Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Tezava uho

Tezava uho

Pozdravljeni,

V zacetku novembra smo potovali v tople kraje, kjer smo imeli višinske treking aktivnosti. Med tem sem se fino prehladil na grlo in nos, najvecji problem pa je desno uho.
Ko smo se z avtom spuscali iz visoke visinske razlike, se desno uho ni zelelo izenaciti vsaj 4ure. Ce sem pihnil v načrtno zamasen nos, je levo uho izenacilo, desno pa kar nekaj pihalo ven in pokalo, kot da je kaj predrto. Enako je bilo na letalu ko smo se vracali.
Zdaj po mesecu dni, se je prehlad poozdravil, toda se vedno ko grem v hrib…oz vedno ko grem iz njega dol…nekaj poci v desnem ušesu. Ce sedaj poskusim zamasiti nos in pihniti, je se vedno precej podobno, levo ok, desno pa kot nekaj skozi piha in poka…ali kot nenapeta membrana obcutek….morda gre nazaj ampak pocasi.

Upam da ni to kaksna kronicna tezava. Prosil bi za mnenje, preden grem na pregled. Hvala

Lep pozdrav
Andrej

Spoštovani,

gre za disfunkcijo Evstahijeve tube. Uporabite dekongestivne kapljice 3×2 v nos 5 dni, lahko pa tudi nosni kortikosteroid 2×2 v nosnici 3-4 tedne (ta je le na recept). Težje izenačevanje lahko traja še 1 mesec.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Stara sem 29 let. Naj vam opisem na kratko, da sem pri svojih 16 letih bila zbolela za gnojno angino in pljucnicno. V kc lj. Sem bila zdravljena zaradi angine. Po zdravljenju so ostale posledice pri tezkem poziranju hrane, tablete,poziranju sline.. Vsa ta leta se vec niti prehladila nisem, kar je za ljudi okrog mene cudno.. Dvakrat letno me obisce celodnevna visoka telesna temperatura, ki se naslednje jutro umiri, na kar pomislim da se bliza gripa ali prehlad,ampak se to nezgodi. Pred dvema letoma sem zacutila vse tezje dihanje cez nosnico, tezki glavoboli v predelu sinusa, kjer so mi letos koncno iskreno odgovorili pri orl da imam v nosni votlini na obeh straneh ozek prehod zraka.. Najprej so mi dajali sprej in rekli da je uredu na kar je bilo za mene vse slabse, niso hoteli ob prvem obisku povedat resnico, naj pac po njihovem zivim sprejem. Zdaj imam kmalu operacijo nosa. Tezav ni konca, pred 3-mi mesci se mi nadaljujejo tezave z piskanjem v usesu v tisini, slabsi sluh, pritisk v usesih in vrucinu v glavi odsla sem najprej osebnem zdravniku, in dobila antibiotike zaradi vnetja usesa, med jemanjem tablet se mi je zgodilo da se je nekaj odprlo na levi strani usesa, zelo lep obcutek je bil, srecna sem bila da sem zelo dobro slisala, na kar se je za minuto spet nekaj zaprlo. Po koncani terapiji, se stanje ni zboljsalo. Odsla sem istem zdravniku za orl., ugotovil je da sem prehlajena, ki se mi v zrelu nabira sluz, naj prvo pozdravim prehlad, in da bo sumenje ponehalo. ze 3 tedne je od pregleda, vec nevem koliko sem spila caja, tablet, bombonov za grlo, se vedno je isto, sluz je prisotna v zrelu. Kar je se dodatno povedal, da imam na levi strani, v srednjem usesu kamne ali receno kristale, ki bodo ostale vecno , naj bi to ostala posledica slabega zdravljenja iz otrostva. Po njegovih besedah, Ker se kamni nahajajo v srednjem usesu se nemore zdravit. Zanima me vase mnenje, je to resnica? Kako naj zivim stem, saj slabse slisim, opazam da sebe dovolj neslisim, nemorem ocenit ali govorim tiho ali glasno,piskanje v usesu, stalni pritisk v usesu?
V naprej se vam zahvaljujem in pricakujem vas odgovor.
Lp.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

zaradi pogostih vnetij (ponavadi v otroštvu) se lahko odlaga kalcij na bobnič ali se naredijo tudi brazgotinice med koščicami. Ne pa kamni. če se bobnič pri operaciji odgrne, se lahko to tudi očisti in odstrani. To se naredi le v primeru, da gre za prevodno izgubo sluha. Piskanje in šumenje ponavadi pomenita okvaro v notranjem ušesu, ki je lahko tudi posledica vnetij, izpostavljenosti hrupu, poslušanja glasbe prek oslušalk, kajenja itd.

Niste navedli vaše meritve sluha.

Vsi pa imamo v notranjih ušesih v ravnotežnih organih kristalčke (otokonije), ki so tam, da čutimo gravitacijo.

Želim vam, da bi vam operacija izboljšala dihanje skozi nos in da jo srečno prestanete.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Najlepsa hvala za cas, ki ste ga vzeli za mene in mi odgovorili.
Meritve sluha se nisem testirala. Bom zdravnika prosila ob naslednjem obisku pred operacijo nosa, ki ga mam naslednji mesec.
Vam sporocim razultate. Lep pozdrav

New Report

Close