Najdi forum

Zdravo! Ja… stara sem 25, on 24 let, oba sva samska.. Sem nova v podjetju in zraven njega delam zadnje 3 tedne. Od 1. dneva ko so me nadrejeni dali delat zraven njega , me ima na ‘piki’ oziroma se je zagrel zame. No 1x sva šla na kavo in to je to. Zdaj pa me je začelo skrbeti, saj je zelo perverzen in opolzki in jasno je da me hoče samo spravit v posteljo. Jaz nimam nikakršnega namena imeti karkoli z njim in sem mu to povedala že 1000x, problem je da ne razume kaj pomeni NE! In še kar sili vame. In tudi opažam (in menda tudi drugi) da kar naprej izginja in ko se vrne, smrdi po alkoholu. In vedno ko pride nazaj, mene vpraša če ima rdeče oči, in da je pil ,in bognedaj da komu povem. Pa tudi ko ga kaj razjezi ali kdo razjezi, se komaj brzda. Tudi do mene je včasih zgrabi za roko , če ga ignoriram …Njemu je to smešno , meni ni logično!! Nevem meša se zraven njega že… Ali je to že alarm? Kam naj se obrnem?

Pozdravljeni.

Kar opisujete je klasični mobing na delovnem mestu. V Sloveniji je zakonodaja glede tega precej dobra, praksa pa malo manj, saj žrtve mobinga le tega pogosto ne prijavijo. Deloma zato ker se bojijo reakcije delodajalcev (sploh v primeru zaposlitev za določen čas), deloma ker jih sram.

Mobing lahko prijavite preko pooblaščenca za mobing, v kolikor ga podjetje ima, lahko pa to naredite tudi preko nadrejenih. V kolikor s tem ne uspete, lahko greste v tožbo (podjetje vas zaradi tega ne sme diskriminirati). Kar koli že naredite, se zelo priporoča, da glede mobinga vodite dnevnik. Super je, če imate kakšno pričo, ki je pripravljena potrditi vaše navedbe. Ne vem točno kako je s tem, da bi vašega sodelavca posneli. Morda lahko kakšen pravnik na forumu napiše kako je s snemanjem.

Osebno vam priporočam, da skušate najprej sami narediti kar lahko. Torej za nazaj napišite dnevnik koliko se pač spomnite in potem pišete sproti. V dnevniku zapišite, kar se da natančno, kaj se je dogajalo, datum in uro. Ko imate nekaj tega gradiva, sami jasno poveste svojemu sodelavcu, da ga boste prijavili svojemu nadrejenemu in če je potrebno, da boste šli tudi na sodišče. V kolikor to ne zaleže, ukrepajte, jasno in neusmiljeno. V kolikor delodajalec ne bo imel posluha za vas, vam ne preostane drugega kot tožba. V kolikor ste sodelavcu že sedaj jasno zagrozili, preskočite ta korak in pojdite direktno do pooblaščenca za mobing oz. nadrejenega. Zahtevajte, da sodelavca odstranijo iz vaše pisarne. Jasno, argumentirano, odločno.

Najboljša zaščita proti mobingu je sicer samozavest. Nasilneži za svojo žrtev vedno izberejo človeka v katerem ‘zavohajo’ strah. In samozavest je mogoče razviti. Včasih imamo opravka s človekom, kateri ima nulto čustveno in socialno inteligentnost. V takšen primeru boste potrebovali pomoč od zunaj. Imejte pogum in samozavest prositi za pomoč, pogovorite se z nadrejenimi.

V kolikor po mojem sporočilu ne boste spremenili ničesar, potem ste soodvisni in podzavestno tolerirate nasilje nad vami. V tem primeru je nastala situacija vaš resen osebnostni problem, ki verjetno izhaja iz vaše nefunkcionalne primarne družine.

Vedenje, ki ga opisujete, na delovnem mestu (in tudi sicer) ne sme imeti prostora v normalni odprti družbi! Sem absolutno proti temu, da se heteroseksualne moške preganja zaradi njihove naravne potentnosti in asertivnosti, vendar to kar ste opisali ni naravna potentnost ampak primitivizem in slaba vzgoja.

Žalim vam vse dobro.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

New Report

Close