Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Pogosto vnetje mandljev

Pogosto vnetje mandljev

Pozdravljeni!

Z vsem spoštovanjem se obračam na vas. V obdobju enega leta sem imela okoli 5x vnete, povečane mandlje, ki so dokaj temno rdeči in z belimi/rumenimi lisami. Opažam tudi gostejšo slino (izloček) in pa slab zadah. Drugih znakov (slabo počutje, izguba teka, vročina, kihanje, kašljanje, zabit nos, boleče uho, bolečine v bezgavkah …) ni, mogoče le rahlo povišana telesna temperatura (ne vročina).

Prvič ob vnetju nisem obiskala zdravnika, ker sem se, razen oteženega požiranja in zgoraj naštetih simptomov, počutila dobro. Nato sem ob ponovitvi iste “bolezni” obiskala zdravnika, ki mi je predpisal Ospen (po katerih mi je bilo zelo slabo in sem prekinila zdravljenje), nato se je stanje ponovilo in minilo samo od sebe. Kmalu sem zopet opazila simptome in se vrnila k zdravniku, ki mi je ravno tako predpisal antibiotike (vendar ne Ospen), ki je stanje pozdravilo. Sedaj po nekaj mesecih se je “bolezen” vrnila, zato sem danes obiskala osebno zdravnico, ki je opravila bris, kateri je bil negativen na streptokok (?). Sumila je na bolezen poljuba (naj omenim, da imam stalnega partnerja 2 leti, težave pa se pojavljajo v tem zadnjem letu) in nisem bila v stiku z drugo osebo (slina). Nato sem dala tudi kri in seveda me niso obvestili o izvidih in nadaljnem zdravljenju, čeprav smo se tako dogovorili.

Zanima me, ali lahko bolezen poljuba res traja tako dolgo (oziroma se ponavlja) in se kaže načeloma le na mandljih? Prav tako me zanima, ali se lahko temu kako izognem, s čim lahko zdravim, oziroma iščem drugo mnjenje. Povsod najdem le informacije o simptomih te bolezni in o tem kako se prenaša, ne pa tudi kakšna nevarnost lahko sedaj jaz predstavljam nekomu, ki bo nekoč v stiku z mano?

Hvala za ogovor,
Lep dan

Spoštovani,

o izvidih krvi se lahko sami pozanimate.

Večina vnetij v žrelu je virusnih, prenos je kapljični (po zraku, z rokami, tudi s slino…). Ta vnetja se sama pozdravijo v pribl. 1 tednu. Priporočamo antiseptične pastile ali ustne vode, po potrebi analgetike.

Bolezen poljuba. infekcijska mononukleoza ali okužba z virusom EBV traja nekaj tednov (se ne ponavlja). Skoraj vsak izmed nas preboli EBV okužbo in je kasneje nanjo imun.

Za preprečevanje virsunih infektov si pogosto umivajte ali razkužujte roke, se ne zadržujte v množicah, skrbite za redno telesno dejavnost itd.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close