Najdi forum

OMOTIČNOST-posledica anksioznosti?

Pozdravljeni,

Na vsaketoliko časa se mi pojavi vrtoglavica in večkrat (beri: skoraj stalno) se počutim omotičnega.

Zadnja vrtoglavica, ki se mi je pojavila, pa je bila tako močna, da se mi je kar naenkrat stemnilo pred očmi, začelo se mi je močno vrtet in pojavilo se je mravljinčenje v spodnjem delu leve roke ter hitro bitje srca. To se je zgodilo praktično v trenutku (pred tem nisem čutil nobenih bolečin). Ko se mi je začelo vrtet, sem na srečo sedel na stolu, ker če ne bi sigurno padel po tleh. Potem iz stola nisem mogel vstati cca 20 minut, ker se mi je tako močno vrtelo. Po tem času sem poskusil ustat, vendar so bile noge šibke in zanašalo me je na poti do WC-ja. A kljub temu sem kakšno uro po tem lahko prišel počasi domov (z avtobusom).

Cca 2 uri po tem “napadu”, sem šel na pregled k dežurnemu zdravniku, kjer mi niso odkrili nič. Naredili so mi EKG, ki je bil OK (naslednji dan še en EKG in je bil tudi OK) in odvzeli kri, katere izvidi so bili tudi ok in nobena postavka ni odstopala od normale.

Par dni po tem sem obiskal še svojega zdravnika, ki me je dal na odvzem krvi (spet vse OK), na rentgen vratne hrbtenice in UZ vratnih žil. UZ vratnih žil je bil OK, izvid slike (rentgena) vratne hrbtenice pa je pokazal rahlo deviacijo v desno.

Naj še povem, da imam tako službo, da skozi sedim in da skoraj vsak dan čutim nekakšno omotičnost (npr. občutek polne glave, včasih rahlo zanašanje med hojo, kar naenkrat se mi za par sekund zavrti, občutek, da sem kot »cunja«, kot da bom vsak trenutek “padu skupi”, itd. ) U bistvu je pri meni omotičnost stalno prisotna in nenehno se počutim utrujenega/zaspanega.

Pred kratkim se mi je med malico v menzi zgodilo sledeče: Že ko sem si ogledoval meni (kaj bom izbral) se mi je začelo malce vrteti. Potem sem se s pladnjem normalno vsedel k mizi. Medtem, ko sem začel jesti pa šok: kar naenkrat se mi je začelo vrteti, srce mi je začelo močno in hitro razbijati, oblil me je pot (predvsem čelo) in roke so se mi tresle. Nato se je stanje umirilo, čez čas (še preden sem končal jesti) pa spet isto (ponovitev). No saj hrano sem vso pojedel, vendar počasi in z muko. Nisem pa hotel nič reči, sem bil samo tiho, ker je bil sodelavec z mano pri mizi.

Kaj bi lahko bil vzrok tega po vašem mnenju?
Ne morejo in ne morejo mi ugotoviti, stanje pa se ne izboljša.

Hvala.

Lp, Žiga

Lep pozdrav, glede na to, da številne raziskave kažejo, da je z vami vse v redu, hkrati pa zaznavate težave, ki so zelo očitno psihičnega izvora, lahko trdim, da gre za posledico stresa. Morda ste zadnje čase bolj napeti in imate v službi več dela kot običajno. Spremembe so lahko majhne in se jih niti ne zavedamo, vendar pa vplivajo na nas s takšno močjo, da se pojavijo vidnejše težave. Svetujem vam, da se ozrete naokoli in poskusite najti odgovor na vprašanje, kaj se je v zadnjih šestih mesecih spremenilo. Kaj je drugače?

