Najdi forum

Pozdravljeni! Imam kopico vprasanj:
– kako po nastanitvi v varni hisi priti do svojega imetja, ki je ostalo v domu, ki bi ga skrivaj zapustili?
– na kaksen nacin so nastanjene mamice z vec otroki v varni hisi?
– kaj storiti, ce najstniski otrok ne zeli zapustiti doma, jaz pa ga zelim odpeljati s sabo?
– kako “varna” je varna hisa? Lahko oseba, pred katero se zenske zatecejo vanjo, izsledi stanovalke?

strah me je….

Gospa verjamem, da vas je strah in to zelo. Strah je spremljevalec nasilnega odnosa. In dalj čaka kot traja nasilje, več strahu je v nas. Na koncu lahko vidimo že povsod strahove. Odgovorila sem vam na vaša vprašanja, če pa boste želeli še kakšne dodatne informacije oz. pogovor o svojih strahovih in ostalih čustvih, nas lahko med tednom pokličete na našo telefonsko številko 051/200-083.
– kako po nastanitvi v varni hisi priti do svojega imetja, ki je ostalo v domu, ki bi ga skrivaj zapustili?

Ko odideš iz nasilnega odnosa in če se ne da sporazumeti glede skupnega premoženja, kar se običajno ne da, je potem pot do pridobitve imetja preko sodišča v postopku razdelitve skupnega premoženja. Žrtve družinskega nasilja lahko zaprosijo za spremstvo policije na dom vendar samo, da svoje osebne stvari in osebne stvari otrok.
– na kaksen nacin so nastanjene mamice z vec otroki v varni hisi?

Znotraj varne hiše, vsaka ženska dobi svojo sobo. Kopalnica, kuhinja, dnevna soba in ostali prostori so skupni. Samske ženske dobijo običajno manjše sobe in ženske z otroki večje, vsekakor pa vsak dobi svojo posteljo.
– kaj storiti, ce najstniski otrok ne zeli zapustiti doma, jaz pa ga zelim odpeljati s sabo?

Najstniškim otrokom je običajno zelo pomembno , da ne zapustijo okolja, kjer živijo, saj imajo njihovi vrstniki, prijatelji pomembno vlogo v njihovem življenju in starši postanemo drugotnega pomena. Če gre za mladoletnega otroka, je potrebno sodelovanje s Centrom za socialno delo (CSD), saj je CSD pristojen, da poskrbi za varnost otroka. Skupaj s CSD-jem se dogovarja, ugotavlja kaj bi bilo najbolje za otroka.

– kako “varna” je varna hisa? Lahko oseba, pred katero se zenske zatecejo vanjo, izsledi stanovalke?

O tem kako varna je varna hiša, pa težko rečem. Če bi vsi, ki na kakršen koli način izvedo, kje se nahaja določena hiša, držali jezik za zobmi, kot se reče po domače, bi bila bolj varna kot je. V Sloveniji je kar nekaj varni hiš in če je stopnja ogroženosti velika, se lahko ženska umakne namesti v varno hišo, ki je stran od njenega doma in je tako bolj varna. Prav tako je možna preselitev iz ene varne hiše v drugo, če se ugotovi, da jo je mož izsledil.

Mateja Debeljak www.vsedobro.si

New Report

Close