Najdi forum

Sem v 33 letih in imam 5 let starejšo partnerko. S to partneriko mi je zelo lepo, vendar nisem zaljubljen vanjo (ni več metuljčkov). Imam ogromno strast do nje, hlačke imam skozi mokre, kakor tudi ona.

Kako premagati to neumnost zaljubljenosti, saj sem se vednonajprej zaljubljal v osebe, nato pa hodil z njimi. No z njo tega ni, oziroma že več kot 3 leta se nisem zaljubil v nobeno pred njo (imel sem samo sex partnerice, saj nisem čutil metujčkov razen strasti).

Recimo sva se skregala preko telefona, ker se nisva razumela in bil sem nato zmeden, jezen nanjo, nisem vedel kaj naj. Sva se dogovorila, da se dobiva , da se pogovoriva kot odrasla in čim sem jo videl, se mi je narisal nasmešek na obrazu in v trenutku ni bilo več bolečine, jeze v meni. Še isti dan sva se nato cev dan crkljala na pikniku ob jezeru in lupčkala kot dva zaljubljenca, vendar oba nisva zaljubljena eden v drugega.

Je imel že kdo podobno izkušnjo, da je vstopal v zvezo brez zaljubljenosti? Kako nehati s to neumnostjo zaljubljenosti, ampak preprosto sprejeti osebi in jo ljubiti…navajen sem zaljubljenosti, teh intezivnih čustev, kako se odvaditi pričakovanj kemije zaljubljenosti in preprosto ljubiti osebo s katero se imaš lepo?

Ne razumem kaj sploh sprašuješ. Imaš se prekrasno s svojo starejšo sex partnerico in pljuvaš po zaljubljenosti. Si mogoče hotel povedati, da naj bi imeli ljudje samo seksualna razmerja brez zaljubljenosti ali kaj? Moj nasvet je, da pustiš vsako razmišljanje o čemerkoli zlasti pa o zaljubljenosti, to so težke teme celo za filozofe. Življenje pa tako ali tako vse obrne po svoje. Včasih smo zaljubljeni, včasih ne. Sex brez zaljubljenosti je za moške čisto fleten in fajn, za ženske malo manj. Nasploh se mi zdi, da premnogo ljudi popolnoma preveč časa namenja sexu. Pa saj gre le za eno od osnovnih človeških poreb. Za čisto navaden … In, če ta potreba ni zadovoljena lahko večina čisto mirno živi, kar pri nezadovoljeni potrebi po hrani ali spanju ne moremo reči.
Potreba po ljubezni je pa že druga presem. Gre za višjo človeško potrebo in, če ni zadovoljena je življenje precej bedno. Pa ne zdaj modrovati, da zaljubljenost in ljubezen nimata nič skupnega. Imata in nimata.

Nekateri ljudje se lahko zaljubijo samo prvič, potem pa morda nikoli več, ljubijo pa še vedno lahko. Zaljubljenost itak ni nič drugega kot zagledanost v idealno podobo, ki si jo naša podzavest zariše in ne v osebo, ki stoji pred nami. Torej je zaljubljenost za manj izkušene, manj izkušene predvsem v smislu “načitanosti” o človeški psihi in prav tako za manj izkušene na področju odnosov. Z vsako novo zaljubljenostjo je naslednja ponavadi manj “močna”, tako se ti lahko zdi, da nisi zaljubljen, čeprav ti je oseba zelo všeč. Odsotnost zaljubljenosti torej ni nič slabega, lahko celo nasprotno, če človek ve v kaj se spušča.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345
nova
Uredništvo priporoča

