Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Sinusitis – kortikosteroidi – alergija?

Sinusitis – kortikosteroidi – alergija?

Pri 35ih letih sem januarja opazila pritisk v glavi in konstantno blago povišano temperaturo. Po napotitvi na ORL so ugotovili sinusitis, nato sem imela prvo čiščenje sinusov in čez 2 tedna še drugo, precej boleče, skoraj nič gnoja. Do tedaj še nikoli nisem imela težav s sinusi. Načeloma nimam alergij, vsaj ne da bi vedela. ORL mi je predpisal antibiotike (pojedla) in kortikosteroide (Nasonex) 3 mesece. Se je začasno pozdravilo. Na recept je ORL dodala še ene tablete proti alergiji, o čemer me sploh ni obvestila, torej jih nisem jemala. Po 2 mesecih pa opažam, da imam občasno težave z ušesi. V tem primeru si dam v uho kapljice Maxitrol, prvič se je pozdravilo, ampak ni bilo hujših simptomov, le občutek težav z ušesi, manjša bolečina. Sedaj so se spet pojavile blage bolečine v ušesu. Je sprejemljivo, da res porabim po prvem še preostala 2 Nasonexa kot mi je bilo prvotno predpisano? Bojim se, da bi lahko zaradi prekomerne uporabe kortikosteroidov izgubila voh, v širši družini imamo dva primera z neko okvaro čutnic v nosu. Če gre zaradi špricanja v nos rado na ušesa, gre mogoče res za globji problem, alergijo? Kaj naj storim? Se vrnem na ORL, grem na testiranje za alergene? Hvala.

Spoštovani,

nosni kortikosteroidi (novejši) so praktično brez sistemske biorazpoložljivosti in so primerni, varni za večletno vsakodenvno uporabo. Pomagajo pri zamašenosti nosu.
Vaše težave januarja so bile zagotovo povezane z virozo.
Če imate zamašen nos, poleg tega pa še izcedek ali srbenje nosu / oči ali kihanje, je možna alergija. V tem primeru svetujem alergološko testiranje.
Tablete za alergijo (antihistaminik) se uporabi le, če gre za izcedek ali srbenje nosu / oči ali kihanje brez zamašenosti.
Če kljub redni vsakodnevni uporabi nosnega kortikosteroida po 3 tednih še ne bo bolje, se vrnite na ORL.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close