Najdi forum

Torej zadeva je sledeča. Po ločitvi sem bila nekaj let sama, nato spoznala simpatičnega moškega s katerim sem v zvezi dobra 4 leta. Imam dva otroka iz prve zveze. Moj partner in otroka se odlično razumejo. Zaenkrat vsi skupaj živimo v stanovanju ki sem ga dobila kot neprofitno pred desetletjem ko sem se znova postavljala na noge po ločitvi. Zadeva pa je takšna da ima moj partner hiso ki jo skupaj obnavljava zadnja leta in ki jo koristimo predvsem poleti kot vikend zaenkrat in tudi zato, ker je okoli hise tudi se kaj za postoriti. Oba sva nacrtovala tudi selitev v hišo ko bo renovacija zaključena vendar ob določenih izponjenih pogojih.
Letos sva prisla do faze ko je renovacija izvedena do te faze da je hiša primerna za bivanje vendar se partner ne drži dogovora ki sva ga imela da bomo uredili formalnosti glede lastništva. Namreč uraden lastnik je njegov oče ceprav v hiso nikoli ni vlagal nič niti ni nikoli bival v njej, jo je podedoval kot dediščino po ostareli gospe , ki ni imela svojih potomcev.
Hisa je stala dobrih 15 let zaklenjena. Nezporabljena dokler je ni oče z pogodbo med njim in mojim partnerjem predal partnerju ampak z pogojem da moj partner postane lastnik objekta šele po smrti očeta. V hišo sva ze precej vložila vse račune shranjujeva, vendar so se v zadnjem času pokazale namere njegovih sorodnikov, ki so odkrito pokazali da jih moti dejstvo da imam otroka iz prejsnje zveze in jih skrbi da bi objekt kasneje sel v tuje roke. Odnosi so se med nami ohladili predvsem v zadnjih dveh letih ko so priceli kazati svoj pravi obraz in namere. Moj partner ima diagnostificirano težko bolezen ki lahko povzroči prezgodnjo smrt. Oba se zavedava tega, kaj lahko sledi. Torej imam stanovanje opremljeno ni moje vendar imam stanovanjsko pravico za nedoločen čas. Odkupiti ga žal ne morem zaradi prenizkega dohodka. Čutim da se ne bo dobro končalo ce se bom selila v hišo, saj se lahko zgodi da v primeru da se mojemu partnerju zdravje poslabša, da bom ostala brez vsega na cesti skupaj z otrokoma. V hiso je potrebno se ogromno vložiti, menjava strehe ki ke dotrajana, morebitne najemnine zanjo pa si prav tako ne morem privoščiti v primeru da ostanem sama. Ali mi lahko kdo svetuje pomaga laj kako naj uredimo da bomo lahko končno normalno zaživeli, če sploh. Hvala!

Pozdravljeni,

ena od rešitev je ta, da partnerjev oče prepiše hišo na vašega partnerja pod pogojem, da se v zemljiško knjigo vpiše osebna služnost. Ali da bo imel vaš “tast” pravico bivanja v hiši do njegove smrti ali da se partner obveže skrbeti za očeta do njegove smrti. Kaj vse pod to spada pa zapišeta v pogodbi overjeni pred notarjem ( da ima 3 tople obroke na dan, da ga vozi do zdravnika, k maši,…). Da bi pa dedovali po partnerju celotno hišo vi, pa mislim, da je potrebno zapisati oporoko, saj bodo lahko sorodniki izpodbijali vašo vezo z njim.

Dokler ne urediš papirjev lastništva bivaj v socialnem stanovanju.
Če ne drugo boš videla kaj partner namerava-občutek imam da boš ostala v tem stanovanju.
Edino kar lahko zahtevaš so povrnitev kar si vložila če imaš račune.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Včasih je dobro poslušati svoje občutke in včasih se je bolje prepustiti.

Žal negativnih zgodb okrog nepremičnim ni malo. Ne razumem najbolje zakaj se prenos lastništva ne uredi sedaj, glede na to, da oče ne živi v hiši. V kolikor v obnovo vlagate svoj denar, potem lahko v primeru zapletov vračilo tega denarja uveljavljate, tudi če vaš partner umre, enako tudi, če se ločita. Vsekakor pa lahko v zvezi s tem nastane kup komplikacij (najmanj to, da lahko postopki trajajo), ki bi jih po mojem mnenju morali preigrati z vašim odvetnikom.

