Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija odmeva mi v desnem ušesu in tukaj slišim samo navznoter

odmeva mi v desnem ušesu in tukaj slišim samo navznoter

Spoštovani,

star sem 25 let. Meseca Aprila letos mi je par dni po tem, ko sem bil na izletu v Cerknem, kamor sem se peljal z avtom, pričelo šumeti v desnem ušesu, hkrati sem izgubil tudi sluh.

Odmeva mi v ušesu in slišim samo “navznoter”. Od takrat ne slišim več nizkih ali glasnih frekvenc, zvok je vedno zmazan, ne razumem govora, niti kadar gledam televizijo, sploh pa ne v hrupu. Glasni zvoki, kot promet, so postali boleči. Konstantno sem imel občutek zaprtosti in čutil pritisk znotraj ušesa – kot bi bil na letalu, pritiska pa ne morem izenačiti.

Glede na to, da so se problemi pojavili nekaj dni po izletu, sem mislil, da je to povezano s tem. Na izletu sem bil na višji nadmorski višini, vendar nisem šel na pohod, vzpon je bil samo med vožnjo. Takoj, ko sem prišel z izleta sem bil sicer utrujen in imel glavobol, vendar drugih težav še nisem imel.

Šel sem na pregled na ORL kliniko, kjer so naredili ADG, ki je pokazal izgubo sluha na desnem ušesu (izguba od 50dB preko 20 do 50 dB v govornem območju) , ki pa jo imam že celo življenje, na levem pa brez spremembe (konstantno 10dB). Timpanometrija je BP, naredil sem tudi MRI in CT, ki nista pokazala nobenih poškodb. Dali so mi betahistin in metilprednizolon, ki stanja nista izboljšala (betahistin jemljem že 3 mesece, metilprednizolon pa sem jemal 14 dni).

Po 3 mesecih se stanje ni izboljšalo:  ne spim več, čeprav jemljem melatonin. Posledično sem izčrpan, padel mi je imunski sistem, dobil sem migrene itd. Sedaj imam občutek, kot da mi veter bobni v ušesih, še bolj mi odmeva v ušesih in slišim samo na noter – slišim tudi ko diham in pijem. Na novo se je pojavila vrtoglavica – konstanto imam občutek neravnotežja, strah pred padcem, zanaša me, ko hodim. Če glavo nagnem nazaj, se mi bolj vrti, prav tako če ležim.

Moje prvo vprašanje je: ali so omenjeni problemi lahko povezani z izletom, morda s hitro spremembo pritiska?

Ko sem šel urgetno na ORL kliniko, so na novem ADG testu ugotovili, da se mi je sluh poslabšal: na desnem ušesu kar precej, izguba od 90 dB preko 50 dB pri 1500 Hz do 100 dB v govornem območju. Ponovno so napravili timpanogram, ki je BP. Po pregledu so mi povedali, da ni znakov vnetij. Pregled s Frenzlovimi očali ni pokazal poškodb. Ponovno so mi predpisali metilprednizolon. Sicer razumem, da je objektivno težko najti vzrok za nastanek mojih težav, vendar z vsemi temi simptomi zelo težko živim – še vedno ne spim, zelo sem utrujen, nisem sposoben delati, težko se koncentriram, izguba sluha pa mi tako otežuje življenje.

Tako je moje drugo vprašanje, ali lahko še kaj naredim?

Do sedaj sem celo življenje hodil v gore, letel z letalom, plaval in nisem imel omenjenih težav. Trenutno se že v avtu težko vozim, saj se mi takoj ustvari pritisk v ušesih. Poleg tega bi si želel, da se stanje normalizira in sluh vsaj malo izboljša, glede na to da imam komaj 25 let.

Obstaja kakršna koli pomoč pri omenjenih zadevah, da mi vsaj olajša simptome?

Za vsak nasvet Vam bom zelo hvaležen, najlepša hvala vnaprej! Lep pozdrav!

Spoštovani,

pri vas je najverjetnejša diagnoza Ménièrova bolezen.

Gre za bolezen, ko se v notranjem ušesu (na eni strani ali na obeh) v membranoznem labirintu nabira tekočina, dokler je ni toliko, da pride do napada – razpoka membrane in se začneta mešati notranja tekočina z malo kalija in zunanja tekočina z veliko kalija. Simptomi so nenadno poslabšanje sluha, šumenje in vrtoglavica, enako, kot vi opisujete. Napad lahko sproži dehidracija, sprememba nadmorske višine, prehlad itd.

Moje prvo vprašanje je: ali so omenjeni problemi lahko povezani z izletom, morda s hitro spremembo pritiska?  DA

Tako je moje drugo vprašanje, ali lahko še kaj naredim? DA: svetujem prehrano brez soli, izogibajte se konzervansom, vnaprej pripravljeni hrani, kofeinu, alkoholu, nikotinu. Poskusno lahko tudi jemljete betahistin v višjem odmerku: 3×2 tbl

Obstaja kakršna koli pomoč pri omenjenih zadevah, da mi vsaj olajša simptome? DA. priporočam aplikacijo kortikosteroida deksametazona (24 mg/ml) intratimpanalno v prizadeto uho za preprečevanje nadaljnjih napadov. Ni pa zagotovljeno, da bi se sluh popravil nazaj na prejšnje stanje. Napravi se prerez bobniča v površinski anesteziji, aplikacija zdravila skozi rez v srednje uho, nato pa ležite še 2 uri v enakem položaju – na boku. To terapijo lahko dobite na ORL kliniki v Ljubljani / Mariboru ali na ORL oddelkih Izola, Celje, Novo mesto, Nova Gorica, Murska Sobota.

Lp,

 

 

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spostovani,

Najlepsa hvala in lep pozdrav!

Daniel Golob

New Report

Close