Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija bulice na žrelu

bulice na žrelu

Lep pozdrav
Star sem 22 let ne kadim, ne pijem alkohola in se prehranjujem zdravo. Pred tremi meseci se mi je nenadoma pojavila svetlo-rdeča bulica na levi strani žrela, katera ni povzročla nikakršne vročine,povečanih bezgavk ali kakšnih drugih bolezenskih reakcij. Odšel sem k zdarvniku v Sloveniji kjer so mi rekli da ni nevarno in da naj me ne skrbi. Nisem imel težav s požiranjem niti bolelo me ni, vendar sem vedno čutil občutek tujka v grlu. Obiskal sem še enega zdravnika ki pa je prav tako potrdil da bulica ni nevarna in da tudi bele pikice okoli te bulice naj bi bili ostanki hrane. Študiram v Nemčiji in po nekaj tednih se mi je pojavila druga bulica na desni strani. Odšel sem k dvema nemškima zdravnikoma in oba sta potrdila enako, češ da ne izgleda nevarno. Po mesecu in pol, ni bilo čutiti izboljšanja in občutek tujka v grlu se je samo še poslabšal vendar ne toliko da bi hudo bolelo. Predvsem občutljiva je leva bulica ki se je kot prva pojavila, takrat ko jem pekočo hrano itd. Ves čas sem pa izpljuval tudi rumenkasto sluz včasih tudi s temno rumenimi gmotami sluzi. Ponovno sem odšel k zdravniku in tolkrat prvič k istemu zdravniku. Opravili so mi test alergij in od 13 alergij nisem imel reakcijo na nobeno. Odvzeli so mi tudi vzorec sline in kasneje ugotovili da naj bi se mi v slini nahajala neka bakterija ki naj bi bila prisotna v nosu. Bakterija po navedbah zdravnikov naj nebi bila nevarna. Predpisali so mi jemanje antibiotikov za en teden, ki delujejo predvsem na področju vratu in nosu. Kljub rednem jemanju antibiotikov se po enem tednu stanje ni bistveno izboljšalo in čeprav slina ni več tako rumenkasta in prav tako tudi ne temno rumene gmote sluzi ni videti da bi bulici izginjali temveč se je beljenje okoli bulic še bolj razširilo vendar stanje ni bistveno drugačno od tega ki so ga videli zdravniki. V vzorcu sline tudi niso našli odmrlih celic in zdravnica mi je svetovala naj me ne skrbi da bi bilo stanje resno oz. da je obolenje rakavo predvsem pa ne pri moji starosti. Povedali pa so mi da je moja nosna votina rahlo ukrivljena in predvsem zjutraj in zvečer imam nenadoma polno levo ali pa desno nosno votlino. Začel sem uporabljati nosno pršilo in grgrati ustno vodo z izvlečkom žajblja ki deluje antibakterijsko. Pišem še vam ker nevem kaj sploh storiti ker sem obiskal že vseskupaj 7krat zdravnika in vsi so razmeroma trdili da ni nič hudega in naj me ne skrbi prav tako pa se tudi počutim dobro in tudi nisem izgubil apetita ali teže in tudi kondicija je čisto ok vendar, ko požiram slino ali ko posvetim z lučjo v grlo ni videti da bi se stanje izboljšalo.

Spoštovani,

omenjene bulico so limfatični folikli, ki so normalne strukture – skupki limfatičnega tkiva. To ni bolezen.
Zaradi stresa imate refluks želodčne kisline – to je t asluz in slina. Pazite pri prehrani (dieta proti refluksu), lahko pa tudi jemljete inhibitorje protonske črpalke.
Zaradi stresa se vam tudi pretirano zamaši nos – vsem ljudem se nos malo maši izmenično, ker se nos izmenično čisti in obnavlja.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani
Najlepša hvala za odgovor.
Sodeč po slikah limfatičnega folikla ostalih ki so vam pisali zaradi podobnega problema je pri meni zelo podobno le da so pri meni le dve bulici na levi in desni strani v velikosti 0,5-1 cm. Pozanimal sem se glede refluksa želodčne kisline in omenjenih simptomov kot je pekoč občutek ali zgaga ni, niti nimam nikakršnih problemov z želodcem. Res pa sicer je da naj bi bil za refluks povzročitelj tudi kislo sadje oz. pretirano hranjenje s sadjem, pitje sadnih sokov in čajev. Sam že dolgo po navadi vsako jutro spijem doma narejen smoothie iz jabolk in hrušk saj mi da veliko energije čez dan, prav tako spijem pa tudi veliko čaja. Bi bil mogoče to vzrok ?. Kar se tiče stresa nimam bistveno stresnega življenja oz. poizkušam vzdrževati dobro voljo in kondicijo z občasnim športom. Morda je bilo včasih malo strahu zaradi tega kar vam pišem ampak nič bistveno travmatičnega.
Kaj bi poleg refluksa lahko še bil vzrok za limfatične folikle in kako se jih znebiti ?
Najlepša hvala za vašo pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

Refluks ni vzrok za limfatične folikle. Refluks vam povzroča občutek tujka.
Limfatični folikli so pač tam, ker so normalne strukture ustnega žrela.Povečajo se ob stiku z virusi.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close