Najdi forum

Pomoč otroku ob ločitvi staršev

Lep pozdrav vsem….. Sem babica šestletnega vnučka katerega starša sta se pred kratkim ločila. verjetno mi ni potrebno posebej razlagati da tega kljub večkratnim razlagam in podpori ne razume in kako zelo težko je tudi nam ko mu želimo olajšati to veliko spremembo. starša sta se sicer ločila sporazumno, a mali kar ne more dojeti in razumeti zakaj nista več skupaj in zakaj mora kar naenkrat imeti dva domova in preživljati dneve pri vsakemu posebej. vsi okoli njega se trudimo, da bi to obdobje preživljal čim manj stresno, enkrat smo se že tudi vsi skupaj dobili na kosilu, da bi mu pokazali, da smo na nek način še vedno družina……..a vseeno je težko.
mi morda lahko svetujete, kaj lahko še storimo?

Otroci so vedno največja žrtev teh nezrelih odnosov. Kaj naj ti rečem ? Otroka ne morete blefirati ker sam dojema da je nekaj narobe. Povejte mu resnico : tata in mama se ne marajo in ne morejo živeti skupaj. Ampak na takšen način da to otrok razume. Ne neki zavito v celofan,bla,bla,bla… Tudi ti starši morajo razumet da jih otrok na tej stopnji razvoja potrebuje oba in naj se čim več potrudijo. Vem da tudi njim ni lahko ampak tukaj se več ne gre za njih dva. Tudi babica bo morala biti precej dober diplomata. Samo glej da ne poskušaš pred otrokom kriviti bilo koga. Tudi če je mama tvoja hčerka ne poskušaj ulepšavati zadevo o voditi na hčerkin mlin. Otroci niso neumni.

to bosta še starša otroka uredila, ti lahko s svojim svetohlinskim vmešavanjem narediš samo še dodatno škodo. Obnašaj se normalno.

gospa sonja, strinjam se s darwinom… otroci so bolj pametni kot si pa mislimo. zato bodite previdni pri svojih dejanjih
kolegica je imela podobno izkušnjo, s to razliko, da je bila ločitev vse prej kot sporazumna. kar nekaj časa je trajalo, da sta se hčerki sprijaznili z vsem skupaj, pa se mi zdi, da je njuna pot do popolne sprijaznitve še dolga.
mi je pa ta kolegica povedala da je nekaj časa nazaj našla pravljico za otroke, ki obravnava ločitev staršev. otrokom naj bi lažje pomagala razumeti zakaj se je vse skupaj zgodilo ali nekaj v tem smislu, če sem jo prav razumela. za kaj točno gre, ne vem, ampak baje sta punčki čisto navdušeni nad njo. mogoče vam pride kaj prav, pa srečno!

Seveda bosta starša otroka uredila, kako bodo izvajani stiki. A svetohlinske tace stran? Res mislite, da širši krog ljudi, s katerimi je otrok vzdrževal stike, ne opazi razlike v njegovem obnašanju oz. čustvovanju? Odrasli lahko ničesar ne komentirajo, a zapopadeni so v tok sprememb.

Še zlasti tisti, pri katerih se otrok lahko razživi, pove, kaj ga tišči. In to bo še trajalo, čeprav rečejo, kako zelo so otroci prilagodljivi (kot da bi imeli možnost izbire oz. odločanja). Takrat je pomembno, da se otroku pove, da ga imata oba starša še vedno zelo rada, kljub temu, da ne živita skupaj. Obenem obstaja njegova širša družina, ki medsebojno ni skregana (upajmo, da tudi starša ne) in ki naj po možnosti vzdržuje normalen odnos pri morebitnih srečanjih tudi vnaprej.

Hvala za odgovore… nekateri so me sicer malo razžalostili, ker delam vse v dobri veri, ampak se ne bom spuščala v to…….
lalica, sem malo iskala po internetu in našla neko slovensko pravljico ampak nisem prepričana če ste mislili tole: o lunini vili in neki zvezdici? http://www.bibaleze.si/clanek/moj_otrok/pereca-tema-kako-otroku-razloziti-da-se-starsi-locujejo.html

Žal nobena pravljica ne bo pomagala.
Življenje ni pravljica. In tisti, ki imate otroke, se nad to zgodbo malce zamislite.

