Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Slab sluh na enem ušesu pri dojenčku

Slab sluh na enem ušesu pri dojenčku

Pozdravljeni,
Zelo lepo bo vas prosila za drugo mnenje glede na izvid.
Moji dojenčici so v porodnišnici ugotovili da je desnem ušesu Toae negativen. Zato so nas napotili v Ljubljano na ORL po 3 mesecih. Stanje se ni izboljšalo. S partnerjem sva bla prepričana, da je vse v redu, saj sva jo doma tudi sama testirala in se nama je vedno oddzvala na desno uho. Ko jo zdravnica povedala, da uho še vedno ni vredu. Sva bila čisto v šoku, jaz sem padla v jok in zdravnice nisem mogla nič niti vprašati. Povedali so, da je važno ,da sliši na eno uho. In kontrola čez 1 leto. Šele takrat se lahko ugotovi kaj je lahko narobe oz. se lahko popravi. In nekaj glede slušnega aparata potem ko bo v šoli. Nič kaj me niso potolažili. Zelo sem zaskrbljena za svojo punčko, tako da vas prosim, če mi lahko razložite naslednji izvid.
Ali je možno, da bi bil sluhovod zamašen z maslom ali ozek? Nama se zdi, da punčka sliši normalno. Testirala sva jo tudi s slušalko in se je vedno oddzvala.

St.ORL otoskopsko sluhovoda lepa, široka, bobniča siva.
Endonazalno sluznoca rožnata, gladka.
Zadnja stena žrela je čista.
Patoloških rezidenc na vratu ne tipljem.
Timpanogram obojestransko A.
TOAE levo izzivna, desno izzivna le pri 3000 Hz.
Dg Normacusis sin.

Lepo se vam zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani,

glede na izvid je sluhovod normalno prehoden in obe srednji ušesi normalno prezračeni. Na desnem ušesu so le visoke frekvence normalno izzivne, torej je verjetno prisotna določena okvara desnega čutila za sluh.

Manjka še preiskava DP (distorsion product), posebna vrsta otoakustičnih emisij – glede na ta izvid bi znali bolje opredeliti izgubo sluha, ali gre za blago ali srednjo okvaro sluha. Ta preiskava se lahko naredi ob kontroli.

Za dober govorni razvoj je res eno zdravo uho dovolj. Ko bo možno natančno izmeriti sluh desno (ko bo otrok nekaj let starejši), boste po potrebi prejeli za desno uho slušni aparat.

Predvsem pa ne bodite zaskrbljeni, vse bo še dobro.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close