Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Mandlji

Mandlji

Zdravo.
Jas imam ze tezave z mandlji od februarja ko sem staknil angino. Zdaj je september in imam angino vsak mesec . Druga angina je bila gnojna in od takrat naprej so bile vedno gnojne angine. Antibiotikov ospen 1500 prvih dvakrat ko sem imel angino nisem do konca vzel. Za 4 angino sem dobil sumamed. Problem pa je v tem da vedno ko sem spil mrzlo ali gazirano pijaco sem dobil angino . Enkrat sem imel 2 leda v pijaci in sem dobil angino, nesmem piti niti malo mrzle pijace. Zdravnici sem rekel da bi si dal mandlje odstranit a je rekla da se to ni za odstranitev. Mislim, jas celo zivljenje ne mislim pit tople pijace in tudi vsak mesec ne morem bit bolan in biti na tabletah ze zaradi sole, sporta in potem sluzbe. Star pa sem 19 let. Problem pa je v tem da ko spijem nekaj mrzlega zacutim da mi na levem mandlju to ne odgovarja, desni mandelj pa je cist okej tako kot mora bit.

Spoštovani,

4 angine na leto so že dovolj za odstranitev mandljev.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

Sicer ne vem če je to prava tema, niti ne vem kam naj se obrnem.. bom začela tukaj. Ponavljajo se mi angine. Stara sem 22 let, v preteklosti nisem imela ravno veliko angin, kakšno sem ter tja (sicer imam zelo slab imunski sistem, veliko sem bolna – vsake 3 mesece ponavadi). Sedaj pa se mi že dva meseca konstantno ponavljajo angine. Imam otečene bezgavke, boleče na otip, mandlji so prekriti z belimi oblogami, vročine sicer samo 37,5.. Vedno so hitri streptokok testi negativni, vendar levkociti in crp zelo povišani. Prvič (10.11.2017) sem dobila Ospen 1500 vendar se je agnina ponovila, za tem mi je osebna zdravnica predpisala Klimicin (24.11.2017), nato so me v urgentni ambulanti napotili naprej na ORL kjer je doktor predpisal amoksiklav (8.12.2017) ter dejal da je bil Klimicin napačna izbira zdravila in da gre za nepravilno zdravljeno angino. Sicer odsvetoval operacijo mandljev, vendar dejal da je le ta potrebna če se bo angina še nekajkrat ponovila. 14 dni kasneje.. imam spet otečene, na dotik boleče bezgavke, mandlji so pokriti z belimi oblogami, požiram zelo težko ker me boli..
Brala sem, da v redkih primerih je lahko streptokok prenašalec sicer zdrav človek, torej bi to lahko bil moj fant? In kako se to lahko preveri? V urgentni ambulanti so mi omenjali da bi bilo smiselno jiti na infekcijski oddelek.. kaj to pomeni?
Resnično nebi rada operacije mandljev, zanima me kaj naj storim v tem primeru.. kakšne so še preostale opcije?

Najlepša hvala za Vaš odgovor že v naprej! Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

če gre res za bakterijske okužbe, vam lahko infektolog da injekcijo depo penicilina (deluje več tednov), da se morda v tem času mandlji do konca pozdravijo.

Klimicin je povsem ustzrazno zdravilo za angino – verjetno bolj ustrezno kot amokisklav. Vprašanje pa je,, ali imate morda vi virusne okužbew žrela. O tem bo presodil infektolog.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close