Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Beta blokatorji in infiltracija z adrenalinom – kontraindikacija?

Beta blokatorji in infiltracija z adrenalinom – kontraindikacija?

Spoštovani!

Zanima me, če lahko zaradi anksioznosti pred septoplastiko v splošni anesteziji vzamem majhno dozo (10 do 20 mg) propranolola? Prva izbira bi morda bili benzodiazepini, vendar sem opazil, da mi te ne pomagajo toliko pri povišanem tlaku zaradi anksioznosti (drugače sem normotenziven, star sem 21 let). Imel sem namreč ablacijo nohta in kljub temu, da sem vzel 1 mg alprazolama (drugače sem ga jemal po 0.5 mg približno dvakrat na mesec), se bil dovolj anksiozen, da se mi je sistolični tlak, ki so mi ga izmerili po operaciji vseeno dvignil na 150 (pri septoplastiki je kontrola krvnega tlaka seveda še bolj pomembna za preprečevanje krvavitev). Po tem sem začel namesto benzodiazepinov jemati propranolol, ki se mi zdi celo bolj učinkovit pri zniževanju anksioznosti.

Vendar za infiltracijo se lokalno aplicira adrenalin ali kokain oziroma vbrizga adrenalin. Po svojem laičnem znanju osnov fiziologije ugibam, da to odpre teoretično možnost za nekompenzirano alfa stimulacijo (unopposed alpha stimulation), še posebej pri nekardioselektivnih beta blokatorjih, kot je propranolol, in pri vbrizganju, kjer je sistemska absorbcija večja in v redkih primerih možna visoka absorbcija zaradi bližine večje žile oziroma celo vbrizgavanja v skrito žilo.

Spoštovani,

ker boste operirani v splošni anesteziji, se morate o vseh zdravilih posvetovati z anestezistom in vzeti le tista, za katere anestezist dovoli. Običajno pa anestezist predpiše pomirjevalno tableto 1 h pred operacijo.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close