Najdi forum

Kaj bi vi želeli in pričakovali v primeru, da ste v partnerstvu z osebo ki ste ji veliko oz 365/24h na dan pomagali pri okrevanju po težki nesreči, sedaj pa se z njo selite v hišo brez lastne finančne udeležbe iz razloga. Oseba ima odraslega potomca. Tudi vi ga imate, a ga ne želite mešati v “premoženje”, iz razloga finančnega nesodelovanja. Kljub temu pa intenzivno sodelujete in pomagate okrog vselitve v hišo, dnevno še naprej skrbite za osebo, njeno dobro počutje in varnost. Kasnejših zapletov si ne želite v kolikor se bi oseba poslovila od življenja pred vami. Iskreno povedano ne pričakujete hiše zase, a nekako in na nek način pa bi bilo pošteno poskrbeti tudi za vas, za vaše delo, trud, skrb itd…Na koncu koncev vi skrbite za osebo, potomec v ničemer. Za osebo skrbite v celoti, skratka kakor v zakonski zvezi. Pod kakšnimi pogoji bi se bili pripravljeni torej skupno vseliti, neka varnost bi vam pa pravzaprav vseeno pripadala. Vprašanje je pošteno zastavljeno, pa naj bodo še komentarji takšni. Hvala

Če skrbite za osebo prostovoljno in samovoljno, ker vi sami tako želite, to še ne pomeni in ni samoumevno, da ste za to upravičeni do materialne nagrade, v kakršnikoli obliki.
Morda je hvaležnost, naklonjenost, prijaznost kar vam oseba lahko ali/in želi ponuditi.

Za drugačne vrste plačila, materialna, denarna pa se je potrebno že v začetku odkrito dogovoriti.

Saj veste, čisti, jasni računi, dolga ljubezen ali prijateljstvo..

Je, bo potrebno dokazat kaj je kdo pomagal tudi po smrti…
Sam bi hotel imet rešeno preden se zakomplicira.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Razumem vaše stališče. Kolikor sam razumem pravne zadeve okrog nepremičnin poteka dedovanje po krvni liniji, razen če je z oporoko določeno drugače. Rekel bi (naj prosim to potrdi kakšen odvetnik), da imate brez oporoke pravice do tistega deleža nepremičnine kot je vaš vložek v njo. Sem pa bi se lahko štelo tudi vaše fizično delo na nepremičnini in 50% denarja, ki sta ga skupaj s partnerjem vložila v nepremičnino v času, ko sta skupaj (lahko tudi samo on).

Morda se zdi vse to nefer. Ampak gledati morate tudi tako, da bi morali plačevati za najem oz. vzdrževanje svojega stanovanja v kolikor ne bi živeli v partnerjevi hiši, ki jo je zgradil že pred odnosom z vami oz. jo je podedoval. Morda obstaja kakšna pravna osnova za to, da ste upravičeni do nadomestila za nego, če gre za težjo obliko poškodbe oz. bolezni. Vem, da lahko v nekaterih primerih država dodeli takšno nadomestilo.

Lažje bi bilo odgovoriti, če bi podrobneje opisali vaš odnos s partnerjem in kaj vse vsebuje vaša skrb za njega. Tako kot ste napisali vaš prispevek, dobim občutek, da ste njegova negovalka in ne partnerka. Kaj sicer počnete v življenju? Naj nega vašega partnerja ne bo edina vaša aktivnost.

Pravi naslov za vaše pomisleke in vprašanja bo kakšna od odvetniških pisarn.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

Ne, dedujejo zakonec oz. zunajzakonski partner in potomci vsi v enakih deležih ne glede na vlaganja (če ni oporoke).
Glede reševanja tega problema je pa res težko odgovorit, ker tudi jaz dobim občutek, kot da je negovalka, ne partnerka, bi pa rada v primeru dedovanja imela vlogo partnerke … in ne samo dedovala, temveč tudi uporabljala celo hišo.

Zdajle bom opisala svoje razmišljanje. Sem ločena, imam novega partnerja, ki ga ljubim bolj kot vse na svetu. Imam tudi otroke. Recimo, da bi živela v moji nepremičnini, on pa ima tudi svoje stanovanje/hišo, v kateri recimo živi njegov otrok/otroci oziroma lahko razpolagajo z njo. Umrem. Že tako bi se moje premoženje delilo ne samo med otroke, temveč bi delež dobil tudi on, potem pa naj še čakajo do njegove smrti, da bodo lahko sploh razpolagali s svojo dediščino? Medtem ko bi on nekje imel svojo nepremičnino, torej ne bi nikakor ostal brez strehe nad glavo. Kljub vsej ljubezni do njega se jaz ne bi mogla odločit za tak korak. Sploh če otrokom ne bi šlo ravno briljantno, kaj šele, če bi recimo bili še nepreskrbljeni.

