Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Odstanitev porta

Odstanitev porta

Mi lahko prosim kdo opiše kako to poteka odstranitev porta in kako dolgo je potem okrevanje?

Nihče? 😔

Pozdravljena,
a je tvoje vprašanje še vedno aktualno, glede na to, da si spraševala že avgusta?

Če ja, bomo opozorila svojega sina, da ti bo malce napisal, kako je to potekalo pri njemu.

Sporoči, če te še zanima…

nova
Uredništvo priporoča

Ti kar napiši, oz. sin naj napiše. To je forum, ki ga bodo brali tudi tisti, ki jih bo to zanimalo, torej forumaši vedno najprej preberejo naslov teme in jo potem odprejo….če ni odgovora so nesrečni. Tudi mene zanima, kar naj napiše.
In hvala ker pomagaš!

Prav imaš, Marcello.

Popoldan bo napisal.

Pozdravček!

Živjo!
Meni so port odstranili dve leti po zaključku kemoterapije. Odstranitev je preprosta in popolnoma neboleča, zato je strah povsem odveč. Zjutraj prideš v ambulanto, kjer te najprej pregledajo, če si zdrav za operacijo in te pošljejo na oddelek, kjer počakaš na operacijo. Biti moraš popolnoma tešč (nič hrane in vode od večera naprej). Nato te odpeljejo v operacijsko, kjer te pripravijo za operacijo. Pri meni je operacija potekala v lokalni anesteziji, če pa te je zelo strah operacije, pa jo opravijo tudi v splošni anesteziji. Sama operacija je potekala približno 10 – 15 minut, medtem pa sem se pogovarjal s kirurginjo in sestrami (v bistvu je bilo kar zabavno). Med samim postopkom čutiš le, da se te dotikajo, ne čutiš pa popolnoma nobene bolečine. Po operaciji te odpeljejo nazaj na oddelek na opazovanje, da se prepričajo da je vse ok. Če je operacija potekala v lokalni, greš domov še isti dan (mene so odpustili približno tri ure po operaciji), če pa v splošni pa te odpustijo naslednji dan. Med operacijo ti vstavijo drenažno cevko (podobno slamici), ki štrli iz rane. Njen namen je odvajanje tekočine, ki nastaja zaradi celjenja, iz rane (če ne bi bilo drenažne cevke, bi tekočina ostala v rani in lahko pride do vnetja). Pri meni je bilo izcedka zelo veliko – gazo in obliž sem menjaval 4-5 krat na dan, vendar le prva dva dni po operaciji, nato pa izcedka ni bilo več. Pa ne se prestrašit, ko zagledaš rdeč izcedek – to ni kri, večinoma je voda, a je rdeča ker je pomešana s krvjo iz rane. Tri do štiri dni po operaciji greš v najbližji zdravstveni dom, da ti odstranijo drenažo (tudi to nič ne boli). Nato še kakšen teden dni skrbiš za rano – jo vsak dan čistiš z raztopino za čiščenje ran in menjavaš obliže. Prvih nekaj dni je gibanje roke, pri kateri si imel vstavljen port, rahlo omejeno, čez teden dni pa je skoraj že normalno. Sam sem bil na operaciji 23. decembra, čez 8 dni pa sem že s prijatelji praznoval novo leto na prostem 🙂
Uspešno in hitro okrevanje ter lep pozdrav 😉

New Report

Close