Najdi forum

sinusi

Lepo pozdravljeni! Na vas se obračam, ker imam že počasi tega stanja vrh glave. V začetku septembra sem zbolela, kašljanje, zamašen nos, nekakšno bobnenje v ušesih iz zamašena ušesa in res slabo počutje, vročine nisem imela. Pri zdravniku sem dobila antibiotike, ki so mi prijeli komaj proti koncu druge škatle se mi pa je pojavil tudi grozno zaprt nos, okus po gnoju, grozno zelen izcedek iz nosu, v nosu mi je škripalo, bolelo nad očmi, izgubila vonj in okus, da o počutju ne govorim in naj dodam še da tako zamašenega nosu še nisem imela nikoli, zraven sem kašljala z zelenimi izpljunki. Vrnila sem se nazaj do zdravnice, dobila napotnico za pulmologa zaradi suma na atipicno pljučnico, zdravnica mi je dala še pršilo mommox zaradi sinusov. Opravila sem Rtg pljuč, pulmolog je rekel da je vse ok, da ni pljučnica in da imam sinusitis. Mommox si spricam že 14 dni, stanje je seveda kar precej boljše pa vendar se vedno ne 100%, ko si izpiram s fiziološko nos mi še vedno vsaj enkrat na dan priteče iz nosu zelena snov, zjutraj še vedno kašljam zelene izpljunke (predvidevam, da zaradi sinusov), okus po gnoju je pa še vedno prisoten sploh zjutraj in zvečer,okus in vonj sta prisotna tu in tam ali pa nekje v odzadju (ne vem kako naj drugače opišem), počutje je večinoma dneva ok, ampak pride trenutek ko se spet slabše počutim, predvsem če nekaj fizično delam. Sedaj me zanima, ker imam prvič težave s sinusi, ali je normalno da to traja že 3 tedne!? Kaj se da se naredit? Res imam že dovolj. In kdaj se mi bo okus in vonj v celoti povrnila. In se za info. stara sem. 35 let, kadilka. Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani,

opisujete znake viroze, pri kateri je zdravljenje z antibiotiki neutemeljeno – zato vam tudi niso “prijeli”. Sluz, ki zastaja ob vnetju v sinusih, je lahko obarvana – a to še ne pomeni, da je bakterijska okužba. Ustrezno zdravljenje so idekongestivne kapljice 5 dni, nosni kortikosteroid (tudi Mommox) 1-2 meseca in izpiranje s fiziološko raztopino.

Tako vnetje zaradi okužbe z virusi lahko traja 6 tednov. Kajenje je dejavnik tveganja za kronično vnetje, ki se vam lahko nadaljuje. Ko se bo vnetje umirilo, bost spet vohali in okušali. Če bo ostalo kronično vnetje, ne boste dobro vohali in okušali. Virusi pa lahko tudi nepopravljivo okvarijo vohalne celice.

Za preprečevanje takih hudih viroz vam svetujem opustitev kajenja, šport, zdrav življenjski slog.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Stanje je sedaj precej bolje kot je bilo prej, vendar mi še vedno ob izpiranju s fiziološko iz nosu priteče zeleno, res pa da zelo minimalno pa še to samo zjutraj in zvečer, pokašljujem pa res še samo tu in tam, ampak mi je zdravnica ponovno napisala antibiotik, katerega sem danes vzela zadnjič. Dejala mi je, da dokler je zeleno, pa čeprav samo majhna pikica je v telesu vnetje. Vonjam in okušam že precej bolje,včasih zaznam okuse in vonje nekje rahlo v odzadju ( če me razumete) ampak še vedno mi npr.popoldan za par uric zmanjka okusa. Malo sem že prestrašena saj se mi je to zgodilo prvič v življenju in me zanima, če je pri vnetju sinusov res tako dolgo popolno okrevanje. Imam pa še zjutraj vedno okus po gnoju občasno tudi zvečer. Vem, da kajenje vpliva na vse to in sem ga tudi zmanjšala. Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Tako vnetje zaradi okužbe z virusi lahko traja 6 tednov.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close