Na drugi strani pa imate možnost, da skočite v neznano, in ‘spustite’ svoje strahove in skrbi. Slednje je pomembno, sicer bodo vplivali na vaš odnos s partnerjem. V kolikor se kakšna stvar zakomplicira lahko greste v najemniško stanovanje in kasneje urejate stvari v zvezi z nepremičnino, če ne gre drugače tudi po sodni poti. Če prav razumem, ste v najemniškem (neprofitnem) stanovanju tudi sedaj.

Pogovorite se s partnerjem.

Bodite dobro.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

Katerim sorodnikom gre v nos tvoj otrok oziroma ti?

Če oče prepiše hišo na sina in ti postaneš delna lastnica (pač glede na tvoja vlaganja), bi po partnerjevi smrti (upajmo sicer, da bo dočakal starost) itak poleg tebe dedoval tudi oče. In ti nisi neka tujka, ampak njegova partnerka. Pa tudi, hiše neprestano končajo v tujih rokah, nihče je ne odnese v grob s seboj! In gotovo vaša hiša ni objekt izjemnega pomena za slovenstvo, moževo rodbino z lastnim grbom in plemiškim nazivom, da bi morala nujno iti iz generacije v generacijo vsaj do leta 2500.
Partner mora tukaj udariti po mizi. Očetu naj pove, kako in kaj: da vlagata on in ti, da si ti njegova življenjska sopotnica in oseba, ki bo poskrbela zanj, če ga bo zvila bolezen, zato se mu zdi prav, da je zagotovljeno tvoje osnovno preživetje tudi po njegovi morebitni prerani smrti. Tvoj otrok ima tukaj res bolj malo zveze.
Vse to bi moral urediti vnaprej, ampak zdaj je, kar je …

Imam prijateljico, ki je padla v podobno sceno. Začela hoditi z moškim, ki je bil pri 50 samski, ena daljša zveza sicer, nobenih otrok. Itak so si sorodniki potihoma že razdelili vse njegovo premoženje, kajne, zdelo se jim je popolnoma samoumevno, da bo vse ostalo njim. No, potem je uletela ta moja prijateljica, kaj hujšega. Namesto da bi bili bratje in sestre srečni, da je našel v redu partnerko in da je končno srečen, so se začela dribljanja glede zemlje, hiše, jok in stok, da za koga je delal oče … A njihovi možje in žene pa niso tujci, samo moja prijateljica je tujka, ker je pač ni spoznal pri 30, ampak šele pri 50, in so si oni že vse potalali med sabo?
Torej, tudi ti sorodniki so morda poročeni in njihovi možje in žene so prav tako tujci kot ti. Pa jim bodo zato kratili pravico do strehe nad glavo? Najbrž ne. Tvoj otrok biološko resda ni njegov, čustveno pa sta lahko vseeno blizu in če ga je tvoj partner sprejel v svoje srce, potem pač ni tujec. Je pa to včasih ljudem težko prebavit, sploh ko je v igri denar.
Če je pa ta hiša res tako dragocena rodbinska dediščina, pa naj se pač v ZK vpiše tvoja in partnerjeva služnost do konca življenja. Torej boš v hiši lahko živela do smrti, če boš želela, samo podedovala je ne boš.

Oče partnerja ima hišo, ki jo koristi vaš partner in vi. Če prav razumem jo malo manj koristite in bolj vzdržujete, vlagate vanjo.
Vlagate v nekaj kar ni vaše, mogoče nikoli ne bo, ker je vse odvisno od partnerjevega očeta.

Precej tvegano bi se bilo preseliti tja in hkrati izgubiti stanovanje.

Kakšen skok v neznano, rešit papirje in boš videla pri čemu si.


odličen nasvet, ki se ga splača držati – na glas povedati seveda ne.
Žarna je lepo diplomatsko povedala, tako bi povedala partnerju tudi jaz. V kolikor ni posluha oz. se “goni” dalje, da bomo tukaj (v očetovi hiši) vsi skupaj ena družina, se drži nasveta “On”.
Ne hodi iz (socialnega) stanovanja, da ne boš ostala z otrokoma na cesti.

New Report

Close