Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Operacija mandljev da/ne?

Operacija mandljev da/ne?

Pozdravljeni.

Imam malo drugačno vprašanje. Slabo leto že čakam na operacijo mandljev, za katero smo se odločili na podlagi pogostih angin. V tem letu sem slučajno spremenila življenjski slog – shujšala sem 10kg, sem fizično aktivna 3-4x na teden in se zdravo prehranjujem. V tem času pa tudi nisem zbolela za nobeno gnojno angino več! Pred tem sem imela ves čas tudi afte po ustni votlini, sedaj jih nisem imela že več kot pol leta, tako da se mi je moral imunski sistem res dobro okrepit. Sedaj razmišljam da bi odpovedala operacijo, je smiselno? Zdravnik mi je v izvidu opisal “razbrazdane in kronično spremenjene mandlje”, je lahko to kakorkoli nevarno če jih ne odstranim in se mi angine res ne bodo več ponavljale?

Hvala za odgovor!

Spoštovani,

če v zadnjem letu ni bilo več angin, lahko operacijo odpoveste. seveda pa imate lahko afte še vseeno. Sam opis “razbrazdanih mandljev” ne pomeni nič.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni!
Ker imam zandja 4 leti kar pogosto angine 3-4x letno mi je osebni zdravnik predlagal odstanitev mandljev. Sicer se tudi meni zdi to najboljša rešitev, ker sem praktično čez celo leto na antibiotikih. Me pa zanima ali to kaj upliva na glas in petje? Sem namreč pevec in me zanima na kakšen način lahko to upliva na moj glas oziroma glasilke

Spoštovani,

odstranitev mandljev ne vpliva na glasilki – torej osnovna frekvenca glasu ostane enaka. Vpliva pa na prostor v ustni votlini – ta se poveča, brazgotine nekoliko spremenijo mehko nebo. Posledično se lahko spremeni barva glasu (dodatne frekvence v glasu).

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

natanko pred 1 tednom sem imel operacijo odstranitev mandljev v Celju. Imel sem ogromne, brazgotinaste in moteče za spanje. Star sem 30 let. Skrbi me sledeče:
– uvula se še vedno dotika jezika, zaradi katere imam konstanten občutek tujka v grlu.
– nenonarmalna bolečina v desnem ušesu in vsakič ko pogoltnem tekočino ali hrano bolečina celotne desne strani.
Bi me že moralo skrbeti glede uvule in mogoče kakšne poškodbe živca na desni strani kjer je bil tonsil?
Trikrat na dan jemljem protibolečniska sredstva : lekadol in metamizol.

Pozdravljeni,

natanko pred 1 tednom sem imel operacijo odstranitev mandljev v Celju. Imel sem ogromne, brazgotinaste in moteče za spanje. Star sem 30 let. Skrbi me sledeče:
– uvula se še vedno dotika jezika, zaradi katere imam konstanten občutek tujka v grlu.
– nenonarmalna bolečina v desnem ušesu in vsakič ko pogoltnem tekočino ali hrano bolečina celotne desne strani.
Bi me že moralo skrbeti glede uvule in mogoče kakšne poškodbe živca na desni strani kjer je bil tonsil?
Trikrat na dan jemljem protibolečniska sredstva : lekadol, metamizol in pa antibiotik za mogoče kakšna vnetja.

Spoštovani,

po operaciji mandljev je lahko uvula še nekoliko zatečena, mehko nebo pa spuščeno malo nižje zaradi otekline in bolečin. Bolečina po operaciji traja vsaj 10 dni, običajno kar 14 dni. Svetujem vam jemanj analgetikov redno: paracetamol,  nesteroidni antirevmatik, lahko tudi metamizol ali zvečer še po potrebi dodatek tramaDOla.

Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

hvala za odgovor, sedaj je od operacije minilo 17 dni, bolečin praktično nekako ni več, mogoče pri “zehanju”.
Ostalo mi je še nekaj oblog bolj spodaj in malo na desni strani na mehkem nebu.
Probleme imam pri požiranju hrane, se pravi hrana ostaja v grlu, brez tekočine praktično ne morem pogoltniti hrane in pa drugi problem za katerega me zdaj že kar precej skrbi je ta, da zaradi spremembe po odstranitvi mandljev, se mi je mehko nebo spustilo in tudi uvula zdaj seveda leži na jeziku. To seveda zdaj jaz ugibam in raziskujem in upam da se vsaj motim, da nebo ostalo tako za vedno. Načeloma se v redu počutim ampak to občutek tujka v grlu je pa resnično tako moteč, da me spravlja v depresijo in strah.

Če ste v kakšnih dvomih, vam svetujem kontrolo pri operaterju. Položaj neba se bo še popravil. Tako kmalu po op. še ni nič dokončnega.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Dragi Tonsilek, tudi jaz se imel iste težave kot ti. Pri meni je trajal 4 mesece, da je uvula šla nazaj na svojo prvotno velikost. Nebo pa je bilo spuščeno kak mesec in pol. To se zelo počasi celi.

Hvala za tudi Vaš odgovor. Iskreno, sem presenečen, da je sploh kdo odgovoril. Se lahko kako kontaktiramo preko družbenih omrežij za več informacij?

Spoštovani!

Tudi sama Vam pišem po opravljeni tonzilektomiji. Imela sem jo pred dobrim mesecem in vse se je že lepo zacelilo, pa tudi bolečine že dolgo časa ni več. Edino sluznica je na predelu, kjer sta bili nebnici še vedno pordela in me večkrat precej peče, predvsem ko sem zunaj na megli/smogu, ali pa v kakšnem večjem nakupovalnem centru. Včasih me peče že samo od govorjenja. Zanima me, če je to normalno in če je možno na kakšen način pospešiti celjenje oz. regeneriranje sluznice?

Vnaprej se zahvaljujem za Vaš odgovor in Vas lepo pozdravljam!

Spoštovani,

taka povečana občutljivost sluznice na dražljaje je po operaciji normalna. Svetujem vam pastile za žrelo, antiseptične raztopine, pitje vode večkrat po požirkih.
Brazgotinjenje poteka eno leto in do takrat stanje še ni dokončno.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

zanime me koliko casa po operaciji madljev se lahko kadi ?

Pozdravljeni,

glede kajenja po operaciji  ni nobenega predpisa. Ne smete pa kaditi  vsaj 6 ur pred operacijo, saj se lahko zaradi kajenja izloča želodčna kislina in tako želodec ni prazen, torej se šteje, kot da niste tešči vsaj 6 ur pred operacijo.

Splošno znano je, da kajenje škoduje zdravju, prav tako upočasnjuje celjenje. Svetujme vam kar popolno opustitev kajenja.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close