Najdi forum

Razocarana nad rojstnim dnevom

Pozdravljeni,

pred kratkim sem praznovala svoj rojsti dan (okrogla) v malo boljsi restavraciji, saj doma nimamo prostora za 30 ljudi in vec. Razocarana sem nad “prijatelji”. Prisli so, najedli so se, napili so, se zabavali. Za darilo niso nekateri prinesli popolnoma nic, nekateri neko skupno darilo (ca. 10 eur na osebo), nekateri neke neuporabne malenkosti, za katere tocno vem, da si niso vzeli niti 10 min za razmislek o darilu. Verjetno so doma nasli nekaj, cesar ne potrebujejo. 6 oseb se je z darilom potrudilo. Dejstvo, da je bil racun cez 1000 eur in da sem si z darili pokrila okrog 10% stroskov me niti ne boli. Bolj to, da so ljudje totalno skrti, egoistici, z darili so mi dali vedete da jim je vseeno. Ali ljudi res ne pece vest, da se najejo in napijejo na tuj racun, v zameno pa ne dajo niti voscilnice oz. je tezko dat neko lepo darilo? Osebno dam vedno primerno (ne kar nekaj) darilo vsaj v vrednosti tega kar bom konzumirala. Res ne vem kaj naj si mislim. Je to dandanes normalno? Imam morda jaz napacne predstave? Hvala za mnenje. Lep pozdrav, Tadeja

Danes je kar težko dat neko lepo darilo, ko vsak že ima vse oziroma vse, kar si nekako želi, saj si to lahko sam privošči, še posebej, če ima toliko, da si lahko privošči zabavo za 1000 Eur.
Meni recimo se ne zdi pošteno, da človek povabi na neko razkošno zabavo, potem pa od mene oziroma od gostov pričakuje, da mu bodo z darilili nekako pokril stroške. Če imaš željo prijatelje počastiti, jih počasti, če pa nimaš denarja za to, pa naredi temu primerno zabavo.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Tvoje predstave nekako sovpadajo s tem, kar si dobila.
Predstava odnosov daj dam, strogo v materialnem pomenu, torej darilo naj bi bila protivrednost konuzmiranega, hrane in pijače, ki jo slavljenec plača, pomeni točno to kar si dobila; drarila, ki jih kroji brezbrižen in egoističen odnos povabljencev do tebe.
Tudi jaz bi človeku, ki me povabi na RD in v naprej ima v glavi kalkulacijo, koliko bo “name” porabil in imel stroškov, dala prav to: nekaj iz naftalina, prvo kar mi pride pod roko..

Vajini odnosi, drug do drugega so pravzaprav kar lepo usklajeni.
Ne vem, čemu se čudiš, da je tako?

Imaš dve rešitvi; zamenjaj povabljenca ali pa, veliko bolje, zamenjaj svojo miselnost v glavi in povabi iz srca, zato da vidiš in se družiš s temi ljudmi, in ne da računaš, koliko so pojedli, popili in kako ti bodo to primerno “odplačali”.
Podn…pa taki rojstni dnevi.

nova
Uredništvo priporoča

brrrrr za vsakim plotom se že bohoti mlaj z bedasto ikonografijo, plakat, pa rožice.
Po moje so ljudje vrh glave siti “okroglih” obletnic in žrtja in praznovanja, kjer se očitno štejejo samo denarnice.
Škoda da taki ljudje sploh kaj pripravljate.

Meni gredo vse te rojstnodnevne zabave na živce! Zakaj? Zato, ker je postalo vse skupaj ena sama trgovina, marketing. Ljudje naredijo žur za rojstni dan in pričakujejo darila. Kdo ve, kakšna darila? Danes imajo vsi vse, danes sploh ne veš, kaj sploh podariti. Tisti, ki so povabljeni, so v zadregi in ne vedo, kaj podariti. Ni enostavno!
Mi smo imeli v sorodstvu tudi pred kratkem praznovanje, okroglo obletnico in smo vsi skupaj iz naše družine kupili lepo, ročno uro, zraven pa dali še čestitko s posvetilom.
Ko bom naslednjič praznovala okroglo obletnico, bom že vnaprej napisala vsem povabljenim, da daril ne potrebujem in da naj raje darujejo v dobrodelne namene.
Prav tako bi lahko naredila ti. Praviš, da si dobila neka neuporabna darila. Saj sploh ne vem, kaj si bi ti želela. Naslednjič ne delaj nič, če ti pride domov kdo voščit, je prav, če ne, pa tudi.
Žal si imela prevelika pričakovanja.

organizacijo si slabo izpeljala, zato je rezultat šlampast.
Ko povabiš ljudi na rojstni dan, ob vabilu pošlješ aplikacijo do gostilne, ki si jo izbrala. Vsak gost izbere meni, pijačo, sladico, aplikacija mu izračuna ceno pogostitve in pošlje e – račun.
sprejmeš samo tiste goste, ki s seboj prinesejo potrdilo o plačilu računa, pa je mir.

Morda ste nejateri narobe razumeli (ali pa danes res tako je, da bi vsak vse samo vzel in nic dal?). Seveda si me mislim z darili placat zabave-v dobesednem pomenu. Ampak ce povabis, da se gostje napijeo in najejo + najames muzikante, je v zameno lepo kaj primernega podariti, mar ne? Nekaj osebnega, lepega. In ne zgano pijaco (kot skupno darilo), saj sem v 5. mesecu nosecnosti in to vedo vsi! In ne bonov, katerim potece datum cez 10 dni! In to od takih ki nimajo finanvnih tezav. Vsake 2 tedna nohti, frizer, potovanja itd… Sama sem nacela raje daj kot vzami, tudi sodelujem v prostovoljnih drustvih, tudi financno sem ze mnogim pomagala.

