se ne strinja s sporazumno delitvijo. Tudi če nisi vpisana v ZK kot solastnica, to dejansko si in bi on imel precejšnje težave, če bi hišo skušal prodati brez tvoje privolitve. Če dogovor ni mogoč, je treba sprožiti tožbo za delitev premoženja. Mogoče ne bi bilo neumno, da to storiš, bo vsaj videl, da misliš resno in se bo potem mogoče pripravljen pogovarjati. Možno je tudi, da vama bodo na sodišču ponudili mediacijo in bosta to vprašanje kljub vsemu rešila brez tožbe. Samo postopek moraš sprožiti, da ti ne bo zmanjkalo časa (pet let po razpadu zveze, torej eno leto je že mimo).

Glede verjetno izročilne pogodbe oz. pogodbe o preužitku pa, ta velja od dneva podpisa, takrat pa očitno nista bila več skupaj. On je dolžan določila pogodbe izpolnjevati od podpisa dalje. Kar je bilo pred tem, lahko izterjaš kvečjemu od gospe, če ste bili dogovorjeni, da ti bo plačevala.

Ne z gospo nismo bili nič zmenjeni, da mi bo kaj plačevala..
Hvala za odgovor Lp

nova
Uredništvo priporoča

Premisli, kaj sta ustvarila v zakonu in koliko je to vredno. Če nista ustvarila nič in je vse premoženje prinesel tvoj mož v zakon, potem ne pričakuj nič. Če sta hišo kupila v času zakona in si sofinancirala obnovo in imaš za to dokazila pa brž k odvetniku oz. bolje k odvetnici.
Če si bila doma in si se ukvarjala z otroki in gospodinjila, je najmanj kar ti realno pripada plačilo za te “storitve” za vsa leta nazaj, ampak vsak odvetnik bo startal s polovico premoženja.


Maščevalen moški te bo poskušal dotolči s premoženjem in/ali s tem, da ti bo “vzel otroke. Njega ne poslušaj.

Druga stvar so pa dejstva. Dobrodošla v klubu presenečenih. Nujno moraš k odvetniku, do takrat pa par dejstev na podlagi lastnih izkušenj.

1. Tale gospa, ki sta ji pomagala, je dala svojo nepremičnino napisat njemu, ne tebi. Dvomim, da lahko tu kaj dosežeš. Če bi gospa želela napisati obema, bi napisala obema. Pa ni. Prinesi k odvetniku vsakršno papirologijo – pogodbe, obljube na papirju, pa naj pogleda, kaj točno je tam napisano, ampak ne obetaj si preveč. Sodnike zanimajo pogodbe in dokazi, ne to, kaj je kdo tebi ustno obljubil. Kdo lahko priča, če bi bilo potrebno, da si ti tudi pomagala gospe? Tvoj bivši. Slabo kaže.

2. On je kupil nepremičnino, praviš. S čim? Če je bila kupljena, preden sta bila skupaj, je njegova in se o tem sploh ne bo debatiralo. Če je bila kupljena v času trajanja zveze, a iz denarja, ki ga je imel že preden sta bila skupaj in lahko to dokaže (!!), potem nimaš kaj. Če ne more dokazati, potem pa imaš. Kar je bilo pridobljeno v času trajanja zveze, je avtomatično od vsakega pol. Na tvojem bivšem je dokazovanje, da je on vložil več. Če je bil tu samo kredit na njegovo ime, se vseeno šteje, da sta ga odplačevala oba, ker sta bila v zvezi.

3. Delo, skrb za otroke …. bla bla, pozabi. To je osnova za delitev pol-pol iz zgornje točke, če pa si prišla v tujo nepremičnino, potem to nikogar na sodišču popolnoma nič ne briga in nihče ti ne bo ničesar dosodil na ta račun. Ja, jaz sem tudi tako pogledala. Ampak enako nikogar ne briga, če on reče, da si se samo praskala in da je sam skrbel za gospodinjstvo.

4. Če se je stanovanje obnavljalo in opremljalo, moraš imeti dokaz, da se je res. Ni treba, da imaš dokaz, da si ti to plačala – v vsakem primeru ti pripada izplačilo polovice vlaganj v hišo, če se ji je povečala vrednost zaradi tega.

Vprašanje kakšna oblika skupnosti je to bila: Sta bila poročena?
Potem je odgovorila že žarna.

Sta imela prijavljeno izvenzakonsko skupnost?
Pretežno podobno poročenemu statusu, a pravno slabša pozicija šibkejšega v tem razmerju.

Sta živela na koruzi?
Potem je potrebno najprej dokazovati izvenzakonsko skupnost, kjer pride prav življenje s skupnim naslovom oz. Če tega ni bilo (ste bili prijavljeni drugje), je potrebno to dokazovati s pričami.. skupnimi otroci, gospodinjstvom..

V vseh primerih pomagajo tudi računi, za katere ste plačevali.

De omnibus disputandum..

New Report

Close