Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija vsako noč se prehladim

vsako noč se prehladim

Pozdravljeni,

Pišem vam zaradi težave, ki me muči že vsaj kakšno leto.
Vsako jutro se zbudim malo prehlajena, in sicer z zamašenim nosom in bolečim grlom. Levo bezgavko imam zdaj konstantno bolj ali manj otečeno že nekaj mesecev. Ponoči sem zato (kljub ogrevani in topli spalnici ter topli odeji in dolgi pižami) začela spati v puliju in tisti smučarski kapi, ki ima izrezane samo oči in usta. Sicer je malo boljše in nisem čisto zamašena, pa tudi bezgavka je po 2 tednih malo splahnela, ampak je še vedno otečena in težko gibljiva. Meni se to ne zdi neka dolgotrajna rešitev, sploh ker hladnejši dnevi šele prihajajo in bo, kot vsako leto, verjetno spet poslabšanje.
Moji ostali podatki: 27 let, 173/75, alergija na trave mix, na pršice so na alergološkem testu pred 10 leti videli zanemarljivo reakcijo, imam mandlje, smrčim in ponavadi diham na usta, čeprav naj bi bil septum ok z rahlo zatečejo sluznico (orl pregled lani, dobila sem samo avamys, bolehavost pa ni izginila).
Najbolj me skrbi ta stalno zatečena bezgavka, pa tudi vseskozi prehlajen biti ni fajn.
Kaj naj naredim?

Spoštovani,

Očitno je v ospredje prišla alergija na pršico (kožni testi niso vedno sorazmerni s stopnjo alergije). Ker imate v postelji in pod njo mnogo pršic, je najhuje po nekaj urah spanja.

Povečano bezgavko pokažite svojemu zdarvniku, verjetno bo preveril krven izvide, glede na izvide morda predpisal antibiotik.

Priporočam ukrepe za zmanjšanje količine pršic, večkrat izpiranje nosu s fiziološko (odstranjevanje alergenov s sluznice). Vaš zdravnik vam lahko predpiše nosni kortikosteroid oz uporabite Avamys od lani 1×2 vpiha v vsako nosnico. Ko bo nos bolje prehoden, boste tudi manj smrčali. Če bo smrčanje še vedno prisotno, se lahko dogovorite za operativno odstranitev mandljev.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Sem imel pred 12 leti isto težavo. Trajalo je kar nekaj časa, preden je zdravnik posumil na alergijo in ko sem končno opravil alergološke teste, so bili rezultati sledeči:
-alergija na pršico (5/5)
-alergija na perje (3/5)

Takrat sem imel seveda še pernati vzglavnik (na srečo teh več ne izdelujejo).

Trenutno je moja alergija na pršico še vedno na intenzivnosti 5/5 in nevšečnosti povezane z njo so prav tako velike, vsakdanje oz. kar celoletne.

Sedaj se dogovarjam za t.i. imunoterapijo proti pršicam v ambulanti v Slovenj Gradcu, ki traja skupno 24 mesecev. Upam, da mi bo ta terapija olajšala življenje vsaj za 50%.

Pred 3 tedni sem nehal kaditi cigarete. Sedaj se vsako noč zbujam po 3/4 z zamašenim nosom in nebo ust me zelo zelo srbi. Tudi jaz sem alergičen na pršice, ali je možno, da se mi je ta alergija sedaj povečala? Je pa zelo moteče saj se ne morem več dobro naspati. Enako se mi dogaja na različnih ležiščih tudi po kratkem spancu.
Če je to razlog za probleme, bom začel kar nazaj kaditi :p.

Spoštovani,

verjetno imate odtegnitvene simptome zaradi telesne in psihične odvisnosti. Nikotin namreč vpliva na živce in žile. Da se boste rešili znakov odvisnosti, lahko traja več mesecev do enega leta.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close