Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija kronično vnetje sinusov

kronično vnetje sinusov

Pozdravljeni!

Prvič v življenju se spopadam z kroničnim vnetjem desnega sinusa.

Meseca decembra sem zbolela (prehlad), pet dni ležanja, pitje čajev, fiziološka raztopina. Po štirinajstih dneh v službi sem zopet s prehladom obležala doma, vendar se je takrat že pojavil gnojni izcedek iz nosu, poklicala sem osebnega zdravnika in mi je predpisal kapljice Mommox, po tednu dni uporabe še vedno gnojni izcedek iz desne nosnice. V tem času sem imela tudi predviden datum operativnega posega (odstranitev maternice). Ob pripravi na operacijo opozorim anestaziologa, da sem prehlajena, kar je bilo zapisano tudi na izvidu krvne preiskave iz hematološke klinike (prejela sem IV železo zaradi slabokrvnosti), vendar, da predvidevajo, da se bo moje stanje po operativnem posegu glede krvne slike (stanje železa izboljšalo).
Anesteziolog me je pregleda, poslušal pljuča, EKG ok in se odločil, da me kljub prehladu operirajo.
Na dan operacije še vedno prehlajena (povem anesteziologu), ki me je prišel pogleda, vendar nos prehoden. Pove mi, da mi bodo med operacijo, dali AB in da ne pričakujejo zapleto. Operacija bila BP. Že po petih urah vstala, brez krvavite in boleči, potem se ja pa začelo.
Dan po operaciji me je začel boleti zob (zgoraj 7), bolečina bila vedno hujša, zato sem šla zob slikat in takoj k zobozdravniku. Očistili so mi tako imenovani žep in vstavili trak. Zob je bil brez plombe in zdrav. Po celonočni borbi v premagovanju bolečine, mi naslednji dan izdrejo zob, vesela, da sem se rešila bolečine (pozornosti na pogosto zamašen nos nisem imela za mar), potem se mi je vnela dlesen in vedno bolj zaprt nos. Po sedmih dneh mučenja z dlesnijo, nosom, bolečinam v glavi ( uporabljala fiziološko raztopino, pila tablete sinupret exera, protibolečinske talbete) odidem k zdravniku in me takoj pod nujno pošlje na ORL, na ORL me pregledajo in ugotovijo vnetje desnega sinusa . Zdravnica mi predlaga displacement (čiščenje sinusa), vendar ob vseh bolečina vnete dlesni po izruvanem zobu (hodila menjavati trakove) in teden dni po operacije, bolečine nisem več prenesla, ker me je opozorila, da ob tem postopku boli glava.
Nato mi predpiše nov AB in sicer Amoksiklav in kapljice flixonase. Po treh dneh se situacija za silo zboljša. Ob kontroli povem, da je bolje in mi zdravnik ob kontroli napiše, da se v primeru poslabšanja naročim na kontrolni pregled. Nakar se situacija poslabša, kljub rednim inhalacijam, spiranjem s fiziološko (kadar nosnica ni bila zaprta in je to bilo mogoče), kuhanjem ingverjevega čaja, masiranje obraza, gretje, pitje čajev, inhalacije z eteričnimi olji, kupila sem tudi inhalator…….z živci že čisto na koncu po desetih dneh matranja in ukvarjanja z nosom, pokličem osebnega zdravnika in mi predpiše nov AB tokrat sumamed in ponovno kapljice mommox. Ob njegovi pripombi, da če ne bo pomagal sumamed, da pa res ne ve več kaj naj narediva???? Kapljic Operil, ki pa res delajo čudeže (legalna droga) pa ne smeš uporabljati več kot 7 dni!!!! Druga zdravila pa rabijo recimo Mommox po 5 tedni, tako mi je rekla go. farmacevtka v lekarni.
Res sem se izogibala Operila vendar zvečer po celodnevnem mučenju vsak dan ob poskušanju, da bi se mi nos odmašil za več kot pol ure, če sem imela srečo malo več, brez Operila nisem mogla spat. Uporabljam ga le 10 dni in še to samo zvečer.
Po štirih dneh jemanja zadeve nič boljša, nos se odpira zapira, odpira zapira, v glavnem noro, gnoj kar ne neha nastajati…….včeraj pokliče na ORL, da ne morem več in kaj naj naredim, napotijo me na splošnega zdravnika, če bo on ocenil, da je nujno naj pridem v nasprotnem primeru redno naročanje. Iz desne nosnice vsak dan z otroško pumpico izvlečem iz nosa cca 0.5 dcl zelene smrdljive sluzi!!! Bojim se tudi morebitnega dodatnega vnetja, oko se mi skoz solzi in pritisk v glavi na začetku nosa občasno neznosen. Moj splošni zdravnik je rekel, da počakajmo do ponedeljka, ker sem dobila AB in itak na ORL ne bodo nič delali…..halo čakam že 20 dni, da bi bilo bolje. Počutim se čisto nemočno in obupano, da te eno tako vnetje spravi na rob obupa.

