Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Nosni Polipi

Nosni Polipi

Pozdravljeni,

po diagnozi “obilne nosne polipoze” in neuspešnim zdravljenjem s kortikosteroidi (10 dni 16mg medrola), ki so sicer učinkovali, a so se polipi vrnili, me je ORL zdravnik napotil na operacijo nosnih polipov v UKC Ljubljana. Zaradi res dolgih čakalnih vrst (potencialno do pomladi 2020), sem se odločil opraviti postopek v SB Celje, kjer praktično ni čakalnih vrst in imam lahko poseg že v začetku Januarja, torej čez slab mesec.

Med branjem o sami bolezni sem naletel tudi na informacijo, da obstaja več vrst samega posega, grobo ločeno na takšne, ki odstranjujejo polipe z “zanko”, ter takšne, ki jih odstranjujejo s pomočjo endoskopa in posebnega noža (debrailer). Po informacijah sodeč, naj bi slednji bil dosti bolj temeljit pri odstranjevanju polipov, hkrati pa dosti bol sodoben, zato me zanima če je to res in hkrati, če imate morda podatek kakšen tip posega opravljajo pri nas in ali je pri vseh bolnišnicah enak.

Ker se nasplošno operacij bojim, bi seveda rad čim majnkrat pristal na operativni mizi/stolu. Pregled pred operacijo imam samo 1 delovni dan pred posegom, hkrati pa še niti nimam opravljenega CTja ali karkoli podobnega, tako da me rahlo skrbi, da se bo izkazalo, da je pristop zgolj “kolikor polipov najdemo, toliko jih odstranimo”. Ima morda kdo kakšne izkušnje ali nasvet? Ne branim se niti samoplačniške variante, če vem da je dejansko kvalitetna, vsekakor bi se pa izognil kakšni “stari praksi”, ker pač zavarovalnica ne krije bolj sodobnih metod.

Najlepša hvala za informacije!

Spoštovani,

polipe so z zanko odstranjevali pred 40 leti.

Operacija je v današnjih časih endoskopska. CT je obvezen, operater mora poznati vašo anatomijo, nauči se jo s CT slik.

Strinjam se z vami, da je mikrodebrider (shaver) zelo temeljit. Imamo ga v Ljubljani, Mariboru, Novem mestu, za Celje pa žal ne vem. Večina rinokirurgov ga uporablja, nekateri pa ne (čeprav ga imajo na razpolago). Lahko se shaver tudi pokvari. Temeljitost opravljene operacije je odvisna tako od kirurga kot tudi od inštrumentov oz. aparatur, seveda pa tudi od krvavitve med operacijo.

Če boste pred operacijo jemali ponovno kortikosteroide v tabletah, bo operacija manj temeljita, ker bo bolezenskih sprememb videti manj in bo v nekaterih sinusih na videz normalna sluznica.

O tehniki, ki jo določen operater uporablja, se pozanimajte, preden vas naroči na operacijo. Zavarovalnica plača po diagnozi. Ni razlike, kdo in s čim vas operira.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

najelpša hvala za hiter in temejit odgovor. Pred operacijo so mi predpisali, da naj bi 5 dni jemal 64mg (2x 32mg) Medrol, kar se mi je tudi čudno zdelo, glede na to da se po vsej logiki polipi zelo zmajnšajo in jih je zato tudi lažje spregledati. Tistih 5 dni naj bi jemal še anitihistaminik, 2x dnevno Nasonex in Nexium, kar bi verjetno prav tako še dodatno zmajnšalo velikost polipov.

Če sem pravilno razumel do zdaj zbrane informacije, mora biti sam poseg čim bolj temeljit, saj je tudi to eden izmed predpogojev, ki lahko vpliva na to, ali se polipi vrnejo ali ne, moram pa priznati, da nimam posebne želje po nepotrebnem večkrat iti na operacijo.

Imeli bi še 2 vprašanji;
Kolikor sem zasledil poteka sama operacija ponavadi pod splošno anestezijo, glede na to da naj bi bilo polipov kar nekaj, pravilno? Hkrati pa me zanima, če morda lahko priporočate kakšnega izvajalca, ki bi preverjeno dobro in predvsem pravilno znal odstraniti polipe, lahko je tudi zasebnik. Z veseljem bi v UKC Ljubljana počakal na datum operacije, ampak se mi zaradi polipov že dela občasno vakum ob požiranju, tudi spanje je izredno oteženo in večino časa imam popolnoma zaprto eno nosnico, na drugo pa včasih lahko malo diham, a mi po 4-5 vdihih spet zmanjka kisika, skratka, res grozno stanje.