Pozdravljen Žigaa,

oglašam se ti, ker imam tudi sama podobne izkušnje kot jih opisuješ v postu. No zadnja se je končala tako, da me je sredi noči dvignilo iz postelje obupna slabost, tiščanje v prsih, kot da me nekdo za vrat stiska, srce mi je nabijalo in mravljince sem čutila po obrazu.
Šla sem na urgenco, ker se mi slabost ni hotela končati od tam pa v bolnico, kjer so mi opravili EKG, vzeli kri (tudi za ščitnico). Pregledal me je internist in nevrolog. Vsi izvidi so bili OK.Oba sta bila mnenja, da je stvar psihične narave. Nevrologinja mi je svetovala, naj se ob takih slabostih vsedem ali ležem in probam čimbolj umiriti in če se da naj diham v papirnato vrečko (da ohranim kisik).
Osebna zdravnica mi je predpisala antidepresive Ecytara in začela sem tudi z Bahovimi kapljicami za pomiritev in sprehodi v naravo.No sedaj je več kot mesec od tega in se prav lepo sestavljam skupaj.Včasih sem bila tako omotična , brez koncentracije, slaba , utrujena in še bi lahko naštevala, da se nisem več prepoznala. Začela sem se umikati od ljudi in prijateljev saj me je bilo strah, da mi bo spet slabo, da se mi bo vrtelo itd. Ko sem začela v sebi prečiščevati stvari sem dojela, da sem v zadnjih treh letih bila nonstop pod nekim stresom(smrt,zdravstvene težave,služba, otroci) in da je moje telo klicalo po pomoči že prej , vendar dokler se ne izčrpaš to ignoriraš.

želim ti, da bi težave čimprej izginile

lp mamiR

nova
Uredništvo priporoča

Žiga, ali imaš nizek pritisk? Redno gibanje in morda malo sprememba prehrane lahko pri tem zelo pomaga..

Omotičnost ali celo ‘skup padanje’ je lahko tudi posledica nizkega pritiska in/ali slabega zraka ipd. (V pisarnah je baje včasih slabši zrak kot marsikje drugje.. ‘indoor pollution’. Pozor tudi pri laserskih tiskalnikih, tapecirana tla ipd. Redno zračenje je v tem primeru zelo priporočljivo, seveda če je zunaj v redu zrak..)

Jaz sem v mladih letih kar dosti ‘skup padala’ (sploh če sem se česa ustrašila in/ali je bil slab zrak).. potem pa se je to popravilo..

Vprašala bi tudi, če imaš kake probleme s hrbtenico? Preveč sedenja lahko povzroči tudi to. Zato bi priporočala redne ‘sprehode’ vsaj do WCja ali čajne kuhinje ipd. in vmes kake vaje za razgibanje, lahko na samem ali ‘nevidne’. PA pravilna nastavitev monitorja in miške!! Zlasti pozor MIŠKA!!
Ljudem, celo otrokom, se je celo razvila ali poslabšala skolioza zaradi miške!! (in preveč sedenja pred računalnikom)

Zasledila sem celo, da ena gospa na internetu pravi, da ima monitor vsak dan malo drugače nastavljen (višje/nižje), da vratne mišice delajo, in da od takrat nima problemov tudi če je kar precej pred računalnikom? (nisem pa tega še sprobala in ne vem, če je res-??)
Ima pa moja mami hude probleme z ramo itd če monitor, tipkovnica in miška niso v redu nastavljeni..
Mravljinčenje v roki je tudi lahko od vrata/rame/hrbtenice, ali morda pomanjkanje magnezija ipd..
Tudi meni včasih noge ‘zaspijo’, prvič sem se tudi zelo ustrašila, bolje je, kadar je več gibanja zunaj, na svežem zraku… Menda je to zaradi slabega krvnega obtoka (pravi mami).

Občutek ‘polne glave’ je lahko tudi od preveč sedenja pred računalnikom.. (sploh če to nadaljuješ tudi doma) Ta elektromagnetna sevanja niso čisto nedolžna, tudi pri LCD monitorjih so lahko določeni problemi…
Mislim, da so bile celo študije, da preveč računalnika lahko poslabša depresijo ipd.

Morda je vrat bil v kaki posebni poziciji, ko si si ogledoval meni v menzi? Bi bilo za premisliti in se poskusiti izogibat tisti pozi? (Lahko da je v vratu bil pritisk na kak živec ipd? Pa potem morda še malo paničnega napada ali kaj podobnega?)

Če se je to zgodilo, ni čudno, če je anksioznost pred malico.. Jaz sem se s svojim ‘skup padanjem’ takrat kar sprijaznila, sem tudi vsem (zobozdravnikom itd) veselo razlagala, da mogoče bom skup padla itd, pa so bli extra pozorni in si vzeli čas, in se je večinoma potem to samo nehalo.. (smo pa res vmes doma tudi spremenili prehrano na bolj zdravo in sem se začela več gibati, zdaj ko se manj, je spet slabše glede počutja itd, bo treba spet začet migat!:)

Pozdravljena!

