Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Bulica oz povecan del mandelja, obcutek tujka

Bulica oz povecan del mandelja, obcutek tujka

Lepo pozdravljeni!
Kaksen teden ze imam tezave z mandelji, veckrat imam levega povecanega, imam brazde, ki si jih cistim ko cutim da imam kaksno belo pikico kje..
Zdaj pa sem mislila, da je spet v tem tezava in sem pogledala v grlo.. imam nek del mandelja povecan, ki ga prej nikoli ni bilo oz ni bil viden. Nekaksna bulica..Malo sem postala panicna kaj bi to lahko bilo. Boli me ne, le obcutek imam kot da je nekaj ‘prevec’ v grlu in me grozno nervira.

Kaj bi to lahko bilo? Si delam skrbi po nepotrebnem ali obiscem zdravnika?
Slike ne morem prilepiti v objavo..

Spoštovani,

morda se je mandelj povečal ob virusni okužbi. Če vas skrbi in če se mandlej ne bo zmanjšal v 2 tednih, obščite svojega zdravnika.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

Prosim za mnenje glede desnega mandlja, ki je povečan in ima na sredino brazdo (luknjico).

OPIS TEŽAV:
Lansko leto (nekje novembra) sem mislim da 1. opazil, da se mi je na desnem mandlju pojavila nekakšna bela pika (kot ognojek v obliki belega stržena). Pred tem se ne spomnim, da bi se mi to kdaj zgodilo…mogoče v dobi otroštva vendar nimam v spominu. Se mi pa zdi, da imam že dolgo desni mandelj večji kot levi. Res pa je, da pred tem nisem kakšne velike pozornosti polagal na ta del ustne votline, ker se ne spomnim, da bi pred tem to (beli ognojek v mandlju) že kdaj imel. Istočasno me je ob požiranju (sline, hrane, tekočine) malenkost zapeklo ali zabolelo na tem mestu (verjetno na oz. ob vnetem mandlju) vendar res zelo malo. Drugače pa nič posebnega. Nobenega vnetja grla, nobene druge bolečine v grlu, nobene povišane vročine. Ta beli ognojek je bil viden in prisoten v mandlju mogoče nekaj dni (nekje 3 dni) nato pa je nekako dozorel in se zatrdil ter izpadel sam. 1. mi je izpadel, ko sem kihnil. Se mi je pa od takrat (od novembra lani) enak pojav zgodil še mislim da 2x ali 3x z enakimi simptomi kot zgoraj opisano. Na zadnje pa se mi je enako zgodilo ta teden, ko belega ognojka v mandlju niti nisem opazil, ker ni bilo pri požiranju in drugače prisotne nobene bolečine ali pekočega občutka. Opazil sem ga čisto naključno, ko sem si gledal zobe. Očitno je bil že zrel, ker sem ga lahko z vatirano palčko (kot že 2-3x poprej) z lažjim pritiskom na mandelj iztisnil iz njegove brazde (v bistvu je kar skočil ven). Vedno po izpadu ognojka pa je bila še cca. 1 dan v brazdi vidna manjša luknjica (mogoče konec evstahijeve cevi??). Ta strženasti ognojek je bil na koncu bele barve, pri korenu pa je bil temnejši (rjavkast). Na otip precej trd, ob stisku pa je postal kašast in je od blizu imel tudi neprijeten vonj.

Med, da tako rečem, zorenjem ognojka mi iz mandlja ali brazde ni (vsaj ne da bi vedel) tekla nobena tekočina ali kri. Tudi zakrvavelo mi še ni nikoli. Sem pa pred časom (par mesecev nazaj) imel občutek, kot da imam malo neprijeten zadah – mogoče ravno zaradi tega ognojka vendar prej na to nisem polagal pozornosti in ne vem ali je bilo to istočasno.

Vsake toliko časa (mogoče v zadnjem času celo pogosteje) pa občutim manjšo (rahlo zaznavno) bolečino v desnem ušesu (mogoče v srednjem ušesu – to žal težko lociram). Ta bolečina se pojavi za kratek čas in izgine, se pa lahko pojavi tudi večkrat na dan. Ali je mogoče, da gre za lažje vnetje ušesa in se posledično po evstahijevi cevi v mandlju nabira ta gnoj, ki ko dozori izpade iz brazde desnega mandlja? Je možno, da je to ta posledica in ali bi bilo dobro, da pridem na pregled?

Sem pa na nekaj spletnih naslovih našel tudi povezavo z nabiranjem hrane in odmrlih celic v brazdah mandljev.
Ali je možno, da bi bil vzrok v nastajanju teh ognojkov ali strženov v brazdi mandlja v naburanju ostankov hrane v njih?

Hvala za odgovor.
Lep pozdrav,
Rok

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

opisujete detritusni čep in ne ognojek. To so odluščene, odmrle celice, pomešane s hrano – to ni bolezensko, je normalen pojav. Bolečina v ušesu, ki traja kratko in mine, je povezana z napetostjo vratnih mišic.

Evstahijeva cev je čisto drugje, bolj zgoraj, zadaj in na strani.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

Najlepša hvala za vaš odgovor in pojasnilo.

Lep pozdrav, Rok.

New Report

Close