Moje vprašanje: Ali res ne obstaja učinkovita metoda, za krajše zdravljenje vnetih sinusov kot sem prebrala od 6 do 12 tednov????? Meni se bo vsak čas zmešalo????? Prosim za kakršenkoli nasvet in vzpodbudno besedo. Hvala ker ste si vzeli čas in prebrali (prisluhnili) moji stiski.

Obupana Peja

Spoštovani,

antibiotik v kombinaciji z nosnim kortikosteroidom in dekongestivom mora na bakterijsko vnetje sinusov učinkovati v 48 urah, sicer ga je potrebno zamenjati ali preiti na IV zdravljenje ali pa dodati še kortikosteroidne tablete.
vendar vsaka zelena sluz še ni gnoj. Tudi sluz, ki zastaja v nosi in sinusih nekaj časa, je temno obarvana.

Ker so se odločili za puljenje zoba, težko verjamem, da je bil zdrav. Vnetje sinusov je verjetno povezano prav s tem zobom – je imel ob korenini granulom? Korenien večkrat segajo namreč v sinuse.

Upam, da ste po vseh teh težavah zdaj že bolje…

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani!

Prvo se vam zahvaljujem za vaš odgovor. Žal moje stanje ni boljše. Po zadnjem obisku na ORL mi splošni zdravnik predpiše Dymista in Zytec, po vpihu Dymiste zaprtost še večja. Po štirih dneh pokličem zdravnika in povem, da situacija ni boljša.
Predpiše mi terapijo s kapljicami Maxitrol 3X2 kapljice na dan. Včeraj me zopet začela boleti dlesen na mestu kjer so mi izruvali zob (7 zgoraj)

Nos je še vedno zamašen. Cel dan vsak dan se mučim z izpiranjem, inhalacijam…..spanje brez kapljice Operila žal ni mogoče.
Danes grem ponovno k zdravniku. Upam, da me razumete, da je tako stanje po 35 dneh vsakodnevnega mučenja z zaprtim nosom postalo neznosno.

Še enkrat hvala za vaš odgovor.
Z lepimi pozdravi.
Mateja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Prvo se vam zahvaljujem za vaš odgovor. Žal moje stanje ni boljše. Po zadnjem obisku na ORL mi splošni zdravnik predpiše Dymista in Zytec, po vpihu Dymiste zaprtost še večja. Po štirih dneh pokličem zdravnika in povem, da situacija ni boljša.
Predpiše mi terapijo s kapljicami Maxitrol 3X2 kapljice na dan. Včeraj me zopet začela boleti dlesen na mestu kjer so mi izruvali zob (7 zgoraj)

Nos je še vedno zamašen. Cel dan vsak dan se mučim z izpiranjem, inhalacijam…..spanje brez kapljice Operila žal ni mogoče.
Danes grem ponovno k zdravniku. Upam, da me razumete, da je tako stanje po 35 dneh vsakodnevnega mučenja z zaprtim nosom postalo neznosno.

Še enkrat hvala za vaš odgovor.
Z lepimi pozdravi.
Mateja

Spoštovani!

