Najdi forum

Razvoj boljših odnosov in pogovorov z vrstniki

Pozdravljeni!
Star sem 17 let in velikokrat naletim na težavo z pogovarjanjem z vrstniki (velikokrat nimam veliko za povedati, zaradi česar je večina mojih pogovorov zelo kratkih in se velikokrat znajdem v situaciji, kjer se vsi ostali pogovarjajo jaz pa ostanem tiho, bodisi ker ne vem kaj bi rekel, bodisi ker mislim da je kar imam za povedati manj vredno, nezanimivo ali pa neprimerno). Poleg tega sem tudi zelo neaktiven na socialnih omrežjih (saj dobim isti občutek dvoma za vse kar bi rad objavil). Vse to prispeva k temu da med vrstniki izpadem kot tiha in nekomunikativna oseba, ki njihove pogovore samo posluša in se v njih ne vključuje. Nekateri me celo sprašujejo zakaj sem tako nekomunikativen in nesocialen, na kar nikoli ne najdem dobrega odgovora (razen resnice, ki me jo sram priznati). Zaradi tega se ob vseh teh situacijah počutim neprijetno kar še okrepi mojo zaprtost. Ta zaprta osebnost, ki jo posledično imam v šoli je pa popolno nasprotje od osebnosti, ki jo imam doma, kjer se popolnoma brez težav pogovarjam z družinskimi člani, sosedi, obiskovalci… (skratka vsemi iz domačega okolja). Zanima me kako naj vse te težave pri komunikaciji z vrstniki rešim?

Mogoce si pa samo bolj zrela osebnost kot tvoji vrstniki in posledicno nimas nic skupnega z njimi. Naceloma pa s tem ni prav nic narobe, ce nisi kot miljarde ljudi na svetu. Ce imas ze tako zeljo po druzbi pa probaj s starejsimi. Morda z njimi najdes vec skupnih stvari. V tvojih letih sem se precej s starejsimi druzil, ker kot ti z vrstniki nisem prisel skupaj. Zal so bile take okoliscine doma, da sem moral hitro odrasti.

Pozdravljeni.
1. Korak: imejte jasen namen, da želite vzpostaviti stik s svojimi vrstniki
2. Korak: imejte jasno predstavo o tem da niste ne boljši, ne slabši od njih
3. Korak: vzpostavite stik na kakršni koli način, bodite to kar ste. Ni potrebno veliko govoriti. Zelo pomaga, če za začetku ne skušate biti ‘glavni’, ampak ste samo del neke dinamike. Kasneje pa lahko začnete prevzemati več pobud – če seveda želite.

Veliko lažje vam bo narediti te korake, če boste poiskali vrstnike, ki imajo podobne interese, kot jih imate vi.

Bodite dobro.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor
nova
Uredništvo priporoča


Bi tudi rekel.
Folk je danes še bolj trivialen in površinski kot smo bili mi pred skoraj 20-imi leti.
Tudi sam sem bil od majhnega rajši v družbi “seniorne generacije”.

probaj hoditi na različne aktivnosti, dejavnosti … na tak način boš spoznal različne ljudi, tudi sebi bolj podobne. vsak vložen trud slej kot prej prinese rezultate 🙂

New Report

Close