Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Perforacija bobniča in miringoplastika

Perforacija bobniča in miringoplastika

Spoštovani,

pred dvema tednoma sem si po nesreči preluknjala bobnič. Iz ambulantnega kartona je razvidno, da perforacija zajema skoraj celoten spodnji zadnji kvadrant bobniča. Naslednji dan so mi naredili miringoplastiko.

Naročeno mi je bilo, da mi, dokler se bobnič ne zaceli, v uho ne sme priti voda.
Ker sicer redno plavam in se ukvarjam z drugimi športi ter hodim v savno, me zanima predvsem ali je problem tudi potenje. Ali se smem ukvarjati s športom dokler ne bo bobnič zaceljen. Je lahko problematično tudi kakšno naprezanje ob dviganju uteži in ali smem v savno. Najbrž tudi ne bi bilo pametno it plavat z zamaški in trakom?

Zanima me tudi kako naj zaščitim uho, da ne bi v tem času prišlo do kakšnega vnetja. Preventivno sem dobila antibiotik Amoksiklav, ki pa sem ga že “porabila”. Sem v dilemi ali je pametno v ušesu imeti kakšno vato ali jo dati v uho vsaj, ko grem ven. Zdaj jo uporabljam samo, ko se umivam. Ali so kakšna druga dejanja, ki lahko poslabšajo ali preprečijo celjenje oz ali si lahko s čim pomagam, da bi preprečila morebitno vnetje ali da bi bilo celjenje hitrejše.

Hvala za odgovor!

Spoštovani,

tudi potenje je problem, saj lahko do bobniča pride več bakterij iz zunanjosti. Do 6 tednov se ne smete napenjati, usekovati,… Plavanje se 6 tednov zares odsvetuje (umazana, klorirana voda je še bistvbeno hujša od čiste vode). Vstavljanje čepa v uho 6 tednov po op. naj bo le izjemoma, saj s tem pritiskate na kožo, ki se celi. Če bo zacelitev uspešna, pa vam bo lahko priišla voda v uho in ne boste potrebobvali čepa.

Vate ne dajajte v uho (razen izjemoma kot zaščito pred vodo), saj je zaradi vate preveč toplo in vlažno.
Ne smete dobiti virusne okužbe dihal, da bi smrkali in kihali.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

In ce zbolis, se prehladis kihas. In kako to zgleda da se ne smes usekovati?  Tudi to da ne smes uporabljat cepov nisem slisala na ORL nikoli samo recejo da voda ne sme v uho. Kako si pol umijes lase brez cepa?

Žal je zelo slabo, če v tednih po operaciji zbolite z okužbo dihal – to je treba za vsako ceno preprečiti. Lahko bi ogrozili uspeh operacije.

Lase po operaciji umivajte na način, da ušesa neprodušno prekrijete – npr  spokrovčki ali ogromno, mastno vato. Nekdo vam mora pomagati pri umivanju las.

Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close