Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Vrtoglavica in drhtenje rok

Vrtoglavica in drhtenje rok

Otrok,10 let, diabetes tip1.
Pri hčerki se je pred cca petimi meseci, prvič pojavila vrtoglavica (najhuje je ko zapre oči). Obenem ima ves čas občutek tresenja oz. drhtenja rok, ki ni opazen. Opiše, da je občutek enak kot ob hipoglikemiji (krvni sladkor je ves čas v redu). Lečeči diabetolog izključuje povezavo z diabetesom.

Ob prvem pojavu, smo na ORL opravili VTG, kjer je bila videti desna pareza vestibularnega aparata 23%, vHIT je bil v mejah normale, vse ostalo bp. Na kontroli čez cca 1 mesec, z opravljenimi enakimi preiskavami, odstopi od normale niso bili ugotovljeni. (VTG oba vestabularisa simetrično vzdražljiva)

Krvni izvidi so v redu, test na boreliozo neg.

Opravili smo tudi pregled vidnega polja in očesnega ozadja pri oftalmologu, vse bp.

Po tretji epizodi vrtoglavice opravljen EEG, ki je pokazal normalen posnetek.

Vsi dosedanji izvidi so bili pregledani tudi s strani nevrologa, ki ne najde/vidi konkretnega nevrološkega vzroka težav. Kljub predlogu iz ORL po MR posnetku, je mnenje, da ni potreben oz. vsaj ne nujen, naj bi pa v kratkem dobili napotnico za redno.

Sedaj se je pojavila peta epizoda, katere ob počivanju in mirovanju trajajo nekaj dni. Edini nasvet in mnenje je, naj ob pojavu počiva ter dela vastibularne vaje. Ker pa se to pojavlja čedalje pogosteje, (izostanek od pouka), ne vemo več kako naprej…
Zanima me ali imate na opisane simptome in izvide, mogoče Vi kakšen konkretnejši predlog ali sum na morebitni vzrok?

lp, Franci Skok

Spoštovani,

VTG ima tudi napake pri merjenju, tako da lahko 23% razliko pri prvi izvedbi zanemarimo, saj je bila hkrati meritev vHIT popolnoma normalna.

Napadi vrtoglavice pri otroku so lahko posebna različica migrene, vestibularna migrena (z glavobolom ali brez njega). To motnjo imenujemo otroški benigni paroksizmalni vertigo (BPV), a to ni BPPV – kljub podonosti imen. Benigni pomeni, da ni nevaren. Paroksizmalni pomeni, da se pojavlja v napadih. Velikokrat mine v puberteti.

Strinjam se z napotitvijo na MRI, s tem boste tudi pomirjeni. Svetujem pa ponovno obravnavo pri pediatru nevrologu, kjer se pogovorite o preprečevanju in lajšanju napadov BPV (podobno kot za običajno migreno).

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close