Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Vrnitev težav z dihanjem po koblaciji spodnjih nosnih školjk

Vrnitev težav z dihanjem po koblaciji spodnjih nosnih školjk

Pozdravljeni!

Od leta 2015 že imam težave z dihanjem, ki so izrazite predvsem pri športni aktivnosti (tek, plavanje, hoja v hribe). 4. 5. 2017 sem bila na prvem pregledu pri ORL, ugotovljena diagnoza je bila vazomotorni rinitis. Zdravnik mi je predpisal Avamys sprej, a po dveh mesecih uporabe ni bilo nikakršnega izboljšanja. Zatem sem bila napotena na alergološko testiranje za standardno serijo alergenov, ki pa je izpadlo negativno.
ORL me je nato napotil na MR obnosnih votlin – izvid: Obnosne votline kažejo normalno prezračena frontalna sinusa. Blage zadebelitve sluznice etmoidnih celul. Sfenoidna sinusa sta prosta. Maksilarna sinusa sta prav tako v normalnih mejah. Zadebeljena sluznica nosnih školjk obojestransko ter blaga deviacija septuma v desno.
ORL me je glede na izvid napotil v UKC, kjer so mi 30. 3. 2018 opravili koblacijo spodnjih nosnih školjk. Približno mesec dni po posegu se mi je nos “očistil” in sem popolnoma normalno dihala, sploh pri športu je bila razlika enormna.
Se je pa v dobrih treh mesecih po posegu prehodnost nosu vrnila v enako stanje kot pred posegom. Dihanje med športno aktivnostjo je ponovno zelo oteženo, težko diham tako čez nos kot tudi čez usta. S športom se redno ukvarjam in sem prepričana da težave niso posledica pomanjkanja kondicije. “Zamašenost” nosu opazim sicer tudi v mirovanju, vendar je znosno.
Moje vprašanje pa je naslednje: pulmologinja je omenila, da bi lahko bile težave posledica jemanja kontracepcijskih tablet (jemljem jih že približno 4 leta) – ali je to verjeten vzrok?

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Spoštovani,

res so lahko kontracepcijske tablete vzrok kroničnega vnetja sluznice. Enako delujejo hormoni v nosečnosti. Poleg tega so lahko vzroki še psihični stres, kajenje, nosna hipereaktvnost, nekatera zdravila (npr. antipsihotiki).

Najbolje, da vam ponovno opravijo koblacijo spodnjih nosnih školjk (morda tokrat z malo višjo energijo). Priporočam tudi kapsaicin, snov iz feferonov.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close