Najdi forum

Osebnostne lastnosti na razgovoru

Pozdravljeni,
vprašanje iz komunikacije in sicer na razgovoru za službo. Bila sem na 5 razgovorih za službo, vendar službe še nisem dobila. Trenutno imam službo, ki je nižja od moje izobrazbe, zato iščem novo službo, primerno izobrazbi in kjer ne bo treba delati fizično in na 2 pasa ker mi to že preseda.
Skratka vabljena sem na pisni test znanja, test sem že 3 uspešno opravila, nato sem bila vabljena na ustni razgovor. Nato pa dobim sklep (3 sklepi v zadnjih 2 mesecih), da nisem bila sprejeta na določeno delovno mesto. Ker je 3 -članska komisija ocenjevala osebnostne lastnosti kandidata, suverenost in strokovno znanje. Strokovno znanje po moje ni problem, saj sem se prej učila. Zanima me kaj je mišljeno pod “osebnostne lastnosti”, ki jih ocenjujeo in kako naj delam oz. se pripravim na razgovor (naslednji teden imam spet en razgovor). Ali so osebnostne lastnosti, da poveš da si se pripravljen še naprej učiti, izpopolnjevati. Ali se to ocenjuje telesna govorica ali način govora.

Pozdravljeni.

Kakšni so pogoji za zasedbo določenega delovnega mesta ureja pravilnik o sistemizaciji delovnih mest, ki ga sprejme vsako podjetje. Pri tem praktično ni nobenih omejitev (razen tistih zapisanih v ustavi glede diskriminacije). Nekatera podjetja imajo sistemizacijo urejeno na nivoju opisa delovnega mesta, druga pa na nivoju delovnega mesta opredelijo tudi želena vedenja, vrednote, karierna sidra, osebnostne lastnosti in še kaj. Nekaj osebnostih lastnosti (copy/paste iz spleta): analitičnost, besedno, komuniciranje, bistroumnost, čustvena stabilnost, delavnost, delegiranje nalog, delo v skupini, dinamičnost, dobro izrabljati čas, družabnost, energičnost, entuziastičnost, fleksibilnost, govorenje v javnosti, inovativnost, iskrenost, iznajdljivost, izvirnost, javno nastopanje, komunikativnost, konsistentnost, kontrola, kooperativnost, kreativnost, ljubiti izzive, lojalnost, marljivost, metodičnost, moralnost, motiviranost, načrtovanje, nadzorovanje, natančnost, negovanje, neposrednost, občutek za detajle, odgovornost, …

Za vsako delovno mesto se lahko zahteva druga kombinacija osebnostnih lastnosti. Kaj se točno zahteva za delovno mesto, za katerega se potegujete, ne morate vedeti, razen če je to navedeno pri razpisnih pogojih (morda lahko predvidite). Možno je, da kakšen drug kandidat glede osebnostnih lastnosti nekoliko bolje ustreza profilu delovnega mesta, čeprav je v smislu znanja na enakem nivoju kot vi. Možno je tudi, da podjetje nima urejene sistemizacije in se kandidata izbira bolj na podlagi “občutka” nadrejenega oz. komisije. Sledni način je problematičen predvsem iz stališča diskriminatornih parametrov.

Osebnostne lastnosti je objektivno zelo težko meriti. Najbolj realno se lahko ocena poda s pomočjo različnih psiho-metričnih vprašalnikov ali vedenjskih testov. Določene znake je mogoče prebrati tudi iz telesne govorice (npr. očesni stik), načina komuniciranja (npr. kako se pogajate), ipd. Vse pa je odvisno od osebe, ki to ocenjuje oz. presoja. Če osebnostne lastnosti kandidatov ocenjuje 3 članska komisija je to bolje, kot če bi to počela samo ena oseba. Vseeno pa se tudi v tem primeru lahko hitro pojavi težava v objektivnosti.

Sedaj pa še realen pogled. Tudi sam sem že sodeloval v takšnih izborih. V primeru, da se prijavi na razpis več kandidatov se lahko hitro zgodi, da ima delodajalec na voljo 3-5 praktično enakovrednih kandidatov. Nihče ni idealen, eden je boljši na enem področju in slabši na drugem. Ne glede na vsa dejstva in meritve lahko v takšnih situacijah na koncu prevlada subjektivni občutek. Nekoga je namreč potrebno izbrati. Delodajalec lahko ima pri tem srečo ali pa tudi smolo. Žal se v tem procesu lahko kakšnemu kandidati zgodi tudi krivica. Iz izkušenj lahko povem, da se je ponavadi dalo prednost kandidatom, ki so imeli izkušnje na enakem ali podobnem delovnem mestu in kandidatom, za katere se je presodilo, da se bodo bolje vključili v team.

Priporočam vam, da skušate vedno napisati personaliziran CV in motivacijsko pismo. Preštudirajte ključne podatke o potencialnem delodajalcu. Preučite zahteve za delovno mesto in se skušajte vživeti v to, kakšen profil osebnostnih lastnosti bi iskali vi, če bi bili na mestu delodajalca. Včasih je najbolje biti to kar ste. V končni fazi, če boste sprejeti, boste v službi preživeli velik del svojega življenja. Kompromise je v teamu sicer vedno potrebno sprejemati, toda prilagoditi se krepko izven svoje cone udobja zahteva veliko energije. Ne rečem, včasih je potrebno tudi to.

Pa še en dobronameren nasvet. Bolj kot sam proces zaposlitve je pomembno, da vzdržujete stanje optimizma in odprtosti. Siljenje in potiskanje lahko na subtilni energetski ravni deluje zelo vsiljivo, včasih celo arogantno. Vzdržujte upanje, naredite kar je potrebno narediti, verjemite v sebe, in počnite to z odprtim srcem, sproščeno. Ne obremenjujete se, če niste popolni za enega delodajalca (tudi on ni), zagotovo boste za drugega.

Držim pesti, da vam uspe.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

New Report

Close