Mislim, da tale gospa razmišlja koristoljubno, čeprav govori, da bi rada samo imela mirno starost. Ne vem, zakaj ne bi mogla mirne starosti imeti tudi v svojem lastnem stanovanju, samo v njegovi hiši?
Še to: če sta partnerja, seveda poskrbiš zanj in ga neguješ ne glede na premoženje, dedovanje in pravico bivanja! Halo!


Nisem pravni strokovnjak, ampak tole mi ni logično. Seveda drži za nepremičnine ustvarjene v času skupnega življenja, mislim pa, da ne drži za nepremičnine, ki jih je partner že “prinesel” v odnos. Ali pač?

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor


Nisem pravni strokovnjak, ampak tole mi ni logično. Seveda drži za nepremičnine ustvarjene v času skupnega življenja, mislim pa, da ne drži za nepremičnine, ki jih je partner že “prinesel” v odnos. Ali pač?
[/quote]

Dedovanje je nekaj drugega kot delitev premoženja ob ločitvi.

Dedno pravo je na netu in za laika vsaj osnovne zadeve niso prekomplicirano napisane. Torej še enkrat: če je človek poročen oziroma v zunajzakonski zvezi, dedujejo: pokojnikova žena/mož (partnerka/partner) in vsi pokojnikovi otroci v enakem deležu. Če sta dva otroka, se torej pokojnikovo premoženje deli na tri enake dele (če ni oporoke).

Pa ker bo kdo sigurno dodal: zelo pogosta je praksa, da se pri nepremičnini skoraj avtomatično prizna polovično lastništvo, torej da sta mož in žena a priori lastnika vsak pol nepremičnine in se potem deli samo druga polovica (spet na enake dele med vse dediče). Ko gre za poročene starše, ki imajo samo en set otrok, temu načeloma nihče ne ugovarja. Ko gre pa za sestavljene družine oziroma za pare z otroki od prej, je pa verjetno malo težje. Ampak to je že drugo poglavje. Stoprocentno pa drži, kar sem napisala, čeprav se vam sliši nelogično.

Dedovanje je nekaj drugega kot delitev premoženja ob ločitvi.

Dedno pravo je na netu in za laika vsaj osnovne zadeve niso prekomplicirano napisane. Torej še enkrat: če je človek poročen oziroma v zunajzakonski zvezi, dedujejo: pokojnikova žena/mož (partnerka/partner) in vsi pokojnikovi otroci v enakem deležu. Če sta dva otroka, se torej pokojnikovo premoženje deli na tri enake dele (če ni oporoke).

Pa ker bo kdo sigurno dodal: zelo pogosta je praksa, da se pri nepremičnini skoraj avtomatično prizna polovično lastništvo, torej da sta mož in žena a priori lastnika vsak pol nepremičnine in se potem deli samo druga polovica (spet na enake dele med vse dediče). Ko gre za poročene starše, ki imajo samo en set otrok, temu načeloma nihče ne ugovarja. Ko gre pa za sestavljene družine oziroma za pare z otroki od prej, je pa verjetno malo težje. Ampak to je že drugo poglavje. Stoprocentno pa drži, kar sem napisala, čeprav se vam sliši nelogično.
[/quote]
Hvala za pojasnilo. Mislim, da je to dober odgovor na vprašanje avtorice.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

Moje mnenje je, da bi vsi morali gledati na to, da v življenju nekaj dosežemo in smo neodvisni od drugih. Veliko krat opažam, da se ogromno ljudem zdi pomembno samo to, kaj bodo podedovali, pa četudi se potem na račun tega vsi skregajo. Zakaj je bolj pomemben denar, kot pa ohranjanje odnosov? Očitno oseba, ki je postavila vprašanje nima lastne hiše ali stanovanja, sklepam iz napisanega, da noče mešati zraven svojega otroka in želi imeti na račun skrbi za partnerja, delež v hiši. Če je partner toliko bolan, da ne more skrbeti zase, sklepam da osebi, ki skrbi zanj pripada neko nadomestilo.
Je vsak primer zase svoja zgodba, ne bom sodila, ker ne vem točno kaj je, ampak vseeno ne bom nikoli razumela, kako je nekaterim pomembno samo kaj bo nekdo dobil.

Predvidevam, da ste njegova partnerka. V tem primeru bi se z njim pred vselitvijo temeljito pogovorila. Če je razumen človek in ima z vami poštene namene, vas bo razumel in bosta skupaj gotovo našla rešitev, ki bo za oba sprejemljiva. Dogovorjene zadeve samo še pravno uredita.
V primeru, da se ne bi dalo pogovoriti z njim, bi se po hitrem postopku pobrala iz njegovega življenja.

New Report

Close