Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Operativen poseg rino lok-mist??

Operativen poseg rino lok-mist??

Pozdravljeni.
Imam kronični polipozni rinitis. Vnetje levega maksilarnega sinusa. Dogovorjen sem tudi za operativni poseg rino lok mist?? Mi lahko prosim poveste tukaj za kaj točno je to in kako traja poseg? Dogovorili smo se tudi za meatotomijo v lokalni anesteziji…nikoli še nisem bil operiran pa nič pa me je strah.

Spoštovani,

gre za rinosinuzitis (vnetje sluznice nosu in sinusov).
Zdravljenje je stopenjsko in seveda osebno prilagojeno, koliko vnetja in težav ima bolnik. Najprej so samo zdravila, nato manjši operativni poseg, na koncu razširjena operacija.

Rino – rinokirurška operacija (operacija sinusov)
lok – lokalna anestezija (anestetik v injekciji, vi ste budni)
mist – minimal invasive sinus therapy (manjši poseg za začetek, naredimo manjšo razširitev naravnega ustja sinusa) – za čeljustni sinus se imenuje medialna meatotomija (ker je v srednjem nosnem hodniku) – traja do 30 minut.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni

Imam problem, imeu naj bi kronicni rhinosinusitis in zadebeljeno nosno sluznico v obnosnih votlinah, lani sem biu na opreciji kjer so mi naredili koblacijo nosnih skolk za lazje dihanje. Po tem mi je zacelo piskate v usesih cez dva meseca, obcutem tude rahel pritisk v usesih. Kaksno je zdravljenje kronicnega rhinosinusitis? Doktor pravi da se zadebeljene sluze ne odstrane. Biu sem pa pri drugem doktorju ta bi mi z endoskopsko operacijo odstranil zadebeljeno sluz, ker me muce vedno poln nos in izkašljevanje sluzi. Nos si spiram z morsko vodo.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni

Imam problem, imeu naj bi in zadebeljeno nosno sluznico v obnosnih votlinah, lani sem biu na opreciji kjer so mi naredili koblacijo nosnih skolk za lazje dihanje. Po tem mi je zacelo piskate v usesih cez dva meseca, obcutem tude rahel pritisk v usesih. Kaksno je zdravljenje kronicnega rhinosinusitis? Doktor pravi da se zadebeljene sluze ne odstrane. Biu sem pa pri drugem doktorju ta bi mi z endoskopsko operacijo odstranil zadebeljeno sluz, ker me muce vedno poln nos in izkašljevanje sluzi. Nos si spiram z morsko vodo.

Pozdravljeni

Imam podoben problem, imeu naj bi kronicni rhinosinusitis in zadebeljeno nosno sluznico v obnosnih votlinah, lani sem biu na opreciji kjer so mi naredili koblacijo nosnih skolk za lazje dihanje. Po tem mi je zacelo piskate v usesih cez dva meseca, obcutem tude rahel pritisk v usesih. Kaksno je zdravljenje kronicnega rhinosinusitis? Doktor pravi da se zadebeljene sluze ne odstrane. Nos si spiram z morsko vodo.

Pozdravljeni

Imam problem, imeu naj bi kronicni rhinosinusitis in zadebeljeno nosno sluznico v obnosnih votlinah, lani sem biu na opreciji kjer so mi naredili koblacijo nosnih skolk za lazje dihanje. Po tem mi je zacelo piskate v usesih cez dva meseca, obcutem tude rahel pritisk v usesih. Kaksno je zdravljenje kronicnega rhinosinusitis? Doktor pravi da se zadebeljene sluze ne odstrane. Biu sem pa pri drugem doktorju ta bi mi z endoskopsko operacijo operiral , ker me muce vedno poln nos in izkašljevanje sluzi. Nos si spiram z morsko vodo

Pozdravljeni
imam pdoben problem kronični rinosinuzitis, ale se bom morau po opraciji uporabljati spreje ? ale se zamasenost nosa zmansa (lazje diham) ? Kaj je abhezivne proces na levi strani ?

pozdravljeni

imam kronicni rhinosinusitis kaksno je zdrvljene tega ?

pozdravljeni

imam kronicni rhinosinusitis kaksno je zdrvljene tega ?

Pozdravljeni

imam kronični rhinosinusits kakšno je zdravljenje tega?

Spoštovani,

imate rinosinuzitis – vnetje sluznice v nosi IN sinusih. Posledično so lahko tudi Evstahijeve tube slabo prehodne in se vam mašijo ušesa. Adhezivni proces pomeni, da se bobnič priraste na slušne koščice zaradi nedelovanja Evstahijeve tube ali po vnetjih.

Z operacijo – koblacijo nosnih školjk se je skrčilo samo sluznico v nosu – ne pa v sinusih. Endoskopska operacija sinusov pa odstrani tudi del vnete sluznice iz sinusov in razširi prehode v sinuse.

Po operaciji boste morali nos veliko izpirati s fiziološko raztopino in uporabljati tudi nosne kortikosteroide.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni
Še nekaj me zanima, uvrščamo ga na čakalno listo za MIST (disekcija prvega kompartmenta obnosnih votlin z uncinatektomijo, frontomijo in pa srednjo meatotomijo obojestransko) mi lahko obrazlozite kaj to pomeni ?

MIST = minimal invasive sinus therapy
disekcija – kirurška razširitev prehodov v sinuse
prvega kompartmenta– sprednjih obnosnih votlin
uncinatektomijo – ko odstranimo koščico polkrožne oblike, t.t. processus uncinatus, se takoj od nje na stran odpre naravno ustje čeljustnega sinusa, od njenega zgornjega prirastišča na stran pa prehod v čelni sinus
frontotomijo – razširitev prehoda v čelni sinus
srednja meatotomija- razširitev ustja čeljustnega sinus, omejena na srednji nosni hornik (nad spodnjo nosno školjko).

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close