Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija slab sluh, bolečine v srednjem ušesu

slab sluh, bolečine v srednjem ušesu

Prosim za pojasnilo, nisem dobro razumela pediatra, ki je danes povedal da ima moja enoletnica tekočino v ušesu, da je najbrž virusno ker iz nosu ne priteče nič gnojnega, eventuelno komaj opazno prosojno, da sem prišla pravočasno (torej ne gre še za vnetje)?
Pravi da kar smo nabavili za vročino, ki traja tretji dan (zvečer 39 po dnevi 37.5) – svečke in kar smo nabavili fiziološko raztopino za nos in sprej za nos, da je to dovolj in se slišimo ko naredimo kuro. Najbrž je zamašena eustahijeva cev in ko se to sčisti bo ok, čisti se tako da se sčisti nos.

Zdej pa tašča pravi da bi morali izpirati uha, da zakaj nismo dobili kapljice za uha, hmm…, ali bi z to fiziološko tekočino za nos morali izpirati uha? Mislim da ni bilo preveč maščobe, sicer bi nam pediatrinja to povedala, tako da mogoče izpiranje uha ni zaželjeno, bistveno je čiščenje nosu, ali sem kaj preslišala?

Moja punčka ima nenaden jok, kot da jo nekaj zareže, da naenkrat zakriči in občasno pomaga dojka (drugo nič ne pomaga), občasno še z tem vmes joka.
Situacija je taka od rojstva, le da se sedaj poleg vlečenja za ušesa in udarja po njih, sedaj resno močno udarja po ušesu in slepoočnici. Ponoči še vedno ne spi in ene 10x ponoči ko joka, ji je lažje če vstane, če je pokončno, kot da si zmanjša pritisk, pomaga pa edino (včasih) dojka. Pediatrinja je mnenja da ni zato ampak, ker je tak karakter, sama imam občutek da se tepe zaradi bolečin in da ji je lažje ko malce ustane. Hči sedaj en teden ne sliši skoraj nič ali nič. Ne vem ali to nakazuje na to da je nekaj več kot tekočina v uhu oz. ali to pomeni da gre za vnetje srednjega ušesa? Hvala za odg.

Spoštovani,

prehlajenemu otroku ni treba čistiti ušes.
Čiščenje nosu bo v redu. Dodati je treba še dekongestivne kapljice za nos za 5 dni, na ta način se stanjša sluznica, odpre nosek in Evstahijeva tuba.
Bolečine v ležečem položaju in jok med spanjem, olajšanje v pokončnem položaju in bolečine med sesanjem, visoka vročina – vse govori za vnetje srednjega ušesa, kot ste sami ugotovili.
Ker je punčka z vnetjem srednjega ušesa stara šele 12 mesecev, ima že 3 dni vročino do 39 st. in tri dni bolečine, se pediater odloči za sistemski antibiotik, če vidi rdeč in izbočen bobnič.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close