Mi na misel ne pride da bi prirejala kakšne zabave ker postajam starejša . Kaj pa se imaš tu za veseliti ? A to da si leto starejši naj zdaj pa še veselico pripravim ?

Nikoli ne bi in nisem delal zabave zato, da bi pričakoval neka lepa darila. Če že, sem jo naredil zato, da dobim prijatelje na kup. Lahko bi tudi vsi prišli brez darila, pa sicer nikoli niso, ampak res ne pomnim, da bi pričakoval darila. Zabave pa tudi niso bile razkošne ampak povsem dovolj za normalno druženje v domačem okolju.
Imam pa v sorodstvu nekoga, ki je pametoval okrog tega, koliko bi naj gostitelju prinesel, če že prideš na neko tako zabavo. Darila so zadnja leta itak le še v obliki denarja ali bonov. Ampak hej, ne me vabit na razkošno zabavo, če si je sam ne moreš privoščit oziroma če pričakuješ, da ti jo bom jaz plačal. Tako se lahko gre vsak preseravat.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

mislim da je to normalno. kdor ima RD pač časti hrano in pijačo. Saj bojo tudi oni tebe povabili jest pa pit na njihov račun, a ne.

Poklicala si ljudi ki ti niso prijatelji, zato si lahko razočarana, vprašanje je tudi kakšna prijateljica si ti, ker denar ni vse, si pač zapravila in se izkazala, a kadar se odločiš za tak korak, moraš vedeti, da si to naredila iz srca, ker si želela pač počastiti prijatelje. Darilo je tukaj nekaj postranskega. Sama najbolje veš koga si počastila in zakaj

Meni pa se zdi samoumevno,da če si povabljen na neko zabavo da prineseš darilo v neki normalni vrednosti ,da vsaj pokriješ svoje stroške.Tudi če grem samo na obisk nesem kavo ali kakšno sladkarijo otrokom…Za večje zabave se spodobi tudi malo večje darilo.

Spodobi mogoče se, privoščiti pa si ga vsak ne more.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

imam tudi sama navado, da nikamor ne grem praznih rok.
Kar pa se tiče velikih praznovanj in velikih daril pa je včasih bilo tako, da so imeli velika praznovanja samo bogati in so ti lahko povabili tudi revne sorodnike, sosede, da so se vsaj enkrat na leto najedli (morda ravno ne za glavno mizo, ampak v obliki drugih načinov voščil kot so maškare na poroki, košara dobrot za veliko noč, božič).
Sedaj pa se je razpaslo to praznovanje vsakega drugega rojstnega dne z mlaji in žurkami do najnižjih slojev, ki nekako pričakujejo, da bodo gostje financirali njihovo preseravanje.
Rojstnodnevnih, birmanskih, prvoinzadnjeslužbarskih žurk imamo večina že počasi vrh glave, skupaj s cenenimi gostilniškimi kosili in še slabšo tretjerazredno glasbo.

No, podariti kar nekaj, kar se človeku praši nekje, je gotovo nevljudno, vseeno pa vrednost darila ne more biti odvisna od vrste žurke (pogostitev doma, piknik ali restavracija). Avtorica, bi ti dejansko darilo izbirala glede na to, kje bo praznovanje, in recimo eni prijateljici kupila v vrednosti 50 evrov, ker vas je pač povabila v restavracijo, drugi iz triperesne deteljice pa samo za 15 evrov, ker je praznovala doma?

Strinjam se tudi z mnenjem o inflaciji praznovanj. Nekateri celo obletnice poroke praznujejo s celo žlahto. Ne rečem, da se družina zbere za zlato poroko staršev, ne pa še vsi bratranci do 4. kolena.

No, lepo bilo, če so podarili bon, bi vsaj gledali da je garancija 1 leto. Darilni bon se mi ne zdi drugače pa nič slabega za rojstni dan.
Jat sem za svojo okroglo dobila več ali manj denar (50€), čestitka in rožo ali šopek rož. Tudi parfum in pijačo sem dobila, torbice, denarnice nekih znanih firm( se sicer ne spoznam na to), od domačih sem dobila to kar sem si želela, bon za potovanje v neki vrednosti, ostslo sem dodala sama. Jaz sem naredila piknik, imam poleti rd tako, da je meni osebno to nekako bila boljša opcija kot pa gostilne. Nisem pa gledala kaj je kdo prinesel, šele naslednji dan. Meni je bilo fajn, da smo se vsi imeli fajn in da je bila žurka pozno v noč, da so povabljenci domov odšli siti, napiti in zadovoljni 😀

Če niso vedeli kaj bi ti kupili, bi bila mogoče čestitka in denar vo koverto še nekak najboljša varianta in si potem sama za ta denar nekaj kupiš, kar želiš. Jaz sem si npr. S tem denarjem plačala nek tečaj na katerega sem želela it.

Včasih imamo ljudje tudi velike želje in predstave kako naj bi kaj potekalo in kako bi moglo bit in smo potem razočarani, ko ni po naših predstavah se izteklo.
Nevem kaj bi ti svetovala, če ti je bila to tako slaba izkušnna potem naspednjo okroglo praznuj v ožjem krogu družine.

New Report

Close