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]

Hvala za odgovore… nekateri so me sicer malo razžalostili, ker delam vse v dobri veri, ampak se ne bom spuščala v to…….
lalica, sem malo iskala po internetu in našla neko slovensko pravljico ampak nisem prepričana če ste mislili tole: o lunini vili in neki zvezdici? http://www.bibaleze.si/clanek/moj_otrok/pereca-tema-kako-otroku-razloziti-da-se-starsi-locujejo.html%5B/quote%5D

Glej, to ni tvoje delo. Pravljica gor – dol. To je zadeva ki jo morajo urediti starši.
Če so znali zasrat naj zdaj zadevo odserejo …

sonja_d, sem preverila pri kolegici . je to ta pravljica ja

Res ne vem zakaj se vsi tako obregate ob to, da želim pomagati vnučku in njegovima staršema. lahko mi verjamete, da se vsi trudimo in ne samo jaz. mislim da bi vsaka zaskrbljena babica na mojem mestu želela pomagati po najboljših močeh.

lalica, hvala vam za odgovor. upam da bo všeč tudi mojemu vnučku tako kot je hčerkama od vaše kolegice. sem malo brala opis in se mi zdi vse skupaj zelo zanimivo, zato sem se odločila, da mu jo poklonim ob prihajajočem rojstnem dnevu. Lp Sonja

Nihče se ne obrega ob to, ker želiš otroku olajšati trpljenje.
Osebno izražam zgolj dvom, v kolikšni meri je to možno doseči namensko.
Glede na tvojo empatijo in ljubezen do otroka niti najmanj ne dvomim, da mu želiš vse dobro. Bodi le to kar si, uživaj v času, ki ga preživiš z otrokom. Vse ostalo bo naredila ljubezen.

Pozdrav tebi in otroku!

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]

sonja_d, me veseli. javite, kako bo knjiga všeč vnučku 🙂

lalica, knjiga je čudovita! ni všeč le vnuku ampak tudi meni ki sem že precej v zrelih letih (res si nisem mislila, da bom pri teh letih postala navdušena nad pravljicami)…izjemno. kar me je pa še posebej razveselilo je to, da lahko skupaj s knjigo kupiš še toliko drugih stvari.. vnuku sem kupila za zraven še Dnevnik vtisov. trenutno je še prazen, ampak mislim da mu bo slej ko prej prišel prav….. toliko z moje strani.
Lp, Sonja

Zdravo, mene pa zanima kje se da kupiti tole knjigo o kateri govorite?

Jaz sem jo naročila prek spleta tukajle- https://www.woustar.si/trgovina/knjiga-zakaj-lunina-vila-in-soncni-princ-ne-zivita-skupaj?sibr
Sem jo pa zadnjič videla tudi v Mladinski knjigi.

Hvala!

Pozdravljeni!

Tudi jaz sem kupila hcerki to pravljico ob odhodu partnerja pa je zal pri 5 letih se ne razume.

Lp

Prevarana mamica, vas čisto razumem. saj po mojem tudi naš še ne razume popolnoma, ampak vidimo pa počasi napredek….iz meseca v mesec mu bo verjetno vedno bolj jasno. Že zdaj namreč hodimo vedno z njo spat, tamali se kar ne odtrga od nje, še plakate za v sobo smo mu morali kupiti.pa veliko se pogovarjamo o tem
je pa seveda to hudo tako za otroke kot tudi za vse nas…konec koncev jim želimo le najboljše. verjemite pa da bo s časom boljše in tudi vaša hčerka bo vedno lažje razumela. bodimo čimbolj pogumni in pozitivni.

Lp Sonja

ja, od ene knjige je res težko pričakovat čudež – treba se je veliko pogovarjat, saj otrok ne deluje na racionalni ravni ampak na čustveni. knjiga je lahko pri vsem tem procesu samo v pomoč.
mi sicer hodimo tudi k terapevtu z otrokom, pa sem ga vprašal, kaj si misli o knjigi. ker je še on potrdil, da je za otroka lahko zelo koristna, smo se potem odločili za njen nakup. zaenkrat lahko tudi sam govorim o njej le v superlativih

Verjetno imas prav. Dajmo casu cas.

Lp

New Report

Close