Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija VES ČAS PRISOTEN USTNI ZADAH

VES ČAS PRISOTEN USTNI ZADAH

Pozdravljeni!
Stara sem 17 let in že od tam nekje 7. razreda se spopadam z vedno prisotnim ustnim zadahom, ki me predvsem pri komunikaciji zelo moti (umikanje od komunikacije). Če ga opišem, bi rekla takole; zjutraj ko se zbudim ko je stvar že sama po sebi prisotna, pri meni še hujša saj ko si umijem zobe, je zadah še vedno prisoten (uporaba nitke, strgala in vsega možnega) in mi ne preostane drugega kot da posežem po žvečilkah (včasih tudi po koščku kruha saj zadah za nekaj minut izgine in potem zopet pride). Torej ves dan žvečim te presnete žvečilke, ki ga zakrijejo le delno. V tej dobi odkar se z njim že spopadam sem ugotovila da le ko pojem določeno hrano (ne kislo ipd) zadah za zelo kratek čas izgine, če pa kislo npr. sladke pijače, pomaranče…pa se zadah mnogo poslabša. Omeniti moram tudi da imam ves čas nekje v grlu neko sluzasto tekočino, ki se kar vleče…izpjuniti je ne morem in jo zato, ker je presneto zoprna in me moti samo vlečem in pogoltnem, velikokrat me tudi zelo peče (grlo tam nekje), zgodi pa se tudi da je sploh ne morem zvleči gor in pogoltniti (v ležečem položaju pred spanjem se to najpogosteje zgodi, a ne le takrat). Skratka, to je tako nagnusno, samo ne gre brez tega:O, že samo ko diham čez nos se mi stvar tam sama hoče zvleči gor. Zadnje čase se mi zdi da imam tudi suha usta (rahlo primanjkovanje sline). Bila sem tudo 2x že tudi pri osebni zdravnici, enkrat mi je dala tablete za refluks katere sem jemale 2 tedna ampak nisem opazila nikakršne spremembe. Nekaj mesecev nazaj sem sama poskusila tudi z olivnimi kapsulami , katere naj bi mnogim pomagale, vendar mene kljub redni uporabi dokler jih ni zmanjkalo niso niti malo pomagale. Pred nekaj tedni pa se zopet napotim k zdravnici in povem o svoji težavi in tokrat mi je predpisala (2 škatlici) filmsko obloženih tablet (antibiotiki) Amoksiklav-amoksicilin klavulanska kislina, a mi že takoj dala vedet da mi ne bodo pomagala. Ob tokratnem obisku pri njej sem bila šokirana, saj že takoj ko sem omenila za kaj gre nesramno reče da pač eni imamo ta problem in nimaš kaj. Še hujše je bilo pa to da ko sem vprašala kaj naj če mi res ne bodo pomagala in odgovori da naj grem v privat ambulanto…če sem slučajno gledala že privat kjer se s tem ukvarjajo.
No…bila bi vesela če mi kdorkoli zna pomagati, zaupati svoje izkušnje, morda tudi kakšno privat ambulanto saj postajam čedalje slabše volje zaradi svoje težave, ki mi kvari dneve.
Najlepša hvala in lep pozdrav!

Pozdravljena,

Možni so naslednji vzroki:
– refluks želodčne kisline, vnetje želodčne sluznice; ker po 2 tednih niso pomagala zdravila proti refluksu, gre morda za okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki jo je potrebno zdraviti! Torej svetujem gastroskopijo čim prej, morda bo potrebno dolgotrajno, 6-8 tedensko zdravljenje refluksa. Morda gre za refluks žolčnih kislin, na katerega zdravila nimajo vpliva.
– kronično bakterijsko vnetje mandljev, ki poteka tiho – v tem primeru bi antibiotik vsaj za nekaj dni izboljšal stanje. Če bi bilo vnetje virusno, bi po 7 dneh težav zadah izginil do naslednje viroze.
– izraščanje zob, npr. osmic in ob tem vneta dlesen; ali pa je vneta dlesen okrog ostalih zob. Torej obišči zobozdravnika.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close