Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Izboklina na ustnem nebu in polip v maksilarnem sinusu

Izboklina na ustnem nebu in polip v maksilarnem sinusu

Spoštovani,

Že več mesecev imam na ustnem nebu izboklini ter manjšo rdečo pikico, ki ne izginejo (z jetzikom se čuti kot mehka neboleča izboklina). Kronično se mi pojavlja tudi boleče grlo. Meseca marca 2018 sem opravil tudi MRI glave. Iz izvida izhaja sledeče: “retencijska cista ali polip v dnu desnega maksilarnega sinusa ter manjša T2 in Flair hipertintenzivna sprememba ob sprednjem rogu levega stranskega ventrikla-etiloško je ne morem opredeliti-ishemična, nespecifična?” Zaradi retencijske ciste oziroma polipa sem naročen na orl pregled meseca marca 2019 pri dr. Igliču. Poleg kroničnega vnetja grla in navedenih izboklin imam občasno glavobole v predelu oči in čela in megleni vid. Nekajkrat pa so me bolele čeljustne mišiče in pojavljale so se rahle bolečine v ušesu in piskanje. Ker me te izbokline motije in so že mesece prisotne vas prosim za vaše mnenje. Prilagam tudi sliko. Prosim tudi za vaše mnenje glede ciste oziroma polipa (ali se to odstrani, kakšen je postopek,…).

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

majhna rdeča pika na nebu se mi ne zdi nič sumljiva, verjetno gre za razširjeno žilico.
V bližini rdeče pike (pod njo) sta še dve rdeči lisi. Rdečina na desni strani neba (na sliki levo) ima v sredini še belo liso – to bi bilo potrebno tudi potipati. Če je lisa mehka, ni nevarna; če je trda, bi bilo dobro opraviti biopsijo. Morda pa gre samo za odrgnini.

Kronično draženje v žrelu je lahko posledica refluksa kisline, kajenja ali pa samo pretirano občutljive sluznice na mrzlo, vroče itd.Odrasli na leto prebolimo povprečno 6 viroz, ob vsaki virozi vas lahko draži v žrelu od 1 tedna do 6 tednov.

Glavoboli v predelu oči in čela ter meglen vid so lahko povezani z migreno ali atipično obrazno bolečino; v manjšem številu pa z nepravilnostmi v nosu (koščenimi špicami) ali kroničnim vnetjem sinusov. ORL specilaist si mora slike sam ogledati (za oceno kosti in sinusov je boljši CT kot MRI). Cista za takšne bolečine ponavadi ni kriva, razen če sinus popolnoma zamaši.Ali je potrebna odstranitev ciste, se odloči rinokirurg po pregledu slik in endoskopiji nosu. Odstrani pa se endoskopsko skozi nos.

Bolečine v čeljustnih mišicah in rahle bolečine v ušesu so lahko posledica prenapetosti vratnih mišic, škripanja z zobmi, pretiranega žvečenja oreščkov, žvečilnih, nepravilnosti griza. To bolečino imenujemo temporomandibularna bolečina, odpravlja se z gretjem, masažo mišic in vajami za TM sklepa.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close