Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Pregled pri ORL

Pregled pri ORL

Pozdravljeni,

na vas se obračam s prošnjo, da mi nekoliko razložite izvid ORL. Če na kratko povem težave. Hčerka je stara 3,5 leta in je od oktobra do decembra imela 4 dihalne stiske. 1x je bila hospitalizirana. Alergološki test pokazal alergijo na pršico. Pulmolog nas je na pregledu napotil na ORL zaradi suma na povečano žrelnico. 2 tedna se punci namreč nabira sluz, katera teče zadaj in ima večkrat odprta usta. V januarju je bilo po nekaj mesecih prvič, da je bila prehlajena in ni prišlo do dihalne stiske. Smo pa kar precej spirali oz. vlivali fiziloško raztopino v nos.

Izvid ORL pa je naslednji:
Bobniča sta siva, z odsevom
Septum je zmerno zvit v levo. Sluznica nosa rožnata, zmerno edemetozna.
Mandlja sta dobi primerna.
Epipharynx: prisotne, sicer ne posebej velike, vegetacije.
Hypopharynx in larynx bp.
Timpanogram: desno zelo nizka C krivulja z vrhom na -152, levo A krivulja. Compliance desno 0,13, levo 0,55. Stapes refleks desno ni izziven, levo je izziven v celem frefv. področju.

Terapija: Avamys sprej

Diagnoze pa so hipertrofija žrelnice, vnetje eustachijeve tube, akutni nazofaringitis in deviacija nosnega pretina.

Predvsem me zanima vaše mnenje glede izvida. Kako je s sluhom? In vnetjem Eustachijeve tube? Me mora kaj skrbeti? Ali se to lahko samo popravi oz. bi sprej naj omilil to vnetje in se bo s tem sluh tudi izboljšal ali kako?
Rečeno je bilo, da malo slabe sliši na desno uho (jaz tega ne opazim) in ima srednje povečano žrelnico. Dokler ne dela večjih težav, operacija ni potrebna.

Za vsako pojasnilo, mnenje vam bom zelo hvaležna.

Že vnaprej se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

ob virozi je prisotno vnetje celotne sluznice – nosu, nosnega žrela, Evstahijevih tub, ustnega žrela, žrelnica se malo poveča. Alergija je dodatni vzrok za vnetje in zadebelitev sluznice. Zaradi debele sluznice Evstahijeve tube je le ta slabo prehodna, ne prezračuje ušesa, zato dobimo timpanogram C namesto A in je sluh malo slabši. Tako zadebeljena sluznica kot tudi povečana žrelnica poslabšujeta prehodnost nosu.

Najprej zdravimo z nosnimi kortikosteroidi, v primeru neuspešnosti po 2-3 mesecih napotimo na operacijo.

Primeren nosni kortikosteroid za 3 leta starega otroka je mometazon furoat (Mommox in Nasonex), Avamys je registriran za 6 let in več (višja doza).

Napisali ste samo timpanogram = podajnost bobniča, ne pa izvida sluha – ADG. Ali je bil sluh sploh izmerjen? Če govorni razbvoj normalno poteka, je verjetno bil sluh do zdaj v redu.
Po 2- 3 mesecih je smiselno ponoviti timpanogram.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

najlepša hvala za odgovor.

Glede sluha je sprva probal z nekimi kovinskimi palcami, ampak tukaj ni sodelovala oz. ni razumela najbolje navodil. V izvidu še piše, da slušna proba in akumetrija ne uspeta – mogoče je to to? Zato je potem sluh izmeril v ušesu in opazoval krivuljo na monitorju. Sem mislila, da se to nanaša na meritev sluha, ker je potem rekel, da na desno uho malo slabše sliši.

Potem pa ne vem zakaj nam je dal sprej za 6+. Sem prebrala tudi jaz v navodilih in klicala nato v lekarno ali so se morda zmotili, ampak je bilo rečeno, da je bilo tako napisano (dobila sem tiskan recept) in da ni tako nenavadno, da to predišejo. Ali je lahko povzročena kakšna škoda? Jutri bom prenehala z doziranjem. Vse skupaj ji ga bom po navodilih dajala 2 tedna 2x na dan.

Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

V lekarni se niso zmotili, saj imate Avamys naveden tudi na izvidu.
Avamys lahko dajete 2 tedna, v tem času še ne bo nobene škode. Odmerek kortikosteroida je sicer v enem odmerku precej višji kot v mometazon-furoatu (ki se daje pri otroku 1x na dan po 1 vpih v vsako nosnico), vi pa ga dajete 2x na dan.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spostovani, upam da sem na pravem forumu in sicer imam tezave z obusenimi slinavkami vsaj mislim da je tako. Ze parkrat sem z jezikom pod licnico lahko otipala oteklinico komaj opazno a temu nisem posvecala pozornosti. Zdaj pa imam na vsaki strani pod licnico v ustih vidno nateceno. Zanima me ali je nevarno ker me res skrbi.

Lep pozdrav

Sanela

Spoštovani,

glede na vaš opis z jezikom čutite izvodili obušesnih slinavk, ki sta normalni strukturi. Če bo otečena slinavka na zunaj, pa priporočam pregled pri osebnem zdravniku.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close