Nekateri ljudje se lahko zaljubijo samo prvič, potem pa morda nikoli več, ljubijo pa še vedno lahko. Zaljubljenost itak ni nič drugega kot zagledanost v idealno podobo, ki si jo naša podzavest zariše in ne v osebo, ki stoji pred nami. Torej je zaljubljenost za manj izkušene, manj izkušene predvsem v smislu “načitanosti” o človeški psihi in prav tako za manj izkušene na področju odnosov. Z vsako novo zaljubljenostjo je naslednja ponavadi manj “močna”, tako se ti lahko zdi, da nisi zaljubljen, čeprav ti je oseba zelo všeč. Odsotnost zaljubljenosti torej ni nič slabega, lahko celo nasprotno, če človek ve v kaj se spušča.
[/quote]
Moje izkušnje so drugačne. Vsaka naslednja zaljubljenost je bila močnejša. Res pa je ena prevladovala nad vsemi drugimi in lahko bi se ji reklo ljubezen. Kljub popolni razgaljenosti vseh slabosti tega človeke še kar vztraja. Kvalificirati zaljubljenost kot nekaj manjvrednega in nezrelega predvsem pa nevrednega osebnostno zrelega človeka je seveda primitivizem, ki veliko pove (nič dobrega) o osebi, ki trosi tako prepričanje naokoli.
Na koncu koncev je tudi ljubezen zgolj kemija, ne samo zaljubljenost.
Seveda pa vsaka zagledanost ( ko si pri 15. vsak teden zaljubljen drugje) ni zaljubljenost in vsaka hvaležnost (beri odvisnost) še ni ljubezen.
Sicer pa je definicij, razlag in opisov pojmov kot sta zaljubljenost in ljubezen kolikor je poetov, pisateljev, antropologov, psihologov, fiziologov, sociologov, kemikov in še mnogo drugih mojstrov. Pa tisto čisto pravo še nihče ni uganil. Zaljubljamo se pa bolj ali manj vsi, pa magari v stensko uro je rekla nekoč davno Svetlana Makarovič.


Moje izkušnje so drugačne. Vsaka naslednja zaljubljenost je bila močnejša. Res pa je ena prevladovala nad vsemi drugimi in lahko bi se ji reklo ljubezen. Kljub popolni razgaljenosti vseh slabosti tega človeke še kar vztraja. Kvalificirati zaljubljenost kot nekaj manjvrednega in nezrelega predvsem pa nevrednega osebnostno zrelega človeka je seveda primitivizem, ki veliko pove (nič dobrega) o osebi, ki trosi tako prepričanje naokoli.
Na koncu koncev je tudi ljubezen zgolj kemija, ne samo zaljubljenost.
Seveda pa vsaka zagledanost ( ko si pri 15. vsak teden zaljubljen drugje) ni zaljubljenost in vsaka hvaležnost (beri odvisnost) še ni ljubezen.
Sicer pa je definicij, razlag in opisov pojmov kot sta zaljubljenost in ljubezen kolikor je poetov, pisateljev, antropologov, psihologov, fiziologov, sociologov, kemikov in še mnogo drugih mojstrov. Pa tisto čisto pravo še nihče ni uganil. Zaljubljamo se pa bolj ali manj vsi, pa magari v stensko uro je rekla nekoč davno Svetlana Makarovič.
[/quote]

No, zaljubljenost ni nekaj manjvrednega, sploh ne. Lahko je super “lepilo” za par, ki želi ostati skupaj na dolgi rok. Po drugi strani pa je lahko veliko razočaranje, ko le to mine in človeka spoznaš v pravi luči, ki je ponavadi nasprotno od slike, ki jo zrcali zaljubljenost. Pač, odvisno od posameznika oziroma njegovih izkušenj, doživljanja.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Vsak odnos ima več faz. Prva faza je faza sinhronizacije, ki ji lahko rečemo tudi zaljubljenost, kasneje sledijo še druge faze, ki ponavadi odnos poglobijo ali pa ga razderejo. Prva faza prinese nekaj več idealiziranja ali pa tudi resnice, saj smo pod vplivi različnih hormonov bolj odprti in seksualno aktivirani. Prej ali slej se to normalizira in v ospredje začne prihajati individualizacija, maske in obrambe. Če partnerja to preživita, imata dobro možnost, da najdeta skupne interese in dogovore, ter zaživita v skladu z njimi.

Občutek imam da se bojite prehoda v bolj resno fazo odnosa, in se oklepate “metuljčkov”. Zakaj? Morda je ta zveza tisto pravo. Kdo bi vedel. 🙂 Niti vi ne boste vedeli, če se ne prepustite in ne tvegate.

Bodite dobro.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

Kakšne pa so bile tiste zveze, v katerih si čutil zaljubljenost?

Upoštevaj, da nisi več star 25 let in tvoja partnerka ne 22 …

bil sem slepo zaljubljen, samo ljubimec in vsakič srčno prizadet…zato zame zaljubljenost je ena velika farsa.