Želel bi si nekako najti rešitev, moram priznati, da glede na vaš prejšni odgovor, malo dvomim v željo, da bi se udeležil posega v SB Celje (predvsem zaradi predpisanih kortikosteroidov).

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

najlepša hvala za hiter in izčrpen odgovor.

CTja zaenkrat sicer še nimam naročenega, je morda možno, da se to opravlja pri pregledu pred operacijo ali na dan operacije? Tudi v dokumentih, ki sem jih prejel, nisem zasledil informacije, da bi to moral prej opraviti, oz. ali se bo sploh opravljalo.

Glede mikrodebriderja bi samo še vprašal za razlog, zakaj ga nekateri ne uporabljajo? Mislim da sem nekje zasledil, da predvsem zaradi obsega krvavitve, se uporablja potem kakšno drugo orodje namesto njega?

Skrbi me pa sledeče, kot ste predvidevali, so mi pred operacijo res predpisali kortikosteroide v tabletah (Medrol, 64mg (2×32), 5 dni pred operativnim posegom), povrhu tega pa še antihistaminik (letizen), Nasonex (vpih 2x dnevno) in Nexium. Obstaja kakšen poseben razlog, da bi to predpisali?

Sicer vem, da se lahko polipi vrnejo, a v mojem primeru nimam ne astme, ne občutljivosti na aspirin, hkrati pa so verjetno posledica sezonskih alergij (ki sicer trajajo od aprila do septembra), ki jih nisem pravočasno obvladoval, oz. sem bil zaradi same narave mojega dela, včasih po več dni zelo izpostavljen alergenom. Zato vsaj upam, da bi s temeljito odstranitvijo in kasnejš nego lahko dosegel, da se ne vrnejo.

Glede na vaš odgovor, po pravici povedano, malce dvomim v poseg v SB Celje, sploh glede na predpisana zdravila, kot rečeno, želel bi si kar se da kvalitetno opravljen poseg, hkrati pa so čakalne dobe v UKC res dolge, saj trenutno ne morem dihati skozi nos še par mesecev. Leva nosnica je popolnoma zaprta, tudi polip se povesi v njo, desna nosnica pa je prehodna nekje 20%, včasih pa tudi ta ne in se mi med goltanje pojavla vakum, skratka res zelo moteče stanje, tako da mi je čakanje do pomladi 2020 res predolgo.

Poznate morda kakšnega drugega izvajalca, lahko tudi zasebnika, kjer bi lahko dobil kvaliteten poseg? Oz. morda kakšne druge preverjene bolnice, kjer kvalitetno opravljajo storitev? (Sicer ima večina bolnic prav tako zelo dolgo čakalno dobo, po več kot pol leta, na kar zelo težko čakam, saj se mi tudi stanje zobovja zaradi dihanja skozi usta zelo hitro slabša ipd.)

CT se opravlja pri radiologu, nikakor ne na ORL.

Seveda je možna operacija v lokalni anesteziji, nekateri jo odlično prenesejo in se da vse narediti. Nekateri pa jo težje prenašajo (pa ne namenoma). Smo si pač različni.

Bolniki z aspirinsko intoleranco ali drugimi sistemskimi boleznimi (cistična fibroza, srčni bolniki, težka astma, neurejena aretrijska hipertenzija ipd.) pa morajo biti operirani v splošni anesteziji zaradi boljšega nadzora vitalnih funkcij in večje verjetnosti krvavitve.

Verjetno se lahko tudi v Celju dogovorite s svojim operaterjem, da Medrola pred operacijo ne bi jemali in ga prihranite za obdobje po operaciji, če bi prišlo do poslabšanje ob infektu (to je rešilna terapija – pulz Medrola v TBL do največ 2x letno). Antihistaminik je za umiritev alergije (če ste alergični). Nexium je proti kislini, operacija je stres in takrat bi lahko imeli več kisline. Nasonex je nosni kortikosteroid in je prav, da so vam ga predpisali.

Tovrsten operacije so pri zasebnikih možne v sosednjih državah, po mojih info v Sloveniji ne.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close