Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Vrtoglavica v nosecnosti

Vrtoglavica v nosecnosti

Pozdravljeni.
Na vas je obracam s tezavo, ki mi dela tezave ze od zacetka nosecnosti. Trenutno.sem noseca 26t. Zaradi polnega nosu, obcutka vode v usesu in obcasne vrtoglavice sem ze obiskala orl specialista. Le ta mi pri pregledu nasel limfaticno tkivo, ki.je bilo s biopsijo potrjeno,da gre za povecano zrelnico. Predvideval je,da ta povzroca tezave. Skrbijo pa me moje vrtoglavice. Obcutim jih kot padanje oz. kot da se jaz premikam v prostoru. Pojavijo se le ko dvignem glavo iz lezecega polozaja in nato vstanem. Po par minutnem sedenju se stanje znormalizira in tudi hodim normalno. Le pogled navzgor ali navzdol sprozi lazjo vrtoglavico. Pritisk je ob tem normalen (110/70),kot takrat brez vrtoglavice.To se mi pojavlja par ur in izgine, tako da lahko normalno obracam glavo in vstajam iz postelje. Ob enem takem “napadu” me je osebni zdravnik napotil na orl, kjer so z manevrom potrdili BPPV. V zadnjem tednu pa se mi tej napadi pojavljajo ze 2x tedensko (prej 1x na mesec, tri tedne,..). Vse skupaj me zacenja ze resno skrbeti. Ali je res vse to povezano z nosecnostjo, saj tega prej ni bilo? Bi morala se na kaksen pregled? Zdravim sem tudi za hipotirozo, jemljem dodatek zeleza (nizek hb in zelo nizek feritin), izvidi krvi kazejo tudi mejno vrednost vitamina B12.

Spoštovani,

pozicijske vrtoglavice, ki se pojavljajo ob usedanju in vsatjanju, so bolj verjetno cervikogene vrtoglavice – povezane z vratom.

Če so vam potrdili BPPV, so vam verjetno tudi naredili repozicijski menever. Ali je bilo tedaj kaj bolje? Pri BPPV bolnikom manevri pomagajo, da je težav manj ali celo nič.

Cervikogena vrtoglavica se z manevri nič ne izboljša, pač pa z razgibavanjem vratu, masažo in gretjem vratu, po potrebi nesteroidnimi antirevmatiki (zaradi nosečnosti vam jih ne priporočam). Vzroki so:
– napetost vratnih mišic, npr. zaradi sedečega dela
– nihajne poškodbe vratu, kot. npr. v prometni nesreči

Nosečnost lahko poslabša težave zaradi ohlapnosti vezi, spremenjene statike telesa in posledične drugačne obremenitve obhrbteničnih mišic, sprememb krvnega pretoka.

– motnje pretoka krvi v žilah na vratu zadaj (vertebro-bazilarni obtok)
– degenerativne spremembe vretenc in medvretenčnih ploščic.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close