Prvo se vam zahvaljujem za vaš odgovor. Žal moje stanje ni boljše. Po zadnjem obisku na ORL mi splošni zdravnik predpiše Dymista in Zytec, po vpihu Dymiste zaprtost še večja. Po štirih dneh pokličem zdravnika in povem, da situacija ni boljša.
Predpiše mi terapijo s kapljicami Maxitrol 3X2 kapljice na dan. Včeraj me zopet začela boleti dlesen na mestu kjer so mi izruvali zob (7 zgoraj)

Nos je še vedno zamašen. Cel dan vsak dan se mučim z izpiranjem, inhalacijam…..spanje brez kapljice Operila žal ni mogoče.
Danes grem ponovno k zdravniku. Upam, da me razumete, da je tako stanje po 35 dneh vsakodnevnega mučenja z zaprtim nosom postalo neznosno.

Še enkrat hvala za vaš odgovor.
Z lepimi pozdravi.
Mateja

Spoštovani!

Še enkrat se vam zahvaljujem za vaš odgovor. Po 38 dneh mučenja z zaprtim nosom in vseh neuspelih predpisanih terapijah splošnega zdravnika, sem po drugem mnenju (na podlagi mojih izidov) skoraj morala izsiliti slikanje obnosnih votlin, kljub dolgotrajnem mučenju sem dobila napotnico za slikanje zelo hitro (namesto NUJNO), zahvala tudi tukaj ekipi iz ZD Železničar, da so opravili svoje delo kot NUJNO in tudi slike takoj dobila, ker je zdravnik videl, celo desno “ZAGNOJENO STRAN “, pod nujno sem potem odšla tretjič na ORL, (19.2.2018, so mi na ORL napisali v izvid, da obravnava pri njih ni več potrebna), no potem me je pa taisti zdravnik 2.3.2018, delal displacement t.i. punktiranje sinusov (hotel so me zadržati v bolnici, ker nisem imela vročine in sem blizu doma so me odpustili v domačo oskrbo), v soboto 3.3.2018, punktirali še dvakrat. Boleče vendar odrešujoče.
Posledica, operacija načete čeljustne kosti (20.3.2018 imam že sprejem v bolnico – MAFA) Kljub trem punktiranju moj sinus še vedno poln gnoja, zato mi bodo povečali tudi sinusno odprtino, da mi očistijo gnoj.
Glede zoba, ki so mi ga izruvali (7) zgoraj, naj povem, da je iz slike pred puljenjem vidno, da je gnoj iz sinusa načel zob.

Prosim vas, za pojasnilo, zapiranje kosti med sinusom in “zobom” ti. komunikacija in zakaj povečanje sinusne odprtine? Kako dolgo traja okrevanje po taki operaciji.

Za vaš odgovor se vam zahvaljujem in lepo pozdravljam.
Peja – Mateja P.

Spoštovani,

zdravilo Dymista je za alergijski rinitis – vsebuje nosni kortikosteroid in nosni antihistaminik, zato se ga nikoli ne daje skupaj z antihistaminikom v tabletah – zdravnik mora izbrati ali eno ali drugo. Če nimate alergijskega rinitisa, je zdravilo predpisano neupravičeno.

Akutni bakterijski sinuzitis diagnosticiramo na podlagi endoskopskih znakov in simptomov. RTG slikanje sinusov NI POTREBNO (sevanje, ki nam ne da skoraj nobenih informacij). Zelo jasno je, da je v sinusu gnoj, če je v čeljusti zagnojena rana po puljenju. Ker je bilo toliko gnoja ob zobu, je ta razžrl kost, prišel v sinus, nastala je oroantralna fistula (komunikacija) – po njej bakterije iz ust prihajajo v sinus. Nikakor pa ni vsebina sinusa razžrla zoba.

Potrebno je odpraviti vse bakterije iz kosti čeljusti, odstraniti mrtvo kost, kjer je bil zob. Sinus se hitreje pozdravi, če naredimo široko odprtino skozi nos. Zapreti je treba pot bakterijam iz ust, da ne prihajajo več v sinus. Brez zobozdravniškega ukrepanja – odstranitve zobne bolezni pa se sinus nikoli ne bo pozdravil.

Sinusov ne punktiramo! Displacement je postopek, ko se po predhodni aplikaciji dekongestivnega sredstva z mehko cevko približamo ustju sinusa in sesamo vsebino iz sinusa.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close