Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Bula pod spodnjo levo čeljustjo

Bula pod spodnjo levo čeljustjo

Konec decembra 2017 sem zatipala zatrdlino velikosti 11×5 mm. Je neboleča. Takoj sem opravila ultrazvok, izvid je bil reaktivna bezgavka, drugih povečanih bezgavk ni bilo videti. Čez 3 mesece sem ponovno imela UZ, bezgavka se ni povečala, mi je pa predlagana punkcija. V roku 14 dni sem bila na pregledu UKC Maribor, kjer mi je napisana diagnoza , da gre klinično za kronični sialoadentitis lahko tudi sialolitijszo podčeljustne slinsbke. Pred operacijo sem naročena 29 maja še na UZ . Zatrdlina se ne povečuje, vsaj na otip, pa tudi boli ne. Ali je potrebna punkcija pred operacijo, ali zadostuje UZ in kakšna je to operacija. Hvala za odgovor . Zaskrbljena.

Spoštovani,

pri sialolitiazi je možno z endoskopsko operacijo (sialendoskopijo) odstraniti kamen v izvodilu in na ta način odpraviti vzrok kroničnega vnetja. Poleg tega izvodilo izperemo in vanj damo protivnetno zdravilo. Ta operacija je skozi izvodilo v ustih, rana je minimalna ali je sploh ni, na zunaj se vidi le blaga oteklina žleze.
Če to ne uspe, se žleza operativno odstrani (rez kože na vratu).
Ponovna punkcija ni potrebna, saj ste 1 že imeli.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Punkcijo mi je predpisala zdrvnica, ki je delala UZ, ni pa bila opravljena nobena, saj ortorinolog na UKSC Maribor , meni, da ni potrebna in je pri pregledu klinično ugotovil, da gre za kronični sialoaadentitis ali sialolitijozo, katero bo operiral, pred tem pa opravil še en UZ. Punkcije tako nisem imela nobene, zato me zanima, ali je diagnoza prava , predvsem za to, ker se je odločil za operacijo. UZ imam konec tega mesecapri ortorinolaringologu, zato bi bila zelo hvaležna za hiter odgovor, hkrati pa se vam tudi zahvaljujem, za že posredovan.
L.p

Izgleda, da se nismo najbolje razumele. Punkcija sploh ni bila opravljena,ker se je ortorinolaringolog tako odločil in postavil diagnozo na osnovi kliničnega pregleda opravil bo samo ponovni UZ pred operaciji in to konec tega meseca. Ali lahko zaupam UZ ali je potrebna lunkcija
Hvala za odgovor, ki ga res otrebujem.

Izgleda, da se nismo najbolje razumele. Punkcija sploh ni bila opravljena,ker se je ortorinolaringolog tako odločil in postavil diagnozo na osnovi kliničnega pregleda opravil bo samo ponovni UZ pred operaciji in to konec tega meseca. Ali lahko zaupam UZ ali je potrebna lunkcija
Hvala za odgovor, ki ga res otrebujem.

Spoštovani,

če se le da, je dobro žlezo slinavko ohraniti in je ne odstranjevati. Sialendoskopija pomeni ohranitev žleze, saj izvodila izperemo s fiziološko, lahko odstranimo kamen – včasih je potreben dodaten rez izvodila v ustih. V izvodila damo tudi kortikosteroid – protivnetno zdravilo. Če po teh postopkih ni bolje, se šele takrat odločamo o odstranitvi žleze.

Za diagnozo je UZ dovolj natančen, kadar gre za vnetje. Pri sumu na tumor je treba opraviti najprej punkcijo in nato operativno vse odstraniti.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close