Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Vprašanje o žrelnici in nujnosti operacije

Vprašanje o žrelnici in nujnosti operacije

Kateri so indikatorji po katerih se dr. odločajo za odstranitev žrelnice?

Naš, sedaj 5 letnik, je bil pri 2-3 letih obravnavan na ORL zaradi pogostiih vnetij ušes – po vstopu v vrtec je imel v povprečju 2x na mesec v obdobju 10 mesecev vneta ušesa. Ker so se vnetja nekje proti 3 letom umirila (2 -3 x na leto) in je bil sluh na zadnjem pregledu ok, po mnenju ORL ni bilo potrebne kontrole.

Vnetja ušes se fantku še sedaj ponavljajo 1-2 x leto, so blaga, ni pa potrebno AB zdravljenje. Opažam pa, da ima vedno odprta usta. Tudi ponoči, čeprav diha čez nos. Smrči ne. V spanju ima tudi apneje (do 10 s, vendar brez pomembenjšega padca saturacije). Po moji oceni tudi malce slabše govori (čeprav logopedinja pravi, da ni problematično – reče vse črke z izjemo r, jih pa včasih malce napačno izgovori, predvsem kakšne daljše) – kot da premalo premika čeljust in jeziček. Zaradi akutne težave – poškodbe sluhovoda – sva imela pregled sluha pri ORL – na obeh ušesih slabše sliši nizke tone, slabše na poškodovanem ušesu – naj bi bilo posledica neprehodne evstahijeve cevi. Dobila terapijo momax za 1 m.

Skratka, ne vem ali sva se nekako izgubila v sistemu. Kot rečeno, kdaj pa kdaj še zboli za vnetjem ušes, usta ima več ali manj odprta, logopedinja pravi, da bo pri govoru kmalu nadoknadil, mogoče kdaj slabše sliši zaradi tekočine v ušesih?…Bi moral biti še kako drugače obravnavan? Bi moral na operacijo žrelnice, cevke? Kakšni so kriteriji za operacijo?

Spoštovani,

dihanje z odprtimi usti je lahko zaradi povečane žrelnice ali zaradi zadebeljene sluznice v nosu (stalni prehladi ali alergijski rinitis).
Slabo delovanje Evstahijevih tub, posledično izlivni otitis in prevodna izguba sluha so prav tako lahko posledice stalnih virusnih vnetij in povečane žrelnice.

Najprej zdravimo z nosnim kortikosteroidom 3 mesece. Če ni bolje, odstranimo žrelnico. V primeru izlivnega otitisa (glede na sluh) naredimo še prerez bobničev, izsesamo sluz iz srednjih ušes in po potrebi vstavimo timpanalni cevki.

Ali ste opravili monitoring spanja, da vam je znana saturacija?

Zastoji dihanja med spanjem so lahko posledica hkrati povečane žrelnice in mandljev – če so preveliki, odstranimo hkrati žrelnico in mandlje.

Svetujem vam kontrolo pri ORL specialistu in kontrolni timpanogram, ADG po treh mesecih prejemanja nosnega kortikosteroida.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close