Najdi forum

Anksioznost ali kaj drugega

Pozdravljeni. Zadnjih nekaj mesecev imam veliko težav z izjemno slabim počutjem. Pojavlja se refluks, tiščanje in bolečina v prsih, ki izžareva v hrbet, težko dihanje, razbijanje srca, pojavljajo se ekstrasistole, dobim občutek, da lahko zdaj zdaj padem v nezavest. Občutek je tako slab, da nisem sposobna ničesar, ne delati, ne govoriti, kaj šele kakega telesnega napora. Glede na to, da telesnega vzroka za težave ne najdemo, (rtg pljuč v redu, ekg in uz srca v redu, ščitnica v redu, gastroskopija razen refluksa ni potrdila nobenih posebnosti, kri v redu) je moj zdravnik mnenja, da gre za anksioznost. Ampak jaz razen teh telesnih znakov nimam nobenih drugih znakov anksioznosti. Ne čutim strahu, ne čutim tesnobe, panike, niti kake izgube volje do življenja, sem normalno vesela, imam voljo do svojih hobijev, uživam v družbi ljudi, težav s spanjem nimam,……. Skratka na čustvenem ali miselnem področju nič takega, kar bi nakazovalo na psihične težave. Ali je mogoče, da stres ali anksioznost ali karkoli že vpliva name tako, da je “udarilo” samo na telo, ne pa tudi na misli in čustva, ali gre vseeno mogoče za kaj drugega kot za psihične težave in bi bilo pametno vztrajati in pri zdravniku zahtevati kakšne podrobnejše preiskave?

Pozdravljeni.

Da, to je mogoče. Osebno verjamem, da ima večina telesnih bolezni psihosomatske vzroke. Tudi, če se stresa ne zavedate, to ne pomeni, da ga ni. Predvsem pri žrtvah travm ali pri ljudeh, ki so konstantno obkroženi z negativnimi vplivi, se zgodi, da podzavestno prekinejo povezavo z občutenjem “duševne bolečine”. Npr. ljudje lahko imajo resne težave z zobmi zaradi potlačene jeze, in prav tako lahko doživijo napad panike, brez da bi občutili anksioznost.

Seveda pa ni nujno, da je je vzrok stres oz. anksioznost, ampak je v ozadju čisto biološki vzrok. Kakšen težko rečem, saj nisem zdravnik. Lahko, da vam manjka kakšno mikrohranilo, ali pa gre za hormonsko neravnovesje. Sam bi na vašem mestu zahteval dodatne preiskave.

V kolikor je razlog stres, se bodo težave zmanjšale, če boste začeli z rednimi sprehodi, sproščanjem, meditacijo, tehnikami čuječnosti, jogo, psihoterapijo … To je vedno dobro, brez neželenih dolgotrajnih stranskih učinkov, ne glede na vidne simptome. Z drugimi besedami, z omenjenimi tehnikami ne morete izgubiti ničesar, lahko pa veliko pridobite.

Vse dobro.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

Hvala za odgovor.
Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Živjo. Ali mi lahko prosim pišete na ‘zasebca’? Tudi jaz imam težave z divjanjem zaradi refluksa, ne psihe..

New Report

Close