Nimam nizkega pritiska, imam kar normalnega (vsaj takrat, ko si ga merim). Imam pa malce nižji pulz (tam nekje od 55-60).
Problem pa imam tudi s hrbtenico ja, in sicer z vratno hrbtenico, ki ni ravna (RTG slika je pokazala deviacijo v desno).
Glede malice je pa tako…strah imam zaradi tega, ker se mi je takrat v menzi (vsaj pomoje) zgodil manjši panični napad pri mizi (tresenje rok, hitro bitje srca, potenje,…). Od takrat se mi je anksioznost samo še razširila.

Včasih ni lahko ločiti, kaj je vzrok in kaj posledica oziroma ali se zaradi npr. tresenja rok in hitrega bitja srca poveča tesnoba in napetost ali zaradi tesnobe čutimo, da nam srce kar poskakuje…

Pomembno je, da vztrajamo tudi takrat, ko se nam zdi, da naš trud ni poplačan. Na koncu se vedno obrestuje…

Pozdravljeni! Vsem se zahvaljujem za načeto temo in vse odgovore, saj imam tudi sama pri svojih 20-ih podobne težave… Pred dvema letoma pa se mi je zgodilo podobno kot je bilo opisano – občutek da te nekaj duši oz. oteženo dihanje. Tudi sama sem cel teden obiskovala zdravnike, EKG, kri, sladkor, ščitnica – vse normalno. Imam pa tudi jaz nižji pulz od “normalnega” in težave s hrbtenico. Tako da – mogoče lahko tu vidim neko skupno točko. Je bilo pa tudi meni rečeno, da je to psihološke narave in naj si omislim več sprehodov v naravo, gibanje na svežem zraku….zdaj, ko so se problemi ponovili, jih bom poskušala na ta način odpraviti, čeprav še vedno verjamem, da nek vzrok mora biti (in ga najverjetneje še ne poznam).

Zanimivo je, ker imam zelo podobne tezave in so mi povedali enako – da je stvar psihicnega izvora. Tudi jaz imam 20 let in probleme z vratno hrbtenico. 20 ur na dan sem emoticen, nakljucno dobivam mravljince po razlicnih delih telesa, vedno bi samo spal, spika me po telesu, hitro se zmatram, dobivam panicne napade in se in se. Prvic, ko se mi je to zgodilo sem se hiperventileral in bilo je grozno. Sedaj, ko zaznam, da preti podobno se umaknem in probam normalno dihati in stanje se dokaj umiri. Najboljse pa pomaga spanec, vendar potem ne morem spati ponoci Zacel sem se boljse in bolj redno prehrenjevati in gibati, ampak sei zdi, da se vse dogaja samo zaradi punce, ki sva se razsla, selitve in studija. Sicer sem kar mocan ampak.. Podzavest dela svoje. Upam, da bo minilo -delam na tem.

če si takrat rečeš, vrti se mi, ampak sem ok. Tako pretentaš samega sebe, preprečiš še dodatno paniko zaradi tega. Vrti sem, a sem v redu.

“Vrti se mi, a sem v redu.”

Ne skrbi. Glede na izkušnje si doživel panični napad, del anksioznosti. Ne bo te ubilo, mogoče pazi, da nisi ob kakšnih prepadih. Je pa res neprijetno … Najbolj pomaga Helex iz lekarne. To je kurativa. Nekaj malega zunanji dejavniki, okolica. Najbolj pa psiha. Anksioznost je lahko vzrok trigerja ali stresa. Triger je lahko nekaj, kar tvoji podzavrsti ni všeč zaradi travmatičnih izkušenj.

Če je to redko in vzdržno, predlagam samo obisk centra za duševno zdravje. Ti bojo pomagali. Nič ni narobe s tabo, anksioznost je pogosta, žal tabu. Če ni vzdržno, ti lahko predpišejo nekaj za zmanjševanje anksioznosti. Pomaga preverjeno tudi naravna Ashwaganda/ašvaganda (Sensilab lekarna).

New Report

Close