Najdi forum

Težave v odnosu,ki traja že 20 let

Vem,da me boste obsojali,ampak za zakon se je potrebno boriti.
S partnerjem sva skupaj že 20 let in najin odnos ima vzpone in padce. Tećava je alkohol in nato seveda tudi finance.
Zaradi vseh težav sem pred leti poskušala storiti samomor oz. želela sem mu povedati,da potrebujem tudi jaz pomoč-pozornost-ljubezen. Psiholog v bolnišnici je to spoznal in nadaljnjih terapij nisem potrebovala. V vsem tem času,sem poiskala pomoč na raznoraznih straneh, ampak vedno znova se vračamo k osnovnemu problemu-ko mu pač je se napije in ga enostavno ni.
Ker to ni vsakodnevno popivanje,trdi da ni alkoholik in “da sem lahko srečna,da ne pije vsak dan ob vsem tem pod kakimi pritiski je”
Sama ogromno delam na sebi in sem svoje vpitje odstranila,tudi policije več ne kličem,skratka ko se ga napije se mu izognem.Drug dan seveda vre v meni in ko se ne morem kontrolirati ga napadem(ali z sms-i ali klici). Vem,da je to narobe, ampak ne morem se velikokrat zadržati in ga objemati in govoriti “ljubim te”,če pa me resnično prizadene.
Vsa leta se borimo tudi s financami,ampak smo tudi tukaj to nekako uredili,tako da ni to več razlog,da bi se na vsem lepem napil in govoril “da je pod pritiskom”.Vse zadeve ima jaz v roki-dogovarjanje z upniki,plačilo položnic,skrb za pravočasno vložene morebitne ugovore…
Edina skrb ki jo ima on,da mu povem koliko je znesek za plačilo položnic in da mi ta znesek pri plači da. Če ni dovolj,pač krpam konec z koncem in nekako se vse vseeno uredi.
Ampak on znova in znova počne iste stvari kot vsa leta. Pred leti,sem zaradi njegovega pijančevanja izgubila otroka,saj so pritiski bili preveliki in nisem zmogla še ene skrbi. Do danes se o tem nisma niti pogovarjala,ker je za njega ali preveč boleče ali pa trdi “jaz sem kriv”.jaz želim pogovor in da se pomirima oba s tem,ampak to ni možno. Imama 3 čudovite otroke,ki so danes že dovolj stari,da vidijo kaj se dogaja in tudi njih boli to početje. Pa če pride do nenapovedanega popivanja 1x mesečno,letno,tedensko..sploh ni pomebno. Ko je vse v najlepšem redu in preživimo čudovite dneve, se on naenkrat enostavno ne pojavi doma in ko pride zasmrdi celo stanovanje.
Pišem pa zato,ker me resnično zanima ali pretiravam ko mu rečem,da je pijanec ali kot on pravi je pijanec tisti,ki pije vsako jutro že ob postelji
Fizično ne pretepa,tako da lahko trdim,da se zaveda točno kaj počne.

Problem z alkoholom/hrano/zapravljanjem/kockanjem … imaš, ko se ne moreš premagati, čeprav ti gre za družino, odnose, preživetje, ampak se vseeno raje odločiš za impulz, ki ti narekuje, da se ga napij, da se nažri, da pojdi zapravit denar v igralnico. Pri alkoholu je problem tudi nezmernost, torej da se ne moreš ustaviti pri enem ali dveh pivih, pri dveh, treh kozarcih vina in tako naprej. Tvoj mož vsekakor ima problem z odvisnostjo od alkohola, saj ga pijača tako zelo zanese, da zaradi nje ogroža vaš materialni obstoj. Ti pa mu pri tem kot zvesta, vdana žena (kar je sicer prav) pridno pomagaš in ga podpiraš. Si soodvisna. Tudi tebi ne bi škodilo, če bi šla na AA za svojce, si tam razčistila pojme in potem boš morda lažje postavila drugačna pravila igre tudi možu.