Tebe skratka moti, ker ti končno neka ženska vrača čustva in potem to zate ni zaljubljenost?

Ne čisto točno tako. Jaz nisem zaljubljen, ona je. Zaljubili se več ne morem, že več kot 3 leta se nisem.

Sprašujem kako biti v zvezi, ko nisi zaljubljen. Ker samo take zveze poznam. Jaz nimam tistih metuljčkov v trebuhu, nimam tiste močne čustvene eksplozije, ko si slepo zaljubljen.
Jo pa po drugi strani pogrešam, mi je lepo z njo, rad grem z njo, njen karakter je odličen, njo se rad pogovarjam, ji rad ustrežem, pomagam itd….

Ne čisto točno tako. Jaz nisem zaljubljen, ona je. Zaljubili se več ne morem, že več kot 3 leta se nisem.

Sprašujem kako biti v zvezi, ko nisi zaljubljen. Ker samo take zveze poznam. Jaz nimam tistih metuljčkov v trebuhu, nimam tiste močne čustvene eksplozije, ko si slepo zaljubljen.
Jo pa po drugi strani pogrešam, mi je lepo z njo, rad grem z njo, njen karakter je odličen, njo se rad pogovarjam, ji rad ustrežem, pomagam itd….
[/quote]

Si se kdaj vprašal, če ta kepa v želodcu, ki si jo občutil prej (in ji ti praviš metuljčki) ni bila zaradi razočaranja oziroma krča zaradi neuslišane ljubezni?
Še vedno ne vem, kaj pravzaprav želiš. Zaljubljenosti ne maraš, hkrati pa ne maraš niti tega, da zdaj nisi zaljubljen … Lepo ti je z žensko, pa ti vendar nekaj manjka (in to tisto, kar praviš, da je brez veze) …
Drugače pa niso vse “zaljubljenosti” enake. Prava ljubezen je pogosto zelo umirjena, a vseeno hkrati zelo strastna. Obsedena zagledanost pa ihtava in “metuljčkasta” – in je lahko kilometre daleč od zaljubljenosti.
A da bi pa preprosto užival s to žensko in videl, kaj lahko nastane iz tega, pa ne bi šlo?

Kako to misliš, kako biti. Če ti je lepo z njo, se pač samo prepustiš. In tako si tam, v zvezi. 🙂 Ali ti je zaradi tega, ker ni metuljčkov, kaj manj lepo? NE razumem čist. Če ti je lepo, ti je lepo in je to to. Več od tega ne rabiš, niti ne boš našel.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Ne čisto točno tako. Jaz nisem zaljubljen, ona je. Zaljubili se več ne morem, že več kot 3 leta se nisem.

Sprašujem kako biti v zvezi, ko nisi zaljubljen. Ker samo take zveze poznam. Jaz nimam tistih metuljčkov v trebuhu, nimam tiste močne čustvene eksplozije, ko si slepo zaljubljen.
Jo pa po drugi strani pogrešam, mi je lepo z njo, rad grem z njo, njen karakter je odličen, njo se rad pogovarjam, ji rad ustrežem, pomagam itd….
[/quote]
Še enkrat…
Kako to misliš, kako biti. Če ti je lepo z njo, se pač samo prepustiš. In tako si tam, v zvezi. 🙂 Ali ti je zaradi tega, ker ni metuljčkov, kaj manj lepo? NE razumem čist. Če ti je lepo, ti je lepo in je to to. Več od tega ne rabiš, niti ne boš našel.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Hvala vsem za odgovore. Kot zgleda me je strah zveze brez zaljubljenosti, kljub temu da se z njo imam čudovito in lepo in ure minevajo kot minute.

Clovek
Ti jo ljubis.
To je to.
Ker pa si preskocil zaljubljenost se bojis da ni to to.
Eni se zaljubmo 1x in nikol vec. Eni vsak mesec..drugi ene 2x 3x v zivljenju.
Najvec je takih ki se 1x vse druge ljubezni so bolj zrele. Ker te hormoni ne mecejo.
Ja ljubis jo. Sprasuj okol kolkrat se je kdo ze zaljubu pa bos videl da s tvojo love ni narobe nic.

New Report

Close