Najdi forum

Izvid

Opažam težave s sluhom, slabše slišim ptičje petje, čričkov poleti ne slišim, prav tako ne slišim tiktakanja ure, kapljanja vode, šepetanja…V družbi nekoliko težje sledim pogovorom, sploh v hrupnem okolju. Je moj sluh še ok, star sem 40, izvid iz leta 2016 pa je sledeč:
ADG
desno klin pri 4000 hz do 30 db, klin pri 8000 hz do 50 db,
levo sensonevralna izguba do 50 db pri 6000 hz.
Me mora skrbeti, bi bilo dobro opraviti še kakšen pregled? Kako naj si pomagam, da bom bolje slišal, ker me nervira?
Hvala

Spoštovani,

vaša izguba sluha je še blaga.
Malo je kriva genetika, malo pa izpostavljenost hrupu / eksplozijam / strljanju / poslušanje glasbe preko slušalk – walkman , v diskotekah ali ob zvočniku.
Torej poskrbite, da ne bo več te izpostavljenosti. Priskrbite si zaščito proti hrupu.
Če kadite, prenehajte takoj.
Svetujem kontrolo sluha čez nekaj let.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,
Hvala za odgovor. Hrupu nisem izpostavljen,eksplozijam, streljanju tudi ne, glasne glasbe ne poslušam, nisem zahajal v diskoteke, niti poslušal glasbe preko slušalk. Edini glasnejši hrup je promet, delam v mirnem okolju. Zadeva me vedno bolj moti, saj sem nehal hoditi v družbo, ker me vse polno glasov nervira in terja od mene skoncentriranost na govorečega. Opazil sem tudi, da če je nekdo bolj oddaljen od mene in mi nekaj pripoveduje, ga sicer slišim, a ne vem vedno o čem govori, tako da moram vedno priti bliže. Zanima me, če mogoče obstajajo kakšna zdravila ali naravni pripravki, da bi se situcija izboljšala?
Zgornji izvid je iz leta 2016, bi mogoče moral ponovno preveriti sluh? Kako hitro se, če se, slabša zaznavna naglušnost?
Hvala za odgovor in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

žal se stanje ne bo izboljšalo.
Vzrok vašega slabega sluha so poleg hrupa lahko tudi:
– pogosta vnetja srednjih ušes v otroštvu
– obporodna hipoksija (dolg porod ali oživljanje po rojstvu itd.)
– antibiotiki za sepso novorojenčka, še posebej nedonošenčka (aminoglikozidi)
– kajenje
– poškodba glave
– citostatiki – zdravila v onkologiji

Lahko le nekoliko upočasnite napredovanje slabšanja – sicer se bo sluh z leti zagotovo poslabšal. Ne vemo, kako hitro.
Preventiva je nujna (izogibanje hrupu).
Nekaj dokazov je za učinkovitost zdravila betahistin 24 mg 1 tbl na 12 ur za 3 mesece.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close