Na forumu je ravno pred kratkim nekdo postavil vprašanje, kakšen je pravi moški. Odgovori so se v glavnem začeli vrteti okoli težkih del. No, tvoja tema odpira en veliko pomembnejši vidik. Pravi moški da na prvo mesto svojo družino in naredi vse zanjo, da ji zagotovi varnost, preživetje, čustveno toplino. Tvoj mož ne počne nič od tega, celo obratno, družino spodkopava, pri čustvih je pa na ravni nebogljenega predadolescentnega otroka.

Tole je vprašanje zanj: mar ni škoda, lahko bi imeli tako lepo življenje z dobro ženo in očitno otroki na pravi poti v odraslo življenje, pa ti je ljubši alkohol?

Pozdravljeni.

Vaš partner lahko reče, da ni alkoholik, vendar alkohol očitno ima pomembno mesto v vaši družinski dinamiki zato bi v vas morala goreti rdeča alarmna lučka. In na nek način tudi gori, vendar se zdi, da se s situacijo soočate na neučinkovit način.

Družinske dinamike, kjer je tako ali drugače prisoten alkohol (ali kakšna druga odvisnost), potrebujejo bolj poglobljeno obravnavo. Kot je omenila že moja predhodnica ste verjetno tudi vi soodvisni. Možno je, da v želji, da bi rešili družino, vse pretirano kontrolirate, v osnovi pa možu ne zaupate (upravičeno). S tem ne želim prevaliti odgovornosti iz vašega moža na vas. On je tisti, ki se ne zmore trezen soočiti z bolečino in demoni, ki jih nosi v sebi. Vendar pa sta oba tista, ki soustvarjata okoliščine, da se dogaja to kar se. Ne glede na to, da je do neke mere prav, da se trudite za partnerski odnos, in ostajate s partnerjem, ste verjetno postali deloma slepi in situacije ne vidite več popolnoma racionalno. Tudi vi ste verjetno odvisni od navala stresnih hormonov, ki preplavijo vaše telo, ko mož ponovno naredi kakšno neumnost. Kakšna je bila vaša vzgoja in odnos z očetom? Ali vam je bil na razpolago, ko ste ga potrebovali? Ste dobili potrebno podporo s strani mame?

Verjetno si privat psihoterapije ne morete privoščiti. Obstajajo zdravniki-psihiatri, ki so specializirani za tovrstno problematiko. Poiščite jih. Menim, da bi morala na obravnavo hoditi oba. Skušajte možu predlagati, da naj, kadar občuti prevelik psihični pritisk, tega sprosti s športom, fizičnim delom, meditacijo, karkoli bi mu pomagalo. Če je alkohol edino, kar mu po njegovo pomaga, potem je žal odvisen. Pokličite na bližnjo psihiatrično kliniko in se naročite na prioritetno ambulantno obravnavo. Če mož ne bo hotel iti, pojdite sami in mu predajte gradiva, ki jih boste dobili tam (prosite za njih). S strokovnjakom se pogovorite o možnih naslednjih korakih.

Bodite dobro.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor
nova
Uredništvo priporoča

Sama pomagaš vzdržati to stanje čeprav dobro veš da bi morala oditi in zapustiti odnos ki te ne osrečuje. Preberi si kaj na temo odvisnost od odnosov

Poglej, recimo imam znanko, katere partner popije precej več alkohola kot tvoj mož, pa nekako gre… To ni za opravičevati, ali pa grajati.. Gre za to kako ti gledaš na situacijo. Za tebe je problem. Če misliš, čutiš, da mož pije preveč, ga pusti. Obstajajo ljudje, ki bombardirajo cele države, pa jih povzdigujejo v predsednike… Samo ne pričakuj, da se bo namesto tebe odločal tvoj mož, tale forum itd… Ti moraš sprejet odločitev. Mogoče govorim grobo, imam pa občutek, da želiš, da namesto tebe odloča nekdo drug. Že 20 let. Ali ga pusti, ali ga podpri in pojdi z njim na pijačo..

New Report

Close