Najdi forum

Kako se znebiti občutka krivde?

Pozdravljeni! Po novem letu sem končala dolgoletno zvezvo s partnerjem. Spoznala sva se v Mariboru, na začetku študija in najina zveza je bila ves čas popolna. Nisva se velik kregala, če je blo karkol narobe sva se o tem pogovorila, iskreno sva se imela rada. Problem je nastal pri meni. Po nekaj letih sem ugotovila, da ga imam sicer še vedno ful močno rada, vendar da to ni več ljubezen. Začela sem ga ‘zanemarjati’, ker se nisem mogla soočiti z realnostjo da nekaj ni v redu. Še vedno sva se sicer videla vsak dan, vendar se nisva imela lepo (on živi v sosednji vasi). Tut željo po intimnosti sem izgubila. Proti koncu zveze je postalo že dost hudo,… čutla sem, da je iz njegove strani prisotna neka zamera zaradi mojega grdega obnašanja. Odločila sem se, da zvezo zaključim, saj tako ni šlo več naprej. On je bil ob razhodu žalosten, vendar je to sprejel.
Ob razhodu mi je dal vedeti, da sem jaz za njega tista prava, jaz pa sem ga zapustila. Menim, da je bila to prava odločitev, saj sem čutila da to ni več to, ampak zdaj nonstop razmišljam o tem, kako je sam in najbolj na svetu si želim, da bi mu lahko odvzela stran bolečino, hkrati pa se zavedam da sem ravno jaz tista ki ga je prizadela. Zdaj pa se soočam s ogromnim občutkom krivde. Ne morem si odpustiti za vse moje ignorantske trenutke in grda obnašanja, ki so povzročila njegovo nesrečo. Nemorm it nazaj v čas in vsega popravt, ne preostane mi drugega kot da se sprijaznim. Mislila sem, da bo s časom bolje, vendar me na trenutke čist zlomi… Predvsem pa si ne dopustim, da bi bila zdaj srečna, zaradi mojih dejanj v preteklosti.

Pozdravljeni.

Prekinitev dolgotrajnega odnosa je praviloma povezana z določeno čustveno bolečino na obeh straneh, ne glede na to, kdo je zvezo prekinil. Po prekinitvi zveze nastopi čas žalovanja. Če procesu žalovanja pustimo, da je takšen kot je, ga ne kontroliramo in ne silimo s partnerjem ponovno v zvezo, potem pride na koncu do prekinitve/nevtralizacije energetskih – čustvenih – mentalnih silnic z bivšim partnerjem. Po koncu tega procesa smo osvobojeni spon z bivšim partnerjem (razen, če imamo z njim otroka) in smo pripravljeni partnerja ‘spustiti’.

Res je, da se do njega ne bi smeli obnašati grdo, ne glede na to, da ga niste več ljubili. Toda na koncu ste sprejeli odraslo odločitev, da prekinete zvezo z odraslo osebo. Dovolite mu, da ima on svoj proces žalovanja in imejte tudi vi svojega (to kar vi sedaj doživljate je del tega).

Težava nastopi, če so v situacijo vpletene osebe z nizko samopodobo. V tem primeru se proces žalovanja pogosto ne zaključi z osvoboditvijo, ampak z zamero, bolečino, občutki krivde ipd. Tako kot ste vi sami odgovorni, da se soočite z vašimi občutki krivde, tako je vaš bivši partner odgovoren, da poskrbi za svoje duševno zdravje. V kolikor tega ne zmore sam, si naj poišče psihoterapevtsko pomoč. Popolnoma enako velja tudi za vas.

Tisto, kar lahko naredite sami zase je, da partnerja spustite. Simbolno tudi tako, da na helijev balon napišete ime partnerja, se od partnerja poslovite in balon simbolno spustite. Ta gesta mora priti iz srca. V kolikor ne bo prišla od srca, potem še niste pripravljeni.

Bodite dobro